Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak wyleczyć guzki śpiewacze?

Jak wyleczyć guzki śpiewacze? Czy mam guzki śpiewacze? Skąd się biorą guzki śpiewacze? To pytania, które pojawiają się w wypadku występowania nieprawidłowości głosowych. Niektórzy o guzkach śpiewaczych dowiadują się w gabinecie laryngologa lub foniatry. Czy guzki śpiewacze to wyrok dla kogoś, kto pracuje zawodowo głosem? Czy guzki śpiewacze to choroba nawracająca? Guzki śpiewacze wywołują lęk, niepokój i brzmią jak wyrok. Dziś poznamy temat guzków śpiewaczych, przyczyny, skutki oraz dostępne metody leczenia i zapobiegania ich ponownemu powstawaniu. 

Co to są guzki śpiewacze?

Guzki śpiewacze, znane również jako guzki na strunach głosowych, są jednym z najczęściej występujących zaburzeń głosu u osób pracujących zawodowo głosem, takich jak nauczyciele, śpiewacy, aktorzy, czy dziennikarze, ale także managerowie czy sekretarki. Są to symetrycznie usytuowane uwypuklenia na obu strunach głosowych, zwykle pojawiające się w ich środkowej części. Guzki te mogą być miękkie, będące wynikiem chronicznej niedomykalności strun głosowych, lub twardnieć, co prowadzi do poważniejszych problemów z głosem, włącznie z utratą zdolności do wydobywania dźwięków. Miękkie guzki powodują, że głos brzmi ochryple i drżąco, gdyż uniemożliwiają pełne zamknięcie fałdów głosowych.

Skąd się biorą guzki śpiewacze?

Oto lista najczęstszych przyczyn pojawienia się guzków śpiewaczych:

  • Nadmierny wysiłek głosowy: ciągłe mówienie lub śpiewanie zbyt głośno lub w nieodpowiedniej tonacji.
  • Twardy atak dźwięku: agresywne rozpoczynanie dźwięków, które zwiększa nacisk na struny głosowe.
  • Nieprawidłowa emisja głosu: zbyt agresywne używanie głosu, co przyczynia się do tworzenia napięć w aparacie głosowym, brak wiedzy na temat oddechu, fonacji czy rezonansu.
  • Mówienie lub śpiewanie nienaturalną barwą głosu: wszelkie próby naśladowania innych wokalistów lub lektorów zazwyczaj wywołują ogromne napięcia w ciele oraz wytworzenie dźwięków o konkretnych cechach „za wszelką cenę”.
  • Nieprawidłowa postawa ciała: nadmierne napinanie szyi, wysuwanie głowy do przodu, unoszenie barków, garbienie się.
  • Niewłaściwy oddech, brak podparcia oddechowego: nieprawidłowości oddechowe, brak kontroli i ekonomii oddechowej skutkują tzn. siłową emisją głosu
  • Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych: zanim pojawiają się guziki organizm wysyła sygnały w postaci dyskomfortu lub łamania się głosu w czasie mówienia lub śpiewania, problemów ze swobodnym wydobywaniem dźwięku czy chrypki lub osłabienie głosu
  • Brak znajomości własnego głosu: Niektóre organizmy są bardziej podatne na infekcje czy schorzenia aparatu głosowego, wtedy niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny głosu oraz dostosowanie technik głosowych do własnych możliwości.
  • Nauka śpiewu lub mowy (w tym feminizacja głosu) samodzielnie lub z niekompetentnym nauczycielem: Wszelkie zmiany w technice wokalnej lub głosowej wymagają dobrej znajomości fizjologii głosu, doświadczenia oraz świetnego słuchu muzycznego, wrażliwego na wszelkie niuanse.

Leczenie guzków śpiewaczych

Jak wyleczyć guzki śpiewacze: leczenie guzków śpiewaczych wymaga kompleksowego podejścia, skupiającego się na eliminacji przyczyn ich powstawania oraz na regeneracji uszkodzonych fałdów głosowych.

  • Leczenie foniatryczne: Specjalistyczna terapia u foniatry skupia się na diagnozie, leczeniu, suplementacji.
  • Jonoforeza: Procedura medyczna, która wykorzystuje prąd elektryczny do przyspieszenia dostarczania leków bezpośrednio do tkanki strun głosowych, zmniejszając stan zapalny i wspomagając gojenie.
  • Rehabilitacja głosu: Ćwiczenia rozluźniające, oddechowe, fonacyjne, których celem jest relaksacja i odprężenie całego aparatu głosowego
  • Nauka prawidłowej emisji głosu ze specjalistą: Kluczowym elementem leczenia jest nauka właściwego korzystania z głosu. To obejmuje ćwiczenia oddechowe, techniki rezonansu i prawidłowej artykulacji, które mają na celu opanowanie prawidłowych technik głosowych, wytworzenie zdrowych nawyków, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia guzków śpiewaczych w przyszłości
  • Ćwiczenia fonacyjne: Specjalnie zaprojektowane ćwiczenia mają na celu wzmocnienie strun głosowych, poprawę kontroli oddechu i lepsze zarządzanie napięciem mięśniowym wokół aparatu głosowego, jednym z najpopularniejszych ćwiczeń jest bąbelkowanie.

W przypadku gdy te metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a guzki stwardnieją, konieczna może być interwencja chirurgiczna, mająca na celu usunięcie guzków i przywrócenie prawidłowej funkcji strun głosowych. Ważne jest, aby po operacji kontynuować terapię głosową, aby nauczyć się zdrowych nawyków fonacyjnych, które zapobiegną powrotowi problemu.

Jak wyleczyć guzki śpiewacze?

Leczenie guzków śpiewaczych wymaga czasu, cierpliwości i przede wszystkim skorzystania z pomocy specjalistów: foniatry oraz rehabilitanta głosu (nauczyciela emisji głosu). Warto pamiętać, że leczenie guzków śpiewaczych trwa od miesiąca do nawet dwóch lat, dlatego tak ważna jest troska o głos oraz mówienie lub śpiewanie poprawną i zdrową techniką. Lepiej zapobiegać powstawaniu guzków śpiewaczych niż leczyć, stąd wszelkie zalecenia, by nauka śpiewu lub emisji głosu mówionego (w tym feminizacja głosu) nie odbywała się samodzielnie lub u osób niekompetentych, a u profesjonalnych, wykształconych i doświadczonych pedagogów (nawet jeśli koszty są wówczas wyższe). W przypadku, gdy ktoś z pomocą foniatry wyleczy guzki śpiewacze, lecz nie zrehabilituje głosu, ani nie zmieni dawnego sposobu pracy głosem, najprawdopodobniej znów pojawią się guzki śpiewacze. Niestety jest to schorzenie, które występuje u osób mających też do nich „predyspozycje”, mówimy wtedy o głosie „delikatnym” (ale nie w brzmieniu, lecz odporności na przeciążenia czy choroby). Reasumując guzki śpiewacze nie są wyrokiem i zazwyczaj nie oznaczają końca kariery wokalnej, jednak ich pełne wyleczenie, ale przede wszystkim zapobieganie nawrotom wymaga wielkiego wysiłku, czasu i godzin treningów. 

Masz guzki śpiewacze? Skontaktuj się z doświadczoną rehabilitantką głosu

Kurs video z emisji głosu mówionego, zawiera podstawy prawidłowej emisji głosu, które są niezbędne do opanowania podstaw prawidłowej emisji głosu.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.