Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak śpiewać dziecku kołysanki?

Jak śpiewać dziecku kołysanki? Co śpiewać dziecku do snu? Czy są reguły lub zasady dotyczące wykonywania repertuaru kołysankowego, których należy przestrzegać, by śpiew autentycznie koił i uspokajał? Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice podczas śpiewania kołysanek swoim dzieciom? Chcesz być świadomym rodzicem i poprzez kołysanki wpływać pozytywnie na swojego maluszka? Dowiedz się, jak śpiewać kołysanki. Oto mini poradnik jak śpiewać kołysanki dziecku, czyli o śpiewie pełnym delikatności, czułości i miłości.

Jak śpiewać dziecku kołysanki? Wybierz świadomie kołysankę dla swojego malucha

Internet obfituje w liczne i różnorodne propozycje kołysanek dla dzieci, a przed młodym rodzicem, który zagłębia się w czeluści Youtuba i Spotify stoi nie lada wyzwanie, by odsiać te piękne i rozwijające od kiczowatych i tandetnych. Jeśli pragniesz wybrać idealną kołysankę dla swojego maluszka zacznij od poszukiwania tych spokojnych i delikatnych, które mają prostą melodie, nieskomplikowany rytm, a także tekst z minimalną ilością głosek artykułowanych energicznie, zalicza się do nich p, b, t, d, sz, cz, ż, dż, s, z. Niezwykle kojąco działają głoski ciszące, czyli ś, ć, ź, dź, a także f, w oraz oczywiście samogłoski u, a. Zbyt energiczne utwory nie przyniosą zamierzonego efektu. Choć aktualnie powstaje wiele kołysanek, postaraj się odnaleźć te, które śpiewały nam babcie, tradycyjne polskie kołysanki mają w sobie wiele spokoju i przede wszystkim odznaczają się prostotą. Niestety wielu współczesnych artystów zapomina o tym, iż śpiewanie kołysanek to nie jest sposobność do prezentowania swej imponującej skali głosu czy umiejętności ozdabiania melodii. Tonacja kołysanki, ma wpływ na jej odbiór przez dziecko, gdyż każdy dźwięk poprzez swoją osobliwą barwę, alikwoty oraz charakter niesie za sobą ładunek emocjonalny. Wielcy kompozytorzy, jak np. Jan Sebastian Bach świadomie tworzyli swe dzieła w konkretnych tonacjach,  by dzieło było prawdziwie koherentne, pod względem treści, emocjonalności, intencji, melodyki czy harmoniki. Nie musisz być specjalistą z zakresu muzykologii, wystarczy, że słuchając utworu zastanowisz się, jakie emocje w Tobie wywołuje, czy autentycznie Cię uspokaja czy może jednak pobudza lub zasmuca. Niejednokrotnie spokój mylony jest z melancholią czy właśnie smutkiem. Kołysanka jest utworem inkluzywnym, za jakiś czas Twój maluszek z pewnością będzie próbował śpiewać z Tobą lulanki.

Jak śpiewać dziecku kołysanki? Śpiewaj kołysanki ciepłym i czułym głosem

Oczywiście nie musisz być profesjonalnym wokalistą, by śpiewać kołysanki swojemu bobasowi. Nie deprecjonuj swoich umiejętności wokalnych, ale również nie podchodź zbyt ambitnie do tego zadania. Śpiewanie kołysanek to bardzo intymna sztuka budowania emocjonalnej więzi między rodzicem a dzieckiem i niech ta myśl towarzyszy Ci wciąż. Pamiętaj, że to nie poziom trudności czy technika wokalna sprawią, że kołysanie maluszka zakończy się sukcesem, czyli spokojnym snem dziecka, lecz to Twój głos jest najważniejszy. Niezależnie jaki głos posiadasz, nie śpiewaj ani zbyt nisko ani zbyt wysoko, staraj się śpiewać w wygodnej dla siebie średnicy, śpiewaj przyciszonym głosem i nie przejmuj się, gdy głos drży lub nawet lekko się załamuje, oddychaj swobodnie, cicho i spokojnie. Uspokój swoje ciało, zrelaksuj się, zniweluj wszelkie napięcia w ciele. Usta ułóż w lekki dzióbek i w taki sposób śpiewaj, wówczas Twój głos nie będzie ostry, stanie się łagodny, miękki i ciepły. Lekki uśmiech sprawi, iż barwa stanie się przyjemna i pogodna. Wydłużaj samogłoski, śpiewaj wolno i wykorzystuj technikę legato (łącz nutki z sobą). Nie przejmuj się niedoskonałościami, gdy zapomnisz tekstu lub lekko zmienisz melodię, śpiewaj z miłością i czułością. To Ty jesteś najważniejszą osobą w życiu maluszka i to Twój głos go może prawdziwie ukoić, nawet jeśli z technicznego punktu widzenia nie jest idealny. Głos rodzica ma dla dziecka wyjątkowa moc. Przed rozpoczęciem śpiewania możesz chwilkę pomruczeć, by rozgrzać głos, oczywiście kołysanki możesz też wymruczeć (mormorando). Kluczowe jest, byś nikogo nie naśladował, śpiewał miękko, czule, delikatnie, ale również naturalnie. 

Jak śpiewać kołysanki? Poradnik dla rodziców

  1. Wybierz odpowiednią kołysankę dla swojego dziecka.
  2. Naucz się melodii oraz tekstu na pamięć.
  3. Wybierz odpowiednią tonację dla siebie (jeśli nie potrafisz, poproś specjalistę o pomoc lub znajomego muzyka).
  4. Rozgrzej lekko głos oraz aparat artykulacyjny.
  5. Uspokój się, oddychaj spokojnie, rozluźnij ciało.
  6. Stwórz odpowiedni nastrój do śpiewania kołysanek.
  7. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów narządami artykulacyjnymi, mięśniami oddechowymi czy ogólnie ciałem.
  8. Jeśli chcesz, możesz delikatnie kołysać dziecko w ramionach lub głaskać.
  9. Śpiewaj cichutko i delikatnie, możesz stosować tzn. chuchaną emisję głosu, czyli pół śpiew i pół szeptanie.
  10. Śpiewaj wolno, wydłużaj samogłoski i legato, unikaj agresywnych dźwięków.
  11. Wydłużaj i wyciszaj ostatnie sylaby we frazie (w wersie).
  12. Śpiewaj prosto i od serca, unikaj ozdobników, podjazdów i zjazdów.
  13. Wsłuchuj się w brzmienie swojego głosu, by brzmiał przyjemnie.
  14. Śpiewaj z pasją i miłością.
  15. Nie spiesz się, doceń ten moment, ciesz się tym pięknym doświadczeniem.

Najczęstsze błędy podczas śpiewania kołysanek

Zdrowy i spokojny sen jest niezbędny, by dziecko prawidłowo się rozwijało, a kolejnego dnia z energią i pozytywnym nastawieniem eksplorowało świat. Każdy rodzic pragnie, by usypianie maluszka było przyjemne, ale przede wszystkim efektywne. Niestety, czasami popełniane są pewne błędy, które mogą uniemożliwić czerpanie satysfakcji z tego codziennego rytuału. Do najcześciej popełnianych błędów podczas śpiewania kołysanek należą:

  • Zły wybór kołysanki
  • Zbyt wysoka lub zbyt niska tonacja
  • Próba naśladowania popularnych wokalistów
  • Brak zaangażowania emocjonalnego
  • Pośpiech, brak spokoju
  • Nieprawidłowa barwa głosu (zbyt ostra, krzykliwa)
  • Zbyt energiczny śpiew
  • Nadmierna koncentracja na dykcji i tekście zamiast na pięknej, kołyszącej melodii
  • Nieodpowiednie warunki (hałas, światło, osoby)
  • Rejestrowanie i udostępnianie publiczne tego rodzinnego doświadczenia
  • Wspomaganie się nagraniami z Internetu 

Ciesz się tym pięknym doświadczeniem, buduj silną więź z Twoim dzieckiem poprzez magię śpiewania kołysanek. Chciałbyś nauczyć się śpiewać kołysanki lub poznać te najpiękniejsze? Zapisz się na indywidualny kurs śpiewania kołysanek w Akademii Śpiewu.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.