Motywacja do śpiewania
Motywacja do śpiewania to temat niezwykle ważny, choć równie często ignorowany. Niezależnie od rodzaju pasji, aktywności na różnych etapach mogą pojawiać się wątpliwości (uzasadnione lub nie), które zdecydowanie zmniejszają zapał, energię, a czasem nawet skutkują porzuceniem danego hobby. Motywacja do śpiewania na każdym etapie rozwoju wokalnego powinna być inna, dopasowana do danej osoby i jej potrzeb. Warto tutaj skorzystać nie tylko z ciekawych artykułów, porad doświadczonych wokalistów, znaleźć miejsce na wylanie swoich myśli na różnego rodzaju grupach dla wokalistów, ale zaufać człowiekowi, który pomoże przejść przez swego rodzaju kryzys motywacyjny. Motywacja do śpiewania jest potrzebna jeszcze przed rozpoczęciem nauki śpiewu, w czasie jej trwania, a nawet w momencie, gdy ktoś osiąga poziom zawodowy, dlatego dzisiejszy artykuł ma na celu zapoczątkowanie całego cyklu artykułów na ten temat.
Motywacja do śpiewania na początku nauki
Motywacja do rozpoczęcia nauki śpiewu jest różna: niektórzy motywują się sami, zaś inni potrzebują tzn. kopa, czyli dobrej duszyczki, która namówi na zajęcia wokalne czy nawet zaprowadzi za rączkę do konkretnego pedagoga lub kupi w prezencie urodzinowym voucher. Jeśli posiadasz talent i wokół słyszysz same przychylne komentarze odnośnie swojej barwy, skali czy możliwości wokalnych, wówczas motywacja na początkowym etapie karmiona jest przez Twoich bliskich, znajomych, przyjaciół, partnera czy rodziców, a może tych wszystkich ludzi równocześnie (bardzo Ci zazdroszczę takiej sytuacji) i łatwo zmotywować się do systematycznych treningów czy lekcji śpiewu. Dużo trudniej mają się ci, którzy niestety nie mają tak wspaniałych bliskich, którzy raczej słyszą: “weź nie śpiewaj, bo uszy więdną”, “znowu wyjesz pod tym prysznicem?” czy “mógłbyś się już skończyć bawić w wielkiego kuchennego wokalistę i zająć konkretną pracą” zamiast “Nasz Słowiczku kupiliśmy Ci kurs wokalny żebyś się rozwijał”. Niezwykle ciężko w takiej sytuacji odnaleźć w sobie na tyle motywacji, by uwierzyć, że nauka śpiewu może być fajną, przydatną, rozwojową pasją. Pojawia się myślenie pragmatyczne, liczne wątpliwości w siebie, swoje siły i sens posiadania takiego hobby.
Zalety nauki śpiewu
Śpiewanie ma liczne zalety – oczywiście można się skupić na części technicznej: poprawienie oddechu, zwiększenie aktywności aparatu artykulacyjnego, umuzykalnienie, zmiana barwy głosu i nabycie nowej umiejętności, aczkolwiek dla niektórych mogą to być zbyt małe argumenty, dlatego przedstawię kilka zalet śpiewania, które mnie by przekonały do tego, że nauka śpiewu jest lepsza niż inne zajęcia dodatkowe.
Motywacja do śpiewania – idealna aktywność w pojedynkę
Nauka śpiewu jest indywidualna – oczywiście organizowane są zajęcia grupowe, lecz jeśli mówimy o prawdziwym rozwoju wokalnym, wówczas praca odbywa się w pojedynkę lub w towarzystwie nauczyciela śpiewu. Nie jest to pasja, która wymaga posiadania partnera, grupy znajomych czy kogoś, kto będzie wraz z Tobą regularnie trenować – możesz to robić samemu i co więcej, nie jest to dziwne, bo właśnie tak odbywa się nauka śpiewu.
Idąc na kurs tańca oczywiście możesz iść solo, lecz zmuszony jesteś do tańczenia z każdym partnerem, niezależnie czy jest przystojny, mądry, zadbany czy… umyty… a w czasie imprez organizowanych przez różne szkoły tańca i tak potrzebna jest ci grupa znajomych, żebyś nie stała całą imprezę i nie podpierała ściany lub umierała z nudów, bo nie masz z kim tańczyć. Nawet jeśli na sam kurs można iść samemu, to w sytuacji wykorzystywania nabytych umiejętności (czyli właśnie na imprezach tanecznych) potrzebni są znajomi, dzięki którym nie poczujesz się samotnie.
Jest wiele aktywności do których niezbędna jest obecność innych: gra w tenisa, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, wspinaczka, wycieczki górskie, kajaki, nawet biega się przyjemniej z partnerem treningowym.
Muzyka – dotyczy to również nauki gry na instrumentach jest aktywnością indywidualną i nie wymagającą kontaktów z gronem ludzi, ich aprobaty czy sympatii. Co z tego, że świetnie grasz w tenisa, jeśli tak ułożyło się Twoje życie, że nie masz obok siebie kogoś, kto może wraz z Tobą dzielić tę pasję? Czy to powód, by nie robić nic dla siebie? Albo co z tego, że świetnie tańczysz, gdy na każdej imprezie tanecznej przypominasz sobie, że jesteś singlem i masz ochotę stopić się ze ścianą, którą podpierasz?
Ucząc się śpiewu nigdy nie poczujesz się osamotniony, odepchnięty od otoczenia czy nieakceptowany, gdyż ucząc się śpiewu jesteś sam – i może nauczyciel śpiewu, ale to ktoś, kto Cię wspiera, pomaga, tłumaczy, komu zależy na Twoim rozwoju.
Śpiewanie jest tym rodzajem aktywności, w którym naprawdę nie ma znaczenia jak wyglądasz, ile masz lat, czy jesteś atrakcyjny, modnie ubrany, wysportowany, inteligentny, oczytany, jesteś duszą towarzystwa czy domatorem, ani nawet czy jesteś lubiany, sympatyczny czy jesteś singlem lub czy masz wielką rodzinę – to Ty sam uczysz się śpiewu, trenujesz, odkrywasz swój głos, poznajesz tajniki prawidłowej emisji głosu, śpiewasz ćwiczenia emisyjne oraz utwory wokalne i nie potrzebujesz do tego ani obecności ani aprobaty znajomych, przyjaciół, rodziny czy partnera. To właśnie jest piękne w śpiewaniu – jesteś tylko Ty i muzyka, dzięki której możesz wyrazić siebie, uwolnić swoje emocje i być prawdziwie sobą. Śpiewasz dla samego siebie, bo kochasz to robić.