Jak zmienić swój głos
Uważasz, że masz brzydki głos? Chciałbyś zmienić swój głos? Chcesz mieć niski, głęboki głos? Pragniesz brzmieć inaczej? Zastanawiasz się, czy można zmienić swój głos? Czy można popracować nad barwą głosu? Czy da się zmienić barwę głosu?
Wiele osób uważa, że ich głos brzmi źle, nie pasuje do wieku, płci, wykonywanego zawodu, zajmowanego stanowiska, a nawet wyglądu czy charakteru. Niestety natura lubi płatać figle i bywa tak, że wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna będący prezesem firmy, kimś bardzo inteligentnym i kompetentnym w swojej branży ma delikatny, cieniutki, wysoki głosik (pomijając już np. nosowanie czy nieciekawą barwę) – czy powinien to zmienić? Zdecydowanie tak! Głos stanowi ważny element naszego pierwszego wrażenia oraz wizerunku (podobnie jak np. wygląd).
Jak zmienić głos? Jakie elementy oceniamy, gdy ktoś do nas mówi:
- wysokość (nisko, wysoko)
- wolumen (głośno, cicho)
- barwa (ciepła, głęboka, nosowa, płaska)
- tempo mowy (szybkie, wolne, umiarkowane)
- dykcja (ale na tym dziś się nie skupimy)
Wysokość mowy
Oczywiście można modulować wysokość dźwięku mowy – pomimo tego, że tutaj znaczenie ma budowa fałd głosowych, jedna da się wypracować odpowiednie otwarcie krtani oraz wykorzystywanie konkretnych przestrzeni rezonacyjnych oraz wyobraźni dźwiękowej, by zmienić wysokość dźwięku mowy.
Głośność mowy
Wolumen jest sprawą ściśle związaną z naszym charakterem oraz wychowaniem. Z reguły kobiety boją się mówić głośno, gdyż od najmłodszych lat słyszały, że dziewczynkom nie wypada krzyczeć, że powinny być delikatne, kobiece i należy mówić cichutko, zaś panowie obawiali się wyśmiewania przez rówieśników, że brzmią delikatnie mówić „mało męsko” i nauczyli się mówić bardzo głośno (często naprawdę siłowo), choć oczywiście zdarzają się wyjątki, że panowie również mówią zbyt cicho. Najczęstszym problemem jest nieumiejętność dopasowywania wolumenu do sytuacji, otoczenia, ilości słuchaczy oraz tematyki rozmów. Nie ma potrzeby krzyczeć, gdy rozmawiamy z jedną osobą, znajdując się z nią w w tym samym pokoju (sam na sam). Zdarza się też odwrotna sytuacja, gdy osoba nie jest w stanie mówić zbyt głośno ze względu na ogromne napięcie krtani i brak podparcia oddechowego, a np. prowadzi szkolenie dla 50 osób. Wolumen powinien być dopasowywany do okoliczności, a jednak stanowi to ogromny problem.
Barwa głosu
Wiele osób szuka odpowiedzi jak zmienić barwę, jak popracować na barwą głosu itp. Faktycznie barwa decyduje o tym, jak odbieramy daną osobę, czy lubimy z nią rozmawiać, czy jej głos jest kojący, czy raczej drażni. Najbardziej pożądana jest barwa głęboka – zależy ona od umiejętności wykorzystywania dolnych rezonatorów przy odpowiednim wsparciu powietrza pod odpowiednim ciśnieniem oraz otwartej krtani. Lubi słuchać głęboki i równocześnie ciepłych (bardzo miło brzmiących głosów) – wtedy czasem nie ma znaczenia, co mówi dana osoba – ważne by mówiła. Buduje to pozytywny stosunek, zaufanie do takiej osoby. A co najważniejsze: BARWĘ GŁOSU NAPRAWDĘ MOŻNA ZMIENIĆ, wystarczy jedynie uświadomić sobie proces powstawania głosu, wytrenować konkretne zagadnienia techniczne i wykorzystywać je w życiu. Dowiedz się od czego zależy barwa głosu.
Tempo mowy
Od tempa mowy zależy przede wszystkim to, czy słuchamy daną osobę czy się wyłączamy. Zarówno zbyt szybka mowa, jak i zbyt wolna są problemem. W wypadku za wolnej mowy, słuchacz może stopniowo przestawać nas słuchać, odpływać myślami i się niecierpliwić – zbyt wolna mowa jest związana z charakterem mówcy, jego procesem myślowym oraz tematem. Niezwykle trudna jest nauka przyspieszenia tempa mowy, ale należy nad tym pracować, gdyż autentycznie odbieramy sobie sami możliwość bycia słuchanym. Zbyt szybka mowa jest najpopularniejszym problemem naszego społeczeństwa – zbyt mało czasu, chęć przekazania w krótkim czasie jak najwięcej informacji, nerwowość, ciągły pośpiech, brak skupienia się na samogłoskach oraz „śpiewnej mowie”, zbyt mała aktywność aparatu artykulacyjnego (najczęściej żuchwy) są przyczynami tego błędu. Na szczęście zwolnić tempo mowy jest bardzo łatwo – wystarczy skupić się podczas mówienia na samogłoskach oraz popracować nad długością oddechu i wówczas naturalnie zwalnia się tempo.
Jak zmienić swój głos?
Należy skupić się na ćwiczeniach mających na celu otwarcie krtani (ćwiczeń tych nie należy wykonywać bez pomocy specjalisty, gdyż można otrzymać odwrotny efekt od zamierzonego), wydłużeniu fazy wydechowej, wzmocnieniu mięśni oddechowych, uświadomieniu sobie zjawiska rezonansu w naszym ciele i aktywowanie poszczególnych rezonatorów. Zmienisz swój głos tylko wtedy, gdy zadbasz o niego w codziennym życiu, gdy będziesz skupiał się na tym, jak mówisz, jak brzmi Twój głos, gdy wytrenujesz konkretne odruchy podczas mowy. Można zmienić swój głos i to w zaledwie kilka miesięcy, ale trzeba się zaangażować, pilnie trenować i przede wszystkim zaufać swojemu nauczycielowi.
Zmień swój głos skutecznie i ciesz się poprawą jakości własnego życia!
Posłuchaj podcastu o emisji głosu Akademia Śpiewu Po Godzinach.