Konkursy wokalne dla dzieci
Konkursy wokalne dla dzieci to wydarzenia, w których młodzi wokaliści chętnie biorą udział, ale również rodzice chętnie wyszukują różnego rodzaju konkursów, by chwalić się swoim utalentowanym dzieckiem. Czy konkursy wokalne to coś, co wpływa pozytywnie na rozwój wokalny dziecka? A może wręcz przeciwnie – przynosi więcej strat niż pożytku? Czy warto zgłaszać dzieci na konkursy wokalne? A może konkursy wokalne to zbędny stres? Jak wygrana lub przegrana wpływa na psychikę dziecka, jego motywację, chęć rozwoju i ogólna postawę? Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, czy konkursy wokalne są dobre dla Twojego dziecka? Dowiedz się, jak na konkursy wokalne patrzy profesjonalna nauczycielka śpiewu.
Konkursy wokalne dla dzieci – wady i zalety
Zdecydowaną zaletą konkursów wokalnych jest określony cel w czasie nauki śpiewu, jest konkretny termin do którego należy opanować utwór, nauczyć się słów, melodii, odpowiedniego frazowania, zadbać o technikę, ruch sceniczny i ogólne wrażenie. Jest to dobra motywacja do systematycznej pracy nad swoją emisja głosu. Jest to też dobra okazja do tego, by otrzymać feedback od osób zasiadających w jury, którzy często są profesjonalistami, a ich uwagi mogą być bardzo przydatne. Konkursy wokalne często nie posiadają wielkiej publiki i jest to idealna okazja do przetestowania swoich możliwości, postępów czy poziomu stresu w czasie występu.
Wadą konkursów wokalnych jest rywalizacja między uczestnikami, patrzenie na innych wokalistów jak „wrogów” do osiągnięcia sukcesu, uczenie się od najmłodszych lat, by „po trupach dążyć do celu”, że w dorosłym życiu ciągle musimy konkurować. Jest to też stresująca sytuacja, z którą jedne dziecko poradzi sobie lepiej, a inne gorzej. Wadą konkursów jest też werdykt jury, który czasem nie jest adekwatny do zaprezentowanych umiejętności wokalisty, co może negatywnie wpłynąć na samoocenę dziecka. Ciągłe porównywanie się do innych również nie będzie miało dobrych skutków w przyszłości.
Konkursy wokalne dla dzieci – postawa rodziców
O tym, czy konkurs wokalny wpłynie pozytywnie czy negatywnie na psychikę dziecka, jego motywację czy chęć dalszego rozwijania się w tej dziedzinie zależy od rodzica. Tak, to rodzic może podchodzić do tematu konkursu bardzo osobiście, traktować wygraną jako swój własny cel, starać się na dziecku realizować swoje własne ambicje lub plany, które nie mogły zostać spełnione. Rodzic stawia sobie za główny cel wygraną, chęć otrzymania aplauzu czy wielu pochwał, zazdrosnych spojrzeń innych rodziców itp. Takie nastawienie kogoś, kto dla dziecka jest wzorem do naśladowania pod względem zachowania, podejścia, ale również myślenia może wpłynąć niezwykle niekorzystnie dla rozwoju dziecka i jego psychiki. Dziecko nie powinno czuć presji, że musi wygrać, bo inaczej mam lub tata zawiodą się, nie spełni oczekiwań, rodzice będą smutni. Rolą rodzica jest uświadomienie dziecku, że konkurs wokalny to jedynie dobra okazja do tego, by sprawdzić swoje możliwości wokalne, zachowanie w sytuacji stresującej i okazja do zwykłego pośpiewania przed szerszym gronem niż rodzice, dziadkowie czy ulubiona ciocia. Rodzic powinien uwrażliwić dziecko na chorą rywalizację czy na to, że nie o wygraną chodzi, lecz o muzykę, śpiew i przede wszystkim dobrą zabawę – wtedy dziecko może odczuwać przyjemność z występu, a nie stresować się, że nie spełni oczekiwań mamy lub taty. Konkursy wokalne to przede wszystkim wyzwanie dla rodziców, bo od ich postawy będzie zależeć to, czy dziecko będzie w przyszłości z przyjemnością zapisywać się na konkursy i występować publicznie czy zapamięta to jako koszmar dzieciństwa. Warto również, by rodzice potrafili spojrzeć obiektywnie na talent własnego dziecka – nie ma sensu zgłaszanie na konkursy wokalne malucha, który ledwo trafia w dźwięki lub nie potrafi zapamiętać prostej melodii, w takiej sytuacji występy na urodzinach babci lub imieninach cioci są zdecydowanie lepsze.
Konkursy wokalne dla dzieci – odpowiednia motywacja uczestnika
Warto porozmawiać z dzieckiem czy ma ochotę wziąć udział w konkursie, czy będzie podczas występu się dobrze bawiło i czy naprawdę chce występować publicznie. Jeżeli nie wyraża chęci lub zainteresowania konkursami mimo wielkiego talentu wokalnego, to nie warto zmuszać swoją pociechę do występów publicznych – być może musi dojrzeć do tej decyzji. Jeśli Twój maluch jest odważny, przebojowy i nie boi się publicznie śpiewać, to można spróbować sprawdzić się podczas konkursu wokalnego, ale warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalnego nauczyciela śpiewu, który odpowiednio dobierze repertuar do możliwości dziecka, może w przygotowaniach czy doradzi w każdym szczególe związanym z występem. Posiadanie trenera wokalnego wpływa bardzo dobrze na psychikę uczestnika – ma świadomość, że „pani ze śpiewu” się nim opiekuje, pomaga i nie jest sam w przygotowaniach do konkursu.
Konkursy wokalne mogą być fajnym wydarzeniem w życiu dziecka, lecz należy się do nich odpowiednio przygotować nie tylko technicznie, muzycznie, ale również psychicznie, by przegrana lub wygrana odpowiednio motywowała do dalszej pracy, a nie sprawiała, że dziecko straci chęć do dalszej nauki śpiewu czy występów publicznych.