Jak przygotować dziecko do konkursu recytatorskiego?
Jak przygotować dziecko do konkursu recytatorskiego? to pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy szczególnie w dzisiejszych czasach są mocno zaangażowani w pomoc w nauce swoim pociechom. Dziecko zapisało się na konkurs recytatorski, nigdy nie miało w szkole zajęć z aktorstwa czy recytacji, a Ty jako idealny rodzic chcesz stanąć na wysokości zadania i jak najlepiej jest to możliwe, pomóc zdobyć pierwszą nagrodę w tym konkursie. Ale jak to zrobić, gdy o aktorstwie wiesz tyle, co z oglądania filmów i seriali. Chcesz, żeby Twoje dziecko pięknie recytowało, ale nie znasz zasad ani nie uważasz, że posiadasz jakiś talent aktorski. Co robić? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie masz opcje, możliwości i na czym właściwie polega nauka recytacji.
Jak przygotować dziecko do konkursu recytatorskiego? Podstawowe zasady
Najważniejszy jest wybór utworu poetyckiego, który pasuje do dziecka, do jego energii, głosu, możliwości aktorskich oraz charakteru. Przykładowo: dziecko spokojne, raczej o melancholijnym usposobieniu raczej nie poradzi sobie z tekstem, w którym będzie musiało dużo krzyczeć, mówić z ogromną energią, lecz zdecydowanie lepszym wyborem będzie utwór również spokojny, coś o jesieni, deszczu czy kłopotach dziecięcych. Kolejna kwestia to dostosowanie treści do wieku dziecka: przedszkolak nie może mówić o ciężkich emocjach lub mówić tekstu nasyconego skomplikowanym słownictwem (którego nie rozumie), zaś nastolatek nie może recytować o tym, że stoi sobie koszt na śmieci i uśmiecha się do dzieci oraz, że mówi im, że to nieładnie rzucać śmieci gdzie popadnie (koniec wierszyka) – zarówno tematyka, emocje, słownictwo oraz długość dzieła musza być idealnie dostosowane do poziomu intelektualnego dziecka. Na dalszym etapie kluczowe jest dokładne naczytanie tekstu, nauka na pamięć z uwzględnieniem użytych środków stylistycznych i interpunkcji. A ostatnim (moim ulubionym) punktem jest interpretacja, która polega na wykorzystaniu zmiennego tonu głosu, barwy, tempa mowy, intonacji, pauz czy nawet krzyku, śmiechu lub płaczu. Można puścić wodze fantazji i pobawić się w aktora.
Jak przygotować dziecko do konkursu recytatorskiego? Podstawowe opcje
Dziecko zapisało się na konkurs recytatorski, jest odważne, przebojowe, ma ogromne chęci i mnóstwo energii, którą chcesz jak najlepiej wykorzystać. Pierwszą opcją jest próba samodzielnej nauki recytacji, doedukowanie się w tej dziedzinie z wszystkich możliwych źródeł. Przeczytałeś już chyba cały Internet, znasz wszystkie środki stylistyczne, wiesz, jak ważny jest wybór utworu poetyckiego, ale… nie masz pojęcia jak nauczyć dziecko recytacji. Zastanawiasz się więc, kogo możesz poprosić o pomoc. Pierwsza do głowy przychodzi Pani ucząca języka polskiego, lecz patrząc na to, jak sama czyta dzieciom fragmenty lektur (w końcu dziecko uczy się zdalnie i wszystko słyszysz), wątpisz w jej aktorskie umiejętności i szczerze dziwisz się, że w trakcie lekcji z pokoju Twojego dziecka nie dobiega dźwięk głośnego chrapania, bo zatrudniłbyś tę panią do czytania bajek na dobranoc i leczeniu bezsenności. Ale dość już tych małych złośliwości. Skoro to konkurs szkolny, to przecież nauczycielka nie może przygotowywać każdego swojego podopiecznego. Nie pozostaje nic innego, jak tylko poszukać kogoś, kto wie, jak przygotować dziecko do konkursu recytatorskiego, czyli… no czyli właściwie kogo. Nauką recytacji zajmuje się każdy, kto posiada jakiekolwiek wykształcenie aktorskie – nie musi być to oczywiście aktor występujący na scenie, lecz ktoś, kto w czasie studiów przerabiał jakiekolwiek elementy aktorskie. Oczywiście warto poszukać w Internecie ofert nauki aktorstwa czy właśnie recytacji, wtedy wiadomo, że korepetytor posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, by profesjonalnie przygotować Twoje dziecko do konkursu recytatorskiego: nauka aktorstwa, nauka recytacji, przygotowanie do egzaminów wstępnych do szkół aktorskich – oto hasła, które mogą pomóc wyszukać kogoś odpowiedniego.
Jak przygotować dziecko do konkursu recytatorskiego?
Musisz pamiętać, że dla Twojego dziecka konkurs recytatorski jest ważnym wydarzeniem, może się nim stresować i warto zadbać o to, by by było odpowiednio do niego przygotowane. Jeżeli możesz pozwolić sobie na profesjonalną pomoc w przygotowaniu dziecka do konkursu recytatorskiego – skorzystaj z takiej opcji. Ty nie będziesz musiał zajmować tym, na czym się zupełnie nie znasz, a Twoje dziecko weźmie udział w konkursie ze świadomością, że przygotowało się do niego najlepiej, jak było to możliwe.
Czy Akademia Śpiewu pomaga w przygotowaniach do konkursów recytatorskich? Oczywiście, od wielu lat przygotowuję studentów do egzaminów wstępnych zarówno na wydział wokalno – aktorski, jak i aktorski.