Maskulinizacja głosu
Maskulinizacja głosu to proces, które celem jest uzyskanie męskiego brzmienia głosu. Męskiego w rozumieniu powszechnym i stereotypowym pomimo wykorzystywania w trakcie fonacji żeńskich (biologicznie) fałd głosowych. Maskulinizacja głosu jest to terapia głosu na którą decydują się osoby, które nie są usatysfakcjonowane jakością, charakterystyką czy energią własnej mowy, które pomimo terapii androgenowej nie dostrzegły zadowalających zmian lub pragną świadomie przejść etap modyfikacji głosu z żeńskiego na męski.
Maskulinizacja głosu – na czym polega?
Praca nad zmianą brzmienia głosu może rozpocząć w dowolnym momencie przemian – przed, w trakcie lub po terapii hormonalnej. Wszelkie modyfikacje sposobu fonacji, rezonacji możliwe są po opanowaniu podstawowych umiejętności z zakresu emisji głosu. Pierwszym etapem jest dokładnie poznanie głosu, jego potrzeb, problemów, spięć czy nawyków i upewnieniu się, iż głos jest zdrowy. Nie jest możliwe dokonanie jakichkolwiek zmian głosu w sytuacji występowania dysfunkcji lub patologii narządów głosotwórczych. Po nauce prawidłowego oddychania, otwierania krtani rozpoczyna się proces uaktywniania dolnych rezonatorów, czyli obniżania głosu. Uwieńczeniem jest nadanie mówię cech typowych dla stereotypowo rozumianych mężczyzn w sposobie artykulacji, intonacji czy energii mowy.
Maskulinizacja głosu – zajęcia z doświadczonym specjalistą
Maskulinizacja głosu z pomocą profesjonalnego nauczyciela emisji głosu daje gwarancję holistycznego i indywidualnego podejścia do zagadnienia modyfikacji brzmienia głosu. W czasie terapii głosu ogromne zacznie ma nie tylko doświadczenie i kompetencja pedagoga, lecz także jego osobowość, charyzma, ciepło, empatia i akceptacja, którą obdarowuje swojego podopiecznego. W celu osiągnięcia zamierzonych efektów wzajemne zaufanie i ścisła współpraca są kluczowe.
Testosteron a brzmienie głosu
Testosteron to najważniejszy męski hormon, który wpływa na pojawienie się charakterystycznego męskiego brzmienie głosu i w większości przypadków już jego działanie daje satysfakcjonujący efekt. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy głos „żeński” posiadał liczne problemy, niedoskonałości, a nawet patologie (ostry atak na struny głosowe, nadmierne napięcia w obrębie krtani, brak podparcia oddechowego), wówczas konieczna jest nauka prawidłowej emisji głosu.
Maskulinizacja głosu u kobiet
Efektem skutecznie przeprowadzonej maskulinizacji głosu jest zdrowy głos męski, który brzmi naturalnie, swobodnie, a dodatkowo jest mocno, głęboki, zaś mowa posiada cechy w artykulacji głosek i ogólnego stylu mówienia, które są przypisywane mężczyznom. Maskulinizacja u kobiety, która w pełni utożsamia się z tą płcią jest procesem chorobowym zachodzącym w wyniku nadmiernej produkcji lub też dostarczania do organizmu zbyt dużej ilości męskich hormonów płciowych. Jest ona najczęściej wynikiem choroby endokrynnej (nieprawidłowości hormonalne), ginekologicznej (zespół policystycznych jajników), psychicznej (depresja) lub wiąże się z przekwitaniem (menopauza). Cofnięcie skutków maskulinizacji głosu wiąże się z nauką oddychania, aktywizacją górnych rezonatorów przy wsparciu farmakologii.
Maskulinizacja głosu rozumiana jako praca nad nadaniem głosowi cech uważanych za męskie to forma zajęć, która dostępna jest w Akademii Śpiewu. Profesjonalizm, ciepło, wsparcie i dyskrecja to podstawy dobrej współpracy w czasie dokonywania tych wielkich przemian w głosie i życiu.
Szukasz pomocy w maskulinizacji głosu? Umów się na pierwsze zajęcia z maskulinizacji głosu ➡️ Kontakt
Polecane artykuły: