Jak zostać wokalistą?
Zastanawiasz się, jak zostać wokalistą? Czy możesz zrobić coś, by przyspieszyć swoją karierę? Co powinieneś wiedzieć, by stać się prawdziwym wokalistą? Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co musisz zrobić, jakie warunki spełnić? Przeczytaj i poznaj przemyślenia oraz rady nauczycielki śpiewu.
Jak zostać wokalistą? Poradnik
Liczyłeś na szybki poradnik, kilka prostych punktów jak: pij wodę i śpiewaj to, co Ci wychodzi najlepiej, a czeka Cię świetlana przyszłość, świetna kariera, sława i bogactwo? No to niestety, takich rad nie otrzymasz, bo… bo nie znam recepty na to, jak zostać ZNANYM wokalistą czy wpasować się w gusta publiczności, dla której chcesz śpiewać, nie jestem wróżką ani managerem, nie chodzę też na łatwiznę i uważam, że każdy człowiek jest inny i potrzebuje innej drogi do tego samego celu, indywidualnego podejścia. Oczywiście czytałam co wyświetla się pod tymi hasłami w Internecie i gwarantuję Ci, że nawet wlewając w siebie 4 litry wody i robiąc ćwiczenia żuchwy czy języka, nie będziesz mógł się czuć lub nazywać wokalistą, bo to tak nie działa.
Nie dostaniesz przepisu, prostych zasad, za to pomogę Ci zrozumieć to, co powinieneś wiedzieć, jeśli naprawdę pragniesz zostać wokalistą oraz postaram się wraz z Tobą dotrzeć o prawdy o Tobie samym, Twoich motywacjach i nastawieniu. Pamiętaj, że bycie wokalistą, to nie jedynie umiejętność śpiewania, lecz przede wszystkim to, co masz w głowie.
Usiądź wygodnie i zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci (być może) zostać prawdziwym, wyjątkowym i co najważniejsze wartościowym wokalistą. Gotowy? To zaczynamy;)
Jak zostać wokalistą? Odpowiedz na ważne pytania:
- Dlaczego chcesz zostać wokalistą?
- Czy dla Ciebie bycie wokalistą oznacza umiejętność śpiewania czy sławę, pieniądze i widzisz siebie szczęśliwego i zadowolonego z siebie?
- Pod czyim wpływem zacząłeś myśleć o tym, by zostać wokalistą? Wpłynęło na to jakieś jedno wydarzenie, pozytywna opinia znajomej osoby czy ciepłe słowo kogoś bliskiego? A może te wszystkie muzyczne show w telewizji? Kto lub co jest Twoją inspiracją do tego, by być wokalistą?
- Co czujesz, gdy śpiewasz ulubione piosenki? Dumę z tego, że jesteś znany i rozpoznawalny czy coś innego?
- Co widzisz, gdy myślisz o swojej karierze wokalisty? Widzisz tłumy fanek pod sceną? Miliony lajków pod każdym Twoim postem czy nagraniem? A może coś innego?
- Czy jest to Twoje największe marzenie? Czy wtedy poczujesz się szczęśliwy?
- Jak chcesz to zrobić, jak planujesz zrealizować swoje marzenie?
Poznaj odpowiedź na to pytanie
Zastanawiasz się, jak to zrobić? Oczywiście możesz zadbać o dietę wokalną, zdrowie swojego głosu, uczyć się techniki, systematycznie ćwiczyć swój głos, a także promować siebie w mediach lub zatrudnić managera. Jednak odpowiedzi na powyższe pytania wskażą Ci, czy masz szansę zostać prawdziwym wokalistą czy kolejną kopią “gwiazd”, które już były “modne” (lub jeszcze są na topie). Jeśli marzysz o byciu nim dla sławy, pieniędzy, przyjemnego życia, wywiadów i rozpoznawalności, to jasne, być może uda Ci się, lecz niewiele to będzie miało wspólnego z prawdziwą miłością do śpiewu, a więc z byciem prawdziwym i autentycznym wokalistą. Jeśli zaś wiesz, że masz ogromne predyspozycje, ale nie jest to opinia Twojej dziewczyny lub chłopaka, mamy czy cioci, ale specjalisty, to wówczas możesz rozwijać swój talent, ale ze świadomością, że jest to ciężka praca.
Co czuje wokalista gdy śpiewa?
Tak sobie myślę, że robiąc coś z miłości, szczerze nie ma się w głowie opinii innych, brawa, pochwały, ale możliwość robienia tego co się kocha daje spokój i szczęście, daje satysfakcję bez względu na ilość followersów czy obserwatorów. Prawdziwy wokalista śpiewa dla siebie, śpiewa by poprzez muzykę wyrazić swoje emocje, coś co trudno powiedzieć słowami. Wokalista czuje, że muzyka zasługuje na to, by za każdym razem się starać, niezależnie jak wielka jest publiczność czy nawet jeśli jej nie ma. Wokalista czuje radość, że może śpiewać.
Przypomnij sobie te chwile, gdy czułeś się naprawdę szczęśliwy, właśnie to czuje wokalista, gdy śpiewa – przede wszystkim spokój, wolność, zgodę z samym sobą, jakieś takie wewnętrzne przekonanie, że jest się dokładnie tam, gdzie się chce, że wszystko jest dobrze, radość i emocje, które w środku mówią: chwilo trwaj.
Myślę, że w mediach i na świecie jest wielu pseudo wokalistów, bez duszy, bez głębi, prawdziwych emocji, za to potrafiących robić show i zwracać na siebie uwagę, a tak niewielu wokalistów, którzy swoim śpiewem potrafią naprawdę zachwycić, wywołać uśmiech lub łzy wzruszenia, których śpiew jest ponadczasowy i są prawdziwymi autorytetami w dziedzinie śpiewu.
Świat potrzebuje mniej gwiazdeczek, laleczek, a więcej wokalistów z powołania.