Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak pozbyć się gluta w gardle?

Jak pozbyć się gluta w gardle to artykuł, który postanowiłam napisać na specjalną prośbę moich uczniów. Oczywiście nie będzie to artykuł ściśle medyczny, nie będę przepisywać nikomu recepty, nie jestem też lekarzem z wykształcenia (choć zajmuję się rehabilitacją głosu), lecz jako osoba od lat pracująca głosem i z głosem, mam swoje metody na to, jak pozbyć się tego okropnego uczucia w gardle. Oczywiście na początku wyjaśnimy sobie, skąd się bierze tzn. glut, czy należy się martwić, gdy często czujesz go w gardle oraz jak sobie z nim radzić w codziennym życiu, a także w trakcie intensywnego używania głosu zarówno w mowie, jak i śpiewie. Tak więc dzisiejszy artykuł nie jest przeznaczony tylko dla wokalistów, ale również dla tych, którzy mówiąc czują często gluta w gardle i nawet tak drastyczne metody jak mocne chrząkanie już nic nie dają.

Jak pozbyć się gluta w gardle? Skąd się bierze glut?

Glut w gardle, czyli mówiąc profesjonalnie flegma w gardle to wydzielina, która pojawia się wskutek różnych chorób, stanów zapalnych, ale również osoby zupełnie zdrowe mogą doświadczyć tego nadmiaru wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła lub zalegającej w gardle (odczuwalne jako kluska w gardle). Przyczyną flegmy są najczęściej problemy z zatokami, krzywa przegroda nosowa, alergie, palenie papierosów, a także refluks żołądkowo – przełykowy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w gardle jest nadmiar wydzieliny do momentu, gdy rozpoczynamy naukę śpiewu lub emisji głosu mówionego, rozpoczynamy pracę, która wymaga wzmożonego wysiłku głosowego, więcej mówimy w ciągu dnia, występujemy publicznie. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wykluczyć wyżej wymienione przyczyny, w razie konieczności rozpocząć leczenie, ale nie oszukujmy się – ile tabletek na refluks można zjeść lub ile razy rozmawiać na temat operacji prostowania przegrody nosa? A co w sytuacji, gdy ktoś przewlekle choruje na zapalenia zatok lub refluks? Wtedy pozostają inne metody niż te, które zalecają lekarze.

Jak pozbyć się gluta w gardle?

Jeżeli znasz przyczynę flegmy w gardle, spróbowałeś licznych leków i dalej odczuwasz dyskomfort i często musisz chrząkać, to nie pozostaje nic innego, jak na co dzień zadbać o to, by zmniejszyć uczucie gluta w gardle. Tutaj najważniejsze jest płukanie gardła i zatok. Codziennie rano, po przebudzeniu odczuwasz ogromną ilość wydzieliny – oczywiście po jedzeniu czy używaniu głosu będzie ona spływać i w południe chrypka będzie zdecydowanie mniejsza, ale można się jej tez pozbyć tradycyjna metodą – płukanie nosa i gardła. Tuż po przebudzeniu, nawet przed umyciem zębów przygotuj sobie letnią wodę z łyżeczką soli i wypłucz gardło, co kilka dni warto również wykonać domowe płukanie zatok, do tego możesz w każdej aptece zakupić irygator i postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Po porannej toalecie czas na śniadanie i w kuchni również możesz “zająć się swoim glutem” – są produkty, które wpływają na zwiększenie wydzieliny w gardle, podrażniają żołądek lub produkty, które ze względu na refluks powinieneś unikać. Stosując dietę wokalną (kilka słów o niej znajdziesz tutaj), unikając niektórych produktów, napojów i potraw możesz zmniejszyć uczucie guli w gardle. Każdy sportowiec wie, że nie można trenować bez rozgrzewki, a my codziennie mówimy (i to dużo) bez jakiejkolwiek rozgrzewki – a wystarczy dosłownie 10 minut by rozgrzać rezonatory, otworzyć krtań i wpłynąć na to, że cały dzień będziesz mówić prawidłową emisją głosu. Duże błędy techniczne, zaciśnięta krtań, nieaktywne rezonatory nasady, nieodpowiedni ton mowy – to czynniki, które zapraszają gluta do Twojego gardła. Częste picie wody, ale tutaj Cię zaskoczę – zdecydowanie lepsza jest herbata owocowa. W ciągu dnia warto przestrzegać zasad prawidłowej emisji głosu, dawać mu momenty wytchnienia, zaś wieczorem wykonać inhalację. Nie należy iść spać tuż po posiłku, szczególnie gdy cierpisz na refluks, wieczorem możesz też wypić siemię lniane i zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju.

Jak pozbyć się gluta w gardle w czasie śpiewania i mówienia?

Jeżeli codziennie zadbać o prawidłową emisję głosu, do swoich codziennych zwyczajów dołączysz rytuały przeznaczone do eliminowania Twojego gluta z pewnością poczujesz mniejszy dyskomfort w gardle, lecz co w sytuacji, gdy to za mało? Śpiewasz i nagle czujesz, że zalewa Cię wielki glut? Co robić? Czy można jakoś usunąć gluta w trakcie śpiewania? Oczywiście odruchowo zaczniesz chrząkać, będziesz próbować “zdrapać” z gardła gluta. To chyba najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. W wypadku pojawienia się gluta, należy go w pierwszej kolejności popić – najpierw letnią wodą, a w następnej kolejności herbatą owocową, rosołem lub kisielkiem. Kolejnym krokiem jest ukierunkowanie dźwięku na odpowiednie rezonatory, by w procesie rezonansu jak najmniejszy był udział nosa, nosogardła oraz gardła. Skupiając się na rezonatorach śpiewamy “nad glutem”, oczywiście możesz go nadal czuć, lecz nie będzie on słyszalny dla Twoich słuchaczy. 

Jak pozbyć się gluta w gardle? 

W procesie likwidowania gluta w gardle bardzo ważna jest diagnoza: dlaczego mam flegmę w gardle? Gdy masz już konkretną przyczynę, stosujesz odpowiednie leczenie, przestrzegasz diety, warto zadbać o odpowiednią emisję głosu i nauczyć się kilku trików, jak mówić lub śpiewać tak, by inni nie słyszeli Twojego gluta, jak mówić i śpiewać żebyś nie musiał odchrząkiwać czy przerywać swojej wypowiedzi – do tego niezbędna jest nauka prawidłowej emisji głosu i wykorzystywanie konkretnych zagadnień w celu zniwelowania słyszalności gluta w gardle. Wymaga to ćwiczeń, znajomości podstaw prawidłowej emisji głosu.

Jak pozbyć się gluta w gardle? Dowiedz się co jest jego przyczyną, przestrzegaj zasad higieny głosu i poproś nauczyciela emisji głosu o ćwiczenia, by zalegająca flegma nie była słyszalna. To da się zrobić, ale trzeba odrobiny wysiłku, również z Twojej strony.

Zadbaj o swoją emisję głosu i niech żaden glut nie będzie Ci już straszny;)

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.