Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jakie kolędy wybrać na konkurs kolęd?

Planujesz wziąć udział w konkursie kolęd i pastorałek, ale nie masz pojęcia jakie kolędy powinieneś wybrać? Jaki świąteczny repertuar może przynieść Ci sukces, a jaki może okazać się totalną porażką? Jakie kolędy wybrać na konkurs kolęd? Wybór repertuaru jest równie ważny, co odpowiednie przygotowanie techniczne oraz opanowanie muzyczne i tekstowe utworów, niewłaściwe decyzje w tej kwestii mogą już na samym początku zdecydowanie zminimalizować Twoje szanse na otrzymanie nagrody lub choć zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Nietrafiony świąteczny repertuar skutkuje zrujnowaniem szans na osiągnięcie swojego celu, ale przede wszystkim może wiąże się z ogromnym dyskomfortem wokalisty, stresem oraz publicznym mocowaniem się ze swoimi niedociągnięciami technicznymi. Dowiedz się, jak dobrze wybrać kolędy na konkurs, by był on dla Ciebie miłym wspomnieniem i to niezależnie od oficjalnych wyników.

Jakie kolędy wybrać na konkurs kolęd? 

Wybierając kolędy, pastorałki czy piosenki świąteczne na konkurs zapamiętaj poniższe zasady, a z pewnością ów występ będzie dla Ciebie pięknym uwieńczeniem Twojej pracy w swój rozwój wokalny.

  1. Dokładnie przeczytaj regulamin konkursu oraz wymagania dotyczące repertuaru (rodzaj utworu, czas trwania, preferowany język i styl muzyczny).
  2. Sprawdź czy należy posłużyć się podkładem muzycznym w formacie mp3 czy zalecany jest akompaniament grany przez żywe instrumenty. To ważne przed wyborem kolęd, gdyż brak ogólnie dostępnych podkładów muzycznych może znacznie ograniczyć Twoją listę utworów.
  3. Nie decyduj się na śpiew a capella (czyli bez akompaniamentu), gdyż taka forma sprawdza się jedynie w wypadku chórów śpiewających na co najmniej 3 głosy. 
  4. Oceń swoje własne możliwości wokalne – dostosuj poziom kolęd do swojego poziomu technicznego, doświadczenia wokalnego oraz kondycji wokalnej. 
  5. Określ swój rodzaj głosu oraz skalę – soprany powinny wybierać kolędy, w których pokażą swoje piękne, wysokie dźwięki, zaś niższe głosy powinny ich unikać. Ponadto barwa głosu powinna zdecydować o nastroju kolędy – głosy o ciepłej i ciemniejszej barwie zdecydowanie lepiej zaprezentują się w repertuarze lirycznym (spokojne kolędy przypominające kołysanki), zaś głosy jasne lub o płaskiej barwie powinny wybrać kolędy skoczne, wesołe i szybsze.
  6. Nie wybieraj najpopularniejszych kolęd w danym sezonie – co roku w okresie świątecznym kilka kolęd czy piosenek świątecznych staje się wyjątkowo popularnych, komisja nie będzie zachwycona, gdy piętnasty uczestnik z rzędu, wykona ten sam utwór. 
  7. Poszukaj starszych kolęd i pastorałek lub zdecyduj się na kolędę zagraniczną z polskim tekstem.
  8. Śpiewaj kolędy w języku polskim, angielskim, niemieckim i włoskim – jury nie doceni repertuaru w języku, którego nie będzie potrafiło rozszyfrować. 
  9. Wybierz kolędy, które lubisz śpiewać, w których czujesz, że Twój głos brzmi dobrze.
  10. Ponownie upewnij się, że wybrane przez Ciebie utwory spełniają wymagania konkursowe.

Konkurs kolęd to idealna okazja, byś sprawdził swoje postępy, zaobserwował w jakim kierunku rozwinąłeś się wokalnie oraz oczywiście, żebyś mógł dokładnie przeanalizować nagranie z Twojego występu i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jeśli nie potrafisz samodzielnie wybrać repertuaru konkursowego, warto poprosić specjalistę o pomoc – on z łatwością dostosuje kolędy do Twojego głosu, byś mógł zaprezentować się z jak najlepszej strony. Kolędy są piękne, ich śpiewanie daje radość, satysfakcję, więc decyzja o wzięciu udziału w konkursie kolęd jest bardzo dobra.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.