Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Język w śpiewie

Język w śpiewie – to temat, który nie jest często poruszany w czasie nauki śpiewu, nauczyciele podkreślają konieczność prawidłowej artykulacji głosek, odpowiedniego akcentu (jeśli mowa o śpiewie w obcym języku) i wyrazistej “mowy” w czasie śpiewania. Jak wiadomo język odgrywa kluczową rolę w czasie artykulacji głosek. Jakie znaczenie ma język w śpiewie? Czy należy się na nim skupiać w trakcie wykonywania utworu? A może śpiewając w obcym języku praca języka już nie ma znaczenia?

Język w śpiewie – rola języka w emisji głosu

Praca języka jest bezpośrednio związana z ruchami krtani, miękkiego podniebienia, a więc kluczowych elementów w fonacji. Jama ustna i wszystko co się w niej znajduje, odgrywa ogromną rolę w procesie kształtowania barwy dźwięku, a więc jest ważna dla zjawiska rezonansu. Jej elementy: żuchwa, podniebienie twarde i miękkie oraz JĘZYK wpływają na jakość dźwięku. Język w czasie emitowania dźwięku powinien leżeć swobodnie na dnie jamy ustnej – jako masa mięśniowa uniesiony język stanowi barierę dla rozchodzącego się w jamie ustnej dźwięku i przyczynia się do pojawienia się matowej barwy głosu, a także słyszalnej “kluchy w buzi”. Emisja głosu śpiewanego oparta jest głównie na samogłoskach, szczególnie w muzyce klasycznej, gdy ideałem piękna jest śpiew bel canto, czyli śpiew oparty na pięknej melodii, gdzie słowo nie ma aż tak wielkiego znaczenia. W muzyce rozrywkowej słowa zyskują na znaczeniu, lecz nie zmienia to fizjologii powstawania i rozchodzenia się fali dźwiękowej – nadal w emisji głosu najważniejsza jest samogłoska, gdyż to ona jest nośnikiem dźwięku. Rola języka w śpiewie jest bezsprzecznie ważna, a jego ułożenie na dni jamy ustnej decyduje o odpowiedniej pracy krtani, miękkiego podniebienia oraz dźwięczności.

Język w śpiewie – dykcja w czasie śpiewania

Język jest narządem o wielkiej ruchliwości, dzięki temu odgrywa istotną rolę przy artykulacji głosek. Język angielski, niemiecki, włoski – każdy z nich rządzi się własnymi zasadami dotyczącymi wymowy, lecz język polski w porównaniu z nimi wymaga ogromnej aktywności własnie języka podczas tworzenia tych wszystkim skomplikowanych głosek szumiących, ciszących czy syczących. Praca języka wpływa na odbiór utworu przez słuchaczy, zrozumienie przekazu czy wypowiadanych śpiewnie słów. Głos ludzki jako jedyny instrument używa słów – warto, by były one wypowiadane wyraźnie i bez problemów docierały do publiczności. Dykcja w śpiewie nie powinna zaburzać podstawowych elementów prawidłowej emisji głosu: otwarcie krtani, podparcie oddechowe, odpowiednie ułożenie miękkiego podniebienia, lecz nie nalezy ignorować jej znaczenia w śpiewie. Właśnie to jest najpiękniejsze w śpiewie – można zachwycać nie tylko piękną melodią, muzykalnością, szlachetnym i niepowtarzalnym dźwiękiem, lecz również słowem, które jest kształtowane poprzez pracę języka.

Język w śpiewie ma znaczenie, pracując nad emisją głosu nie zapominaj o nim. Oto kilka podstawowych ćwiczeń języka.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.