Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Kurs obniżenia i wzmocnienia głosu

Kurs obniżania i wzmacniania głosu to zestaw ćwiczeń przygotowanych przez profesjonalną nauczycielkę emisji głosu, który można traktować jako świetny wstęp do rozpoczęcia pracy nad zmianą swojego głosu. Któż z nas nie marzy o tym, by mieć głęboki, donośny głos? Kojarzony jest on z profesjonalizmem, kompetencjami, a nawet inteligencją. Silny głos daje ogromne możliwości swobodnego posługiwania się nim. Poniższe szkolenie przeznaczone jest zarówno dla mówców, jak i wokalistów. Wymaga tego, by skupić się na swoim głosie, odczuwaniu go, a także wsłuchaniu się w niego.

Kurs obniżania i wzmacniania głosu – zjawisko rezonansu

Zjawisko rezonansu. Specjalne ćwiczenia otwierające odpowiednie przestrzenie w Twoim ciele wraz z wykorzystaniem elementów z zakresu psychologii głosu.

Rezonans – to od niego zależna jest nośność dźwięku oraz jego walory brzmieniowe. Za pomocą specjalnych przestrzeni rezonacyjnych, głos jest wzmacniany. W procesie obniżania głosu niezwykle ważne będzie pobudzenie dolnych rezonatorów: klatki piersiowej wraz ze znajdującymi się w niej płucami, oskrzelami i tchawicą. Należy jednak dodać, że człowiek jest jedynym „instrumentem”, którego rezonatory posiadają zdolność zmieniania swoich kształtów, co znacząco umożliwia nam decydowanie o brzmieniu naszego głosu. Kluczowe dla uzyskania odpowiedniego rezonansu jest przybranie odpowiedniego kształtu przez jamę gardłową, ustną i wyeliminowanie aktywności jamy nosowej. Jeżeli już kiedykolwiek trenowałeś dolne rezonatory, to musisz uświadomić sobie, że nie wystarczy jedynie szukać niskich tonów podczas mormoranda (mruczenie), lecz należy się również dokładnie z taką samą energią skoncentrować na pracy gardła i narządów aparatu artykulacyjnego (język, wargi, żuchwa), które decydują o kształcie rezonatora jakim jest jama ustna. Głos to nie są jedynie odpowiednie wibracje, otwarcie jamy ustnej i rozluźniona krtań, ale przede wszystkim to Twoje myśli i samopoczucie psychiczne wpływają na zjawisko rezonansu. Dlaczego? Nie da się wyizolować działanie poszczególnych części ciała od Twojego umysłu czy duszy. Twoja psychika w znacznym stopniu wpływa na Twój głos.

Jak myślisz? Dlaczego niektóre osoby „naturalnie” mówią mocno i pewnie? Bardzo często związane jest to z ich charakterem i pewnością siebie. Bogate życie wewnętrzne jest niezwykle ważne dla całego wachlarza barw, jakie może zaprezentować człowiek. Jeżeli należysz do osób wrażliwych, delikatnych i nie do końca pewnych siebie, to nic nie szkodzi – nad pewnością siebie można popracować, zaś kogoś bez uczuć, głębszych przemyśleń trudno nauczyć tej wrażliwości. Jak możesz zauważyć, podczas kursu skupisz się zarówno na swoim ciele, jak i sercu.

Będzie to wyjątkowy kurs i mam nadzieję, że z każdym kolejnym treningiem jeszcze bardziej otworzysz się na wibracje Twojego głosu i samego siebie.

Gotowy? To zaczynamy.

Kurs obniżania i wzmacniania głosu – ćwiczenia

Na początku przygotuj sobie matę lub wydziel miejsce, gdzie będziesz mógł siedzieć, leżeć na podłodze. Nie polecam łóżka, kanapy czy fotela. Najlepsza jest podłoga. Możesz załączyć spokojną muzykę. Ja polecam: https://www.youtube.com/watch?v=WZKW2Hq2fks ale możesz wybrać dowolną ulubioną playlistę, ważne abyś nie słuchał konkretnych utworów – mogą być to dźwięki natury, szum, dźwięk deszczu itp. W zasięgu ręki miej wodę niegazowaną lub ciepłą herbatę ( bardzo delikatny smak). Zadbaj o odpowiednie warunki, aby przez czas treningu nikt i nic Cię nie rozpraszało. Wyłącz telefon, to czas tylko dla Ciebie. Całość może zajmować nawet 50 – 60  minut, dlatego zestaw został podzielony na trzy części – każda z nich jest o odmiennym charakterze, dlatego spokojnie możesz podzielić trening na trzy dni. Pamiętaj, żeby wszystkie ćwiczenia wykonywać bez zbędnego pośpiechu czy nerwów. Robisz to dla siebie, bo chcesz.

Najpierw przeczytaj uważnie trzy ćwiczenia, jakie masz wykonać, abyś nie przerywał swojego stanu czytaniem instrukcji obsługi poszczególnych ćwiczeń. Jeżeli masz ochotę, możesz nagrać poniższe opisy ćwiczeń i puścić podczas treningu. To od Ciebie zależy czy wolisz przeczytać i wykonać polecenia czy wsłuchiwać się w swój głos. Ważne, abyś to Ty czuł się komfortowo.

Ćwiczenie nr. 1

Na początku połóż się w dowolnej wygodnej pozycji i wyobraź sobie swój głos, który jest niski, mocny. Dokonaj wizualizacji sytuacji, gdy przemawiasz do publiczności lub w gronie znajomych i wszyscy podziwiają brzmienie i siłę Twojego głosu. Pozwól sobie odczuć tę radość i pewność siebie. Pozostań chwilę w tych emocjach, po czym uświadom sobie, że to jest możliwe! Zróbmy to wspólnie!

Ćwiczenie nr. 2

Połóż się na plecach, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia, dłonie swą wewnętrzną częścią do góry. Wycisz się. Oddychaj głęboko. Z każdym oddechem staraj się rozluźniać poszczególne części ciała. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że cały jesteś instrumentem, przez Twoje ciało przebiega kilkadziesiąt przestrzeni, które mają zdolność rezonowania. Staraj się wyobraźnią zobaczyć swoje płuca, oskrzela, mostek, żebra, kości bioder, ramion, a nawet ud – uświadom sobie, że mają one zdolność wibrowania i wzmacniania Twojego głosu. Rozluźnij szyję. Gdy poczujesz, że na tyle na ile potrafisz jesteś rozluźniony – rozpocznij delikatnie, cichutko i nisko wykonywać mormorando. Długo mruczysz głoskę mmmm, usta w tym momencie są złączone, a Ty dotknij swojej szyi. Poczuj jak wibruje. Następnie dotknij barków, ramion i znów wróć do szyi. Oczywiście dobieraj oddechy tak często jak tego potrzebujesz. Nie doprowadzaj się do sytuacji, gdy będziesz musiał wykorzystywać swoją rezerwę powietrza lub odczujesz dyskomfort. Możesz śmiało brać częste oddechy, ale nie skupiaj się na naprężaniu mięśni wdechowych. Niech powietrze płynie swobodnie. Dotknij klatki piersiowej i zatrzymaj się na odczuwaniu wibracji troszkę dłużej. Poczuj pod palcami delikatne drgania, pozwalaj, aby rozchodziły się one niżej i niżej. Dotknij żeber – czujesz jak rezonują? Znów zatrzymaj się na dłuższy moment. Dotknij swoich bioder. Skup całą swoją energię, aby chociaż odrobinę odczuć tam drgania. To już trudniejsze poczuć swój dźwięk tak nisko, ale wierzę, że Ci się uda. Może nie podczas pierwszego treningu, ale piątego czy nawet dziesiątego. Spróbuj. Upewniaj się co jakiś czas, czy Twoja szyja jest rozluźniona. Mrucz nisko, ale nie staraj się na siłę obniżać głosu, gdyż wtedy pojawią się zbędne napięcia w okolicach gardła i krtani, które będą blokować rozpływanie się fali dźwiękowej w Twoim ciele. Czujesz jak delikatnie wibruje całe Twoje ciało? Możesz pozostać w tym przyjemnym uczuciu tak długo jak tylko pragniesz. Gdy będziesz czuł, że jesteś gotowy – przejdź do wykonywania kolejnego ćwiczenia.

Ćwiczenie nr. 3

Bardzo powoli przejdź do pozycji siedzącej – siad skrzyżny, obie dłonie dotykają klatki piersiowej, oczy zamknięte. Wykonuj śpiewnie mantrę „hammmmm”. Dźwięk powinien być jednolity i stały, lecz nie skupiaj się na dużym wolumenie. Delikatnie, ale głęboko. Rozluźniona krtań jest podstawą sukcesu. Jeżeli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort w aparacie głosowym, poszukaj innej wysokości dźwięku – być może wybrałeś już zbyt niski dźwięk, który znacząco przekracza skalę głosu. Ważne jest również to, abyś nie starał się śpiewać lub specjalnie podpierać dźwięku, nie wykonuj żadnych dodatkowych zabiegów, zwyczajnie mrucz bardzo nisko. Pamiętaj, aby mówiąc głoskę „A” otworzyć trochę mocniej usta. Wydłużaj głoskę „m”. Na jedno wypowiedzenie mantry przypada jeden oddech. Skup się na wibracjach we własnym ciele. Następnie wypróbuj w podobny sposób wykonuwać: „hummmm”, „hommmmm”, „hemmmmm”, himmmm”, „hymmmm”. Wykonaj minimum 8 powtórzeń każdej wersji. Zadbaj o właściwe otwieranie ust podczas konkretnych samogłosek: A, O, E – otwieraj mocniej.

Przerwa

Po tym ćwiczeniu możesz napić się wody, na chwilę wstać, zrobić krótką przerwę i zmienić muzykę. Tym razem niech zabrzmią głębokie głosy mnichów. Odpocząłeś? To przeczytaj instrukcję do kolejnych trzech ćwiczeń. Link do muzyki (zachęcam do kliknięcia zapętlenia, aby nie rozpraszała Cię cisza po upływie czasu przygotowanego materiału): https://youtu.be/yi3SWmP8xaQ

Ćwiczenie nr. 4

Przyjmij pozycję siadu skrzyżnego lub siadu na stopach (możesz ewentualnie w trakcie trwania ćwiczenia zmienić pozycję). Będziesz pracował ciałem wykonując skłony tułowia w przód wymawiając samogłoskę, następnie z głową w dół i szukając wibracji w klatce piersiowej, która oparta będzie na nogach będziesz kontynuował mormorando głoskę mmmm. Gdy zabraknie Ci oddechu, weź duży wdech i następnie w pozycji z głową w dół wykonaj jeszcze raz sylabę z ćwiczenia. Po czym spokojnie wydłużając głoskę mmm wróć do pozycji pionowej tułowiem. Pozycja nóg nie ulega zmianie. Wykonaj min 5 razy każdą sylabę: oooommmmm, uuuummmmm, yyyymmmm, iiiimmmm, aaaammmm, eeeemmmm.

Schemat ćwiczenia: Pozycja wyjściowa – rozpoczęcie fonacji głoski „o” – powolny opad tułowia w trakcie którego następuje zmiana na głoskę „m” – mormorando z utrzymaniem tułowia w dole – wdech – intonowanie „oooommmm” z głową w dole – powolne uniesienie tułowia w trakcie mormoranda (głoska m).

Ćwiczenie nr. 5

W siadzie skrzyżnym lub siadzie na stopach obejmij sam siebie ramionami. Zacznij intonować głoskę mmm (oczywiście nisko), nich wibracje dodadzą Ci otuchy. Wykonując cały czas mormorando zacznij myśleć o tym, co może powodować blokady w pełnej wibracji Twojego ciała. Zadam Ci kilka pytań, na które postaraj się odpowiedzieć w myślach, w tym czasie możesz śmiało momentami przerywać wykonywanie ćwiczenia, ale postaraj się nie robić przerw dłuższych niż 2 minuty. Oto pytania pomocnicze:- czy w Twojej świadomości pozostaje jakieś trudne przeżycie, z którym nie potrafisz się uporać, a które może blokować dobre wibracje w Twoim ciele?

– czy często odczuwasz w związku z tymi wspomnieniami uczucie ściskania w klatce piersiowej?

– możesz przypomnieć sobie swoje odczucia w przeszłości jakie wiążą się z tym przeżyciem?

Przypomnij sobie to zdarzenie, pozwól nawet odczuć to nieprzyjemne uczucie ścisku, jeżeli czujesz potrzebę, możesz nawet się wypłakać. Następnie wykonaj delikatny masaż w okolicy mostka i serca przy niskim mruczeniu i pozwól, aby negatywne emocje odpłynęły, a wraz z nimi uczucie ograniczenia w Twoim ciele. Wykonuj mormorando początkowo delikatnie, jakbyś chciał sam siebie przytulać, możesz wrócić do pozycji objęcia samego siebie, wykonywać masaż lub trzymać dłonie na klatce piersiowej. Następnie zacznij mruczeć jeszcze głębiej i jakby mocniej. Poczuj, że jesteś wolny i potrafisz bardziej otworzyć się na głębię swojego głosu.

Ćwiczenie nr. 6

Dotknij mocno klatki piersiowej i zacznij nisko intonować głoskę „e”. Niech będzie mocna, pewna i głęboka. Głoska „e”, która miesza się z głoską „y”. Jest bardzo ciemna. Nie wykonuj żadnych dodatkowych zabiegów wokalnych (technicznych). Skup się na rezonansie klatki piersiowej i otwartej krtani, język niech leży płasko, a usta będą rozchylone, żuchwa zaś lekko opuszczona. Pobieraj powietrze tak często, jak tego potrzebujesz. Sam decydujesz o czasie trwania ćwiczenia.

Przerwa

Wyłącz muzykę. Napij się wody i przed Tobą już ostatnie trzy ćwiczenia. Mogłeś skupić się na tym, co Cię blokuje, odprężyć się, dodać sobie otuchy i pewności siebie, a teraz na koniec czas na bardziej techniczne ćwiczenia:

Ćwiczenie nr. 7

Trzymaj się za klatkę piersiową. Nisko i spokojnie mów legato wydłużając głoskę m za każdym razem gdy się pojawia. Postaraj się, wykonać jeden wers na jednym oddechu, lecz jeżeli nie jesteś w stanie, to wykonuj połowę. Najważniejsze to spokojne tempo. Każdy układ powtórz minimum 3 razy.

mamomemumimy

memymimomuma 

mymimomumame

mimomumamemy

momumamemymi 

Ćwiczenie nr. 8

Płynnie, głęboko, nisko, na długim wydechu, starając się odczuć dolne rezonatory (klatka piersiowa) wypowiadaj poniższe połączenia samogłosek. Uważaj jednak, aby nie rozpoczynać fonacji tzw. ostrym atakiem na struny głosowe (możesz go usłyszeć jako zgrzyt, uderzenie strumienia powietrza itp.), w takim wypadku rozpocznij każde połączenie od głoski „h”. Mów nisko, lecz nie usztywniaj krtani. Każde połączenie wykonaj 5 razy i przy każdym powtórzeniu, staraj się jeszcze bardziej obniżyć głos.aou: aaaaaooooouuuu

eiu: eeeeeiiiiiiiuuuuuu

iou: iiiiiioooouuuuu

iea: iiiiiieeeeeaaaa

oui: ooooouuuuiiiiii

uia: uuuuuuuiiiiiiiiaaaaa

uoa: uuuuuuuooooooaaaaa

ueo: uuuuuueeeeeooooo

uiy: uuuuuuuiiiiiiiiyyyyyyy

Ćwiczenie nr. 9

Przyjmij pozycję stojącą, najlepiej przed lustrem. Wyprostuj się, wciągnij brzuch i spójrz pewnie na siebie i uśmiechnij się do siebie jakbyś wygrał zawody lub ważny dla Ciebie konkurs. Jak zwycięzca i bohater. A teraz głośno się przedstaw. Powtórz to ćwiczenie minimum 10 razy. Z każdym powtórzeniem bądź jeszcze bardziej pewny siebie i dumny. Wsłuchuj się w głębokie brzmienie głosu. Spójrz na odbicie w lustrze – tak, to Ty jesteś na wygranej pozycji, bo walczysz o spełnienie swoich marzeń!

Kurs obniżania i wzmacniania głosu – trenuj systematycznie

Kurs obniżania i wzmacniania głosu to jedynie kilka ćwiczeń, których celem jest uświadomienie Ci, iż brzmienie głosu można zmienić, że wykonując odpowiedni trening i z pomocą profesjonalnego nauczyciela możliwe jest obniżenie i wzmocnienie Twojego głosu. Masz ochotę kontynuować to, co właśnie rozpocząłeś? Zapraszam na indywidualne konsultacje z emisji głosu mówionego – wspólnie możemy sprawić, że Twój głos stanie się piękny, zdrowy, głęboki i silny;)

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.