Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak przygotować się do lekcji śpiewu?

Jak przygotować się do lekcji śpiewu? Uczysz się śpiewu, ale czujesz, że chciałbyś stać się lepszym uczniem i zadbać o odpowiednie przygotowanie przed zajęciami wokalnymi? Jakie ćwiczenia należy wykonywać przed lekcją śpiewu, co przyspieszy rozwój wokalny i przyczyni się do zwiększenia efektywności zajęć?

Jak przygotować się do lekcji śpiewu?

Wiele osób obawia się tego, iż zaangażowanie w naukę emisji głosu wymaga ogromnego wkładu czasu, energii i pieniędzy, że ćwiczenia należy wykonywać codziennie (i to po kilka godzin), a jeden dzień bez śpiewania sprawia, że następuje regresja. Kilka dni lenistwa czy braku chęci wykonywania samodzielnych treningów w domu przyczynia się do zmniejszenia motywacji, nawarstwienia się wyrzutów sumienia, a w efekcie do zaprzestania wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń poza lekcjami z trenerem wokalnym. Brak systematyczności nie umożliwia pojawienia się prawidłowych nawyków dbania o głos oraz w planie dnia nie znajduje się czasu na ćwiczenia oddechowe czy aparatu artykulacyjnego. 

Czy należy intensywnie trenować śpiew w domu?

Nauka śpiewu jest w swej formie dość podobna do nauki tańca, sportów walki czy wielu aktywności fizycznych. Czy osoba tańcząca dla własnej przyjemności i satysfakcji musi codziennie wylewać poty na sali treningowej? Zdecydowanie nie. Wokalista również może rozwijać się, jeśli w 100 % wykorzysta czas indywidualnej lekcji śpiewu. Przygotowania do lekcji śpiewu powinno się rozpocząć przede wszystkim od skierowania swoich myśli w stronę śpiewu oraz wykonaniu kilku małych czynności, które przyspieszą rozwój wokalny. Do zajęć wokalnych można przygotowywać się codziennie wyuczając się rytuałów, które z czasem przyniosą ogromne efekty oraz oczywiście już praktycznie w dniu zajęć. 

Jak przygotować się do lekcji śpiewu? Codzienne rytuały wokalisty

Codzienny rytuał w trosce o lepsze przygotowanie do lekcji śpiewu:

  1. W drodze do pracy, szkoły wykonaj krótką rozgrzewkę oddechową lub artykulacyjną – to mała rzecz, która może znacznie poprawić brzmienie twojego głosu na cały dzień, ale przede wszystkim samopoczucie emisyjne – gdy mamy rozgrzany głos chętniej mówimy czy śpiewamy w ciągu dnia – a to też mimowolne ćwiczenia.
  2. Posłuchaj utworu, który śpiewasz na lekcji – osłuchiwanie się z melodią, rytmem czy tekstem znacznie przyspiesza naukę. Nie musisz specjalnie siadać i skupiać się w 100 % na piosence – puść sobie ją gdy bierzesz prysznic, jedziesz autem lub busem, przygotowujesz posiłek lub składasz pranie. Słuchając utworu miej świadomość, że nie chcesz być niczyją kopią – nie nastawiaj się na naśladowanie wokalisty, ale na samem linii melodycznej – to tzn. „rozczytywanie utworu” w głowie. 
  3. Codziennie postaraj się myślec o tym, że uczysz się śpiewu, że jest to Twoja pasja, wtedy Twoje myśli i mózg automatycznie „przypominają sobie” przerabiany materiał – staraj się w codziennej gonitwie nie zapominać o Twojej wielkiej pasji.
  4. Słuchaj dużo dobrej muzyki – dobra muzyka w rozumieniu wokalisty to ta, którą jesteś w stanie poprawnie wykonywać, która Cię może rozwinąć emisyjne lub emocjonalnie, pasuje do jego głosu, wieku, uczuć czy nawet nastroju.

W dniu zajęć śpiewu zadbaj o przestrzeganie diety wokalnej, pozytywne nastawienie oraz maksymalnie zaangażuj się w swój proces edukacyjny – uważnie słuchaj nauczyciela, staraj się rzetelnie wykonywać każde polecenie i zaufaj profesjonaliście, który chce pomóc Ci spełnić Twoje marzenia o pięknym głosie.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.