Mam kompleks własnego głosu
“Mam kompleks własnego głosu”, “to przez mój głos nie potrafię poderwać dziewczyny”, “przez mój głos ludzie mają mnie za idiotkę”, “mój głos brzmi zbyt dziecinnie i nikt nie traktuje mnie poważnie”, “z powodu głosu ludzie mi dokuczają”, “znajomi śmieją się, że mówię jakbym zmienił płeć”, “często ludzie nie wiedzą jakiej płci jestem, co wywołuje liczne niezręczne sytuacje”, “boję się rozmawiać przez telefon, bo ludzie mnie nie rozumieją”, “od kiedy pamiętam nienawidzę swojego głosu” – czy któreś z tych wypowiedzi wydaje się znajome? Jeśli tak, to zdecydowanie masz kompleks własnego głosu i ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Co możesz zrobić z tym kompleksem? Jak sobie poradzić z krytyką czy złośliwymi uwagami otoczenia? Czy możesz szybko zmienić swój głos? Czy da się pozbyć tego kompleksu?
Mam kompleks własnego głosu – kompleks brzydkiego głosu
Brzydki głos to taki, który nie jest przyjemny dla ucha, drażni, bywa zbyt ostry, przeszywający i sprawia, że słuchacze nie lubią słuchać takiej mowy. Nie ma tutaj znaczenia ani dykcja ani wysokość mowy, brzydki głos odbiera mówcy chęć zabierania głosu, a otoczenie zdecydowanie woli, gdy taka osoba milczy. Brzydki głos zdecydowanie może uprzykrzyć życie, sprawić, że nawiązywanie kontaktów międzyludzkich stanie się wręcz niemożliwe, a z czasem doprowadza do sytuacji, gdy ktoś postanawia milczeć, zaś swoje myśli woli przekazywać za pomocą sms – ów lub wykorzystując komunikatory. Brzydka barwa głosu może wynikac z patologii głosu, jego chorób, lecz głównie jej przyczyną jest zły rezonans, niewłaściwe wykorzystywanie przestrzeni nosa oraz nosogardła, a więc problem tkwi w odpowiednim rezonowaniu. Na szczęście uświadamiając sobie problem, poznając ćwiczenia na właściwy rezonans, można przyczynić się do zmiany brzmienia głosu, aby już nie był brzydki, lecz stał się “normalny”, a nawet przyjemny dla słuchaczy.
Mam kompleks własnego głosu – zbyt wysoki głos
Ten problem dotyczy głównie mężczyzn, którzy mają zbyt wysoki głos, w okresie nastoletnim był on z pewnością przyczyną wielu złośliwości ze strony rówieśników, zaś aktualnie sprawia, że każda nowo poznana osoba zaczyna się dopytywać o ewentualną zmianę płci w przeszłości lub orientację seksualną. Mężczyzna, który mówi zbyt wysokim głosem nie ma łatwego życia, co więcej – codziennie musi stawiać czoła różnym komentarzom pod swoim adresem. Taki głos odbiera pewności siebie i sprawia, że mężczyzna zamyka się we własnej skorupie, nie ma ochoty na kontakty z kobietami, nie czuje się wartościowym człowiekiem czy kimś, kim mogłaby się zainteresować płeć przeciwna. Zbyt wysoki głos może wynikać z problemów hormonalnych, nieprawidłowości w przebiegu mutacji, ale najczęściej jednak powodem zbyt wysokiego głosu jest nadmiernie uniesiona krtań, napięcie gardła oraz brak połączenia z rezonsem piersiowym. Krtańjest narządem ruchomym, który może zmieniać swoje ułożenie, a człowiek ma na to wpływ, a więc: można zmienić wysokość mowy.
Mam kompleks głosu – mój głos nie pasuje do mojego charakteru
Cichy, przytłumiony, dziewczęcy lub nawet dziecięcy głos zdecydowanie nie pasuje do pięknej, wykształconej, inteligentnej i elokwentnej kobiety, która pracuje na wysokim stanowisku. Osoba, która zarządza, ma odpowiedzialną pracę, wymagającą kontaktów z ludźmi powinna mówić pewnie, zdecydowanie z przyjemną i bardzo kobieca barwą głosu. Dziewczęcy głos może sprawić, że ludzie nie będą takiej kobiety traktować poważnie i zawsze będzie musiała udowadniać wszystkim dookoła, że ma naprawdę coś mądrego i wartościowego do przekazania. Energiczna osoba powinna mówić z odpowiednią energią, ktoś w wieku 30 lat powinien brzmieć na osobę właśnie w takim wieku, ktoś spokojny może mówić spokojnie, a choleryk może mówić bardzo szybko – ważne, by głos pasował do charakteru, osobowości oraz wykonywanego zawodu. Niezależnie od przyczyny tego, że głos zwyczajnie nie pasuje, jest jakiś nie taki – można go zmienić: zwolnić tempo mowy, wpłynąć na pogłębienie barwy, na dodanie mu kobiecości czy delikatności lub pewności (wszystko w zależności od potrzeb).
Mam kompleks własnego głosu – niewyraźna mowa
To okropne uczucie, gdy się mówi i widać po słuchaczach, że nie rozumieją, proszą 10 razy, by powtórzyć jedno zdanie lub zamawiając lody jagodowe dostaje się malinowe, bo kelnerka nie usłyszała, na jaki smak mamy ochotę. Niewyraźna mowa utrudnia życie przede wszystkim osobie, która mówi niewyraźnie – to bardzo męczące, gdy codziennie wiele osób prosi o powtarzanie wypowiadanych zdań. Świadomość niewyraźnej mowy sprawia, że unika się sytuacji publicznego zabierania głosu, obawia się rozmów z obcymi, a zwykłe, codzienne sytuacje mogą być stresujące. Nad dykcją można pracować – warto poznać swoje słabe strony, systematycznie wykonywać ćwiczenia, które zleci specjalista i powoli dostrzegać poprawę mowy. Wystarczy jedynie chcieć i się zaangażować, a mowa stanie się piękna i wyraźna.
Mam kompleks własnego głosu – jak sobie z nim poradzić?
Kompleksy ma każdy. Musisz mieć tego świadomość – oczywiście niektóre są niezwyle popularne, jak to, że ktoś jest grubszy, za niski, ma cellulit, zakola, wypadające włosy, żółte zęby, za duże stopy itp., zaś kompleks własnego głosu nie jest zbyt popularny. Niewielu się przyznaje do tego, że wstydzi się własnego głosu, czuje się z nim źle i naprawdę głos jest powodem zmartwień, smutków, a nawet łez. Kompleksy należy zwalczać – zarówno psychicznie, jak i technicznie poprzez samodoskonalenie się. Jeśli ktoś ma kompleks, że jest gruby, to siedząc na kanapie i jedząc kolejną paczkę chipsów na pocieszenie nie sprawi, że poczuje się lepiej – wręcz przeciwnie. Dokładnie tak samo jest w przypadku głosu. Głos możesz zmienić, ważne by znaleźć specjalistę, który pomoże pozbyć się problemu, intensywnie ćwiczyć i już – brzydki głos, niewyraźna mowa, głos nie pasujący do wieku, płci czy charakteru zniknie, a wraz z nim powody do smutku. Kolejną ważną rzeczą jest to, byś pracując nad głosem dał sobie czas i cierpliwie czekał (oczywiście aktywnie trenując) na efekty, a wtedy niezwykle ważne jest uświadomienie sobie swoich zalet. Może i Twój głos jeszcze nie brzmi dobrze i nie czujesz się z nim najlepiej, ale masz w sobie głębię, wiele przemyśleń i spostrzeżeń, z którymi możesz dzielić się z innymi. Choć mówisz niewyraźnie, to jednak Twoje słowo pisane zaciekawia i masz wielu obserwatorów na Instagramie czy Twitterze. Mówisz zbyt cicho, ale za to śpiewając potrafisz swym delikatnym głosem naprawdę zaczarować, choć Twój głos Ci się nie podoba, to masz w sobie wiele piękna, wdzięku i niejedna osoba zazdrości Ci talentu czy pasji. Pomyśl o swoich zaletach, a nad wadami pracuj, by nic nie zaburzało Twojego szczęścia i harmonii;)
Chcesz pozbyć się kompleksu własnego głosu?
Akademia Śpiewu to idealne miejsce, by otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie.
Umów się na pierwsze konsultacje z emisji głosu mówionego i zmień jakość swojego życia;)