Jak przygotować rodzinne kolędowanie?
Pragniesz, by w tym roku rodzinne spotkanie przy wigilijnym stole było wyjątkowe? Marzysz o tym, aby poczuć tę magiczną atmosferę Świąt jeszcze mocniej? Chciałbyś, aby wszyscy członkowie Twojej rodziny poczuli jedność, radość i docenili cudowność tej chwili? Czy można coś zrobić, by w czasie Świąt zapanował pokój i zgoda pomiędzy członkami rodziny, by w tym roku uniknąć kłótni czy nieporozumień przy Wieczerzy Wigilijnej? Oczywiście, dobrze zorganizowane spotkanie Wigilijne, przepełnione wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych sprawią, że nikomu nie przyjdzie do głowy zadawanie niezręcznych pytań, eskalowanie konfliktów, wypominania błędów przeszłości czy rozpoczynania drażliwych tematów. Zorganizuj wspólne rodzinne kolędowanie i przekonaj się, że śpiew może wciągnąć wszystkich tak bardzo, że w tym roku będą to prawdziwie spokojne Święta Bożego Narodzenia. Nie masz doświadczenia muzycznego i wokalnego, nie wiesz czy ktokolwiek zna kolędy czy piosenki Świąteczne? Jak przygotować rodzinne kolędowanie? Nie masz pojęcia jak zorganizować rodzinne kolędowanie? Bez obaw. Z poniższym mini poradnikiem, bez problemu uporasz się z organizacją tego przedsięwzięcia.
Jak przygotować rodzinne kolędowanie?
Na początku zastanów się w jakim wieku są uczestnicy Wigilii, czy interesują się muzyką lub śpiewem oraz czy znają język angielki, czy jedynie swobodnie posługują się polszczyzną. To wbrew pozorom bardzo ważne, gdyż dziadkowie w wieku 70 lat i wujkowie w wieku 58 mogą nie znać tych popularnych anglojęzycznych popowych hitów świątecznych, zaś prawdopodobnie perfekcyjnie kojarzą co najmniej 3 zwrotki podstawowych polskich kolęd. W młodszym gronie, gdzie jest dużo młodzieży i dzieci zdecydowanie lepiej sprawdzą się świąteczne piosenki, które znane są z radia, programów telewizyjnych czy nawet centrów handlowych. Repertuar kolędowania bezwzględnie musi być dostosowany do gustu muzycznego uczestników. Gdy już wiesz, jakie są preferencje językowe oraz muzyczne Twoich bliskich, teraz pora na odnalezienie w tym gronie kilku osób, które są odważne lub potrafią śpiewać, by poprosić ich o pomoc, aby przełamać ogólny wstyd czy zaskoczenie pozostałych osób biorących udział w Wieczerzy Wigilijnej. Wspólne kolędowanie, które nie jest rodzinną tradycją może być szokiem i wywołać konsternację u niektórych, dlatego warto mieć swoich sprzymierzeńców, którzy będą Cię wspierać w tym szalonym projekcie. Jeśli wśród wieczerników są muzycy lub osoby grające na jakimkolwiek instrumencie, warto zaangażować takich członków rodziny, by zaakompaniowali w czasie rodzinnego muzykowania. Tonacje kolęd czy piosenek świątecznych powinny być uniwersalne i wygodne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, więc nie planuj śpiewać bardzo nisko lub w najwyższym rejestrze. W wypadku braku możliwości zorganizowania żywego instrumentu możesz skorzystać z YouTube i nawet puścić kolędy czy piosenki świąteczne w wykonaniu wokalistów. Jeśli chodzi o tradycyjne polskie kolędy polecam Zespół Śląsk, Mazowsze, Studio Accantus oraz te dedykowane dla dzieci (najczęściej z jakimiś myszkami czy misiami w świątecznych strojach na obrazku). Jeśli masz wystarczająco dużo czasu do Wigilii, możesz oczywiście zwrócić się do profesjonalnego nauczyciela śpiewu lub znajomego muzyka z prośba o pomoc w wyborze kolęd i piosenek świątecznych. Kluczowe jest również przygotowanie śpiewników, gdyż dziadek może zapomnieć okularów i nie dowidzi do ekranu komputera czy telewizora, a dzieci będą miały czym zająć rączki, ponadto kolędy słyszymy raz w roku, więc nie można wymagać, by wszyscy pamiętali teksty. Przygotowanie rodzinnego kolędowania będzie wymagać od Ciebie odrobinki zaangażowania i czasu, ale warto, gdyż nic nie jednoczy tak bardzo, jak wspólne śpiewanie, a kolędy, pastorałki oraz świąteczne piosenki idealnie tworzą magiczną atmosferę Świąt.
Jak dobrze przygotować kolędowanie?
- Zrób dokładny research czy ktoś z uczestników wigilii potrafi śpiewać lub grać na jakimś instrumencie.
- Oceń średni wiek wśród członków rodziny.
- Dowiedz się, czy wszyscy znają język angielski (jeśli chcesz włączyć do repertuaru piosenki anglojęzyczne).
- Przygotuj śpiewniki, najlepiej od 4 do max 10 utworów, po 2 – 3 zwrotki.
- Stwórz specjalną playlistę do wspólnego kolędowania.
- Nie wstydź się zostać prekursorem rodzinnego kolędowania.
- Skorzystaj z pomocy profesjonalnego nauczyciela śpiewu (wystarczy jedna lekcja śpiewu) lub poproś znajomego muzyka o pomoc.
- Pamiętaj, że najłatwiej namówić do śpiewania dziadków oraz dzieci, możesz nawet najmłodszych przekupić małymi drobiazgami, jeśli będą ładnie i głośno śpiewać.
- Nie przejmuj się, jeśli ktoś fałszuje czy Ty sam nie masz pięknego głosu, nie o to chodzi we wspólnym kolędowaniu.
- Jeśli któreś dziecko będzie chciało wystąpić solo lub zaśpiewać karaoke, to zdecydowanie pochwal ten pomysł.
- Nie przejmuj się kąśliwymi uwagami niektórych członków rodziny, w każdym domu jest jakiś Scrooge;)
Jak przygotować rodzinne kolędowanie? Przygotowanie rodzinnego kolędowania jest świetną inicjatywą, a zwyczaj ten, być może zagości na stałe do Waszych świątecznych tradycji.
A może by tak podarować komuś Voucher na lekcje śpiewu pod choinkę? Jest to dobry pomysł dla najodważniejszej osoby, która samodzielnie wykona choć fragment piosenki świątecznej lub kolędy. Uwierz w to, że rodzinne kolędowanie może Was zbliżyć do siebie i sprawić, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe. Możesz również obserwować profile na Instagramie o tematyce muzycznej i wzorować się na profesjonalistach. Zapraszam do obserwowania Instagrama Akademii Śpiewu.