Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak powinien wyglądać wokalista? Wizerunek sceniczny wokalisty

Jak powinien wyglądać wokalista? Czy wizerunek sceniczny artysty powinien być kompatybilny ze stylem muzyki czy raczej wyrażać samego wokalistę? Czy wokalista musi dbać o swój wizerunek podczas występów? Czy tylko artyści śpiewający na wielkich scenach powinni troszczyć się o swój wizerunek sceniczny?

Jak powinien wyglądać wokalista?

Oczywiście nie mam zamiaru wypowiadać się na temat stylizacji, gdyż nie posiadam odpowiednich kompetencji w tej dziedzinie, jednak od lat kształcąc się i przygotowując do pracy na scenie, a także występując na nich (nim całkowicie poświęciłam się pracy pedagogicznej) sądzę, że nauczyciele śpiewu skupiając się jedynie na technicznym aspekcie nauczania zapominają o podstawowych prawach sceny – czyli o tym, że słuchacz nie tylko słyszy dźwięki, ale również widzi wykonawcę i ten obraz może być spójny z wykonywanym repertuarem, estetyczny, przyjemny dla oka lub niechlujny i odrzucający.

Już w szkole muzycznej uświadomiono mnie, że gruba śpiewaczka z bajek to przeszłość i aktualnie w branży muzycznej (również operowej) preferowane są wokalistki bardziej przypominające modelki niż puszyste panie noszące rozmiar XXXL – „musisz uprawiać sport i dbać o linię”. Wtedy jako zbuntowana nastolatka nie planowałam nic zmienić w swoim sposobie życia, stylu ubierania czy diecie, ale po kilku latach zrozumiałam, że jak w wielu branżach, tak również w tej wokalnej, wygląd ma znaczenie. Sam piękny głos nie wystarcza – prosty przykład: odbywa się casting do roli, przychodzą dwie wokalistki, załóżmy, że mają identyczny poziom wokalny, podobne możliwości techniczne i barwę, obie śpiewają czysto, są miłe i bezkonfliktowe, co może jedynie je różnić? Wygląd. Otóż to. Jestem przekonana, że jeśli nie odbywa się casting do roli wymagającej oryginalnej urody, to zostanie najzwyczajniej w świecie wybrana wokalistka ładniejsza, bardziej zadbana, zgrabniejsza i lepiej ubrana. Niestety. Takie są okrutne prawa dzisiejszych czasów. Wygląd ma znaczenie, nawet w branży muzycznej. Oczywiście to tylko przykład dotyczący wyglądu – strój, makijaż i inne elementy wchodzące w skład wizerunku, również się liczą.

Wokalista powinien troszczyć się nie tylko o swój głos, lecz również wygląd.

Dlaczego wizerunek sceniczny wokalisty ma znaczenie?

Często strój jest ważnym elementem wystąpienia – ma wzmacniać dodatkowe efekty na scenie, wywoływać konkretne emocje. Niezależnie od rodzaju wykonywanej muzyki ma wprowadzać słuchaczy w dany nastrój, a w wypadku zespołów wokalnych również wizualnie scalać zespół. Wybór stroju scenicznego jest często wizją reżysera lub samego artysty.

Każdy styl muzyczny posiada swój przypisany wizerunek sceniczny. W wypadku muzyki operowej i kobiet były to długie suknie. O tym, że strój ma znaczenie przekonałam się dość boleśnie, gdy nie wiedząc jakimi prawami rządzi się wydział wokalny, na swój pierwszy popis przyszłam w czarnej spódniczce i białej bluzeczce (czyli na galowo), gdy koleżanki i koledzy chyba zostali poinformowani o tym, że wykonując muzykę klasyczną należy ubierać się bardziej „wieczorowo”, by od samego początku uczyć młodych, przyszłych śpiewaków, że poprzez własny strój wyrażamy również swój szacunek do kompozytora czy samej muzyki. Sami przyznajcie, że nie wypada, by śpiewak w operze stał przed publicznością w bokserce i japonkach i nie jest to kwestia braku szacunku do słuchaczy, lecz również do samej sztuki. Co więcej, wokalistka rockowa ubrana na różowo, z mocnym, landrynkowym makijażem również nie zrobiłabym kariery wokalnej, a fani muzyki rockowej poczuliby się co najmniej urażeni. Wyobraźmy sobie teraz wokalistkę, która śpiewa na weselu i jest ubrana cała na czarno z bardzo mocnym, ciemnym makijażem – również taki wizerunek nie jest odpowiedni do charakteru występu. Strój musi pasować do wykonywanego stylu muzycznego, a także wykonywanego repertuaru i jego treści. Wizerunek wokalisty wiele mówi o nim samym, jego podejściu do muzyki oraz samej publiczności.

Dlaczego nie będąc gwiazdą również należy dbać o wizerunek sceniczny?

Nieważne czy śpiewasz dla tysięcy ludzi czy dla kilku osób lub jedynie nagrywasz filmik na YouTube czy Instagrama – masz swoją publiczność, która nie tylko Cię słucha, lecz również ogląda. Dobry wokal, właściwa intonacja, odpowiednia prezencja i zadbany wizerunek – to elementy, które sprawiają, że publiczność chętniej skupia się na wokaliście.

Wokalista to nie jest jedynie głos, lecz cała osoba, włącznie z wyglądem zewnętrznym. Czyż nie jest przyjemniej patrzeć na wokalistów, których strój, makijaż, wizerunek są kompatybilne z wykonywanym repertuarem i rodzajem muzyki? Czyż nie jest miło, gdy widać, że zespół wokalny zadbał nie tylko o stronę muzyczną, lecz również wizualną? Oczywiście, że publiczność docenia starania artystów;)

Jak powinien wyglądać wokalista? Podsumowanie

Przygotowując się do wystąpienia czy koncertu zadbaj o zdrowie swojego głosu, odpowiednią technikę, piękne brzmienie, odpowiednio dobrany repertuar oraz zatroszcz się o swój wizerunek. Wizerunkiem scenicznym można się przecież dobrze bawić.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.