Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Mówię za cicho

Mówię za cicho, niewyraźnie, czasem sam nie słyszę swojej mowy, mój głos jest słaby, matowy i mało dźwięczny, czuję się źle w głośnych i zatłoczonych miejscach lub rozmawiając z obcymi, nie czuję się pewnie w czasie mowy – czy da się z tym coś zrobić?

To doświadczenia i odczucia osób, które zgłaszają się do nauczyciela emisji głosu z problemem zbyt cichej mowy. Oczywiście siłę głosu można wytrenować, ale by to osiągnąć konieczne jest określenie przyczyny cichej mowy, gdyż mogą one być spowodowane czynnikami biologicznymi, patologiami głosu, nieprawidłową psychiką, a także lękami czy problemami natury psychicznej. Dopiero po dotarciu do źródła problemu, można rozpocząć proces zmiany głosu, wykonywać konkretne ćwiczenia i wzmacniać głos pod okiem profesjonalisty, gdyż samodzielne wzmacnianie głosu może mieć koszmarne skutki zdrowotne.

Przyczyny psychologiczne zbyt cichej mowy

Głos idealnie odzwierciedla człowieka, z reguły perfekcyjnie komponuje się z jego charakterem, stylem bycia, energią życiową (oczywiście wyjątki też się zdarzają), tak więc osoba spokojna, zamknięta w sobie, nieśmiała czy introwertyczna będzie miała inny głos, niż ktoś, kto jest przebojowy, energiczny, odważny, szalony i uwielbia być w centrum uwagi. Poszukując przyczyny cichej mowy, warto najpierw określić swoją osobowość, cechy charakteru, poziom energii życiowej czy temperament. Być może Twoja zbyt cicha mowa jest powodowana Twoim charakterem i stylem bycia. Osoby określane jako introwertycy częściej dostrzegają problemy w czasie głośnej mowy, niż osobowości ekstrawertyczne. Nie oznacza to jednak, że głosu nie można zmienić, jeśli źródłem takiej mowy jest osobowość i temperament.

Głos pokazuje prawdę o człowieku, a jako ludzie nie jesteśmy tylko “czarni” lub “biali” – często łączymy w sobie wiele skrajnych cech, dlatego może się okazać, że ktoś pozornie pewny siebie, tak naprawdę mówi cicho, gdyż ma kompleksy, obawia się krytyki, czuje się niekompetentny czy gorszy od swoich współrozmówców. W czasie poszukiwań źródła cichej mowy trzeba naprawdę wejść w głąb siebie i dotrzeć do tych wszystkich skrajności, które każdy z nas ma w sobie. Schematyczne, proste myślenie, wykonywanie testów w Internecie czy szybka diagnoza samego siebie nie sprawi, że otrzymasz odpowiedź na pytanie: Dlaczego mówię tak cicho?

Omawiając przyczyny psychologiczne nie można zapomnieć o wszelkich chorobach psychicznych, które mają ogromny wpływ na cały organizm, a więc również na mowę – depresja, anoreksja, zaburzenia lękowe – to tylko przykładowe schorzenia, które mogą skutkować zbyt cichą mową. Ponadto leki uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne bardzo często zaburzają koncentrację, powodują osłabienie, senność czy odczuwalny brak sił i panowania nad napięciem mięśniowym w ciele.

Mówię za cicho – przyczyny społeczne

Czy wiesz o tym, że to rodzice (opiekunowie) znacząco wpłynęli na Twój aktualny sposób mówienia? Dziecko odruchowo powtarza po rodzicach nie tylko słowa, lecz również sposób mówienia, a więc intonację wypowiedzi, energię mowy, tempo czy właśnie wolumen, czyli głośność. Jeśli w Twoim domu rodzinnym wszyscy mówili bardzo cicho, to nic dziwnego że nie czujesz się dobrze i swobodnie mówiąc głośniej. Niestety najczęstszym powodem jest uciszanie dzieci i przekazywanie im informacji, że głośne mówienie jest czymś złym – zwracanie uwagi na to, że mówią zbyt głośno nawet w czasie zabawy z rówieśnikami, uciszanie w miejscach publicznych (zakupy) czy nawet karanie za zbyt głośną mowę. Wpływa to bardzo destrukcyjnie na rozwój dziecka również pod względem emisji głosu mówionego i dykcji. Kolejnym miejscem, do którego trafia dziecko jest przedszkole i szkoła. I tutaj również ciągle dziecku towarzyszy uciszanie go, aż w końcu zaczyna mówić coraz ciszej i ciszej i jedyną możliwością pozostaje wyrażanie swoich myśli poprzez pisanie ze znajomymi na komunikatorach czy wyrażanie siebie na Instagramie lub Tiktoku. Mowa zostaje zastąpiona pismem lub obrazkami/zdjęciami. Po upływie wielu lat, w dorosłym życiu nagle można dostrzec jak wielu z nas nie potrafi swobodnie i pewnie mówić, wyrażać swoje opinie, poglądy.

Zbyt cicha mowa może być spowodowana podejściem rodziny, szkoły i otoczenia do głośnego mówienia.

Przyczyny biologiczne zbyt cichej mowy

Głos jest instrumentem, a więc Twoje ciało również nim jest. Każdy z nas jest inny – również budowa całego narządu głosotwórczego, rezonacyjnego i oddechowego. Głośna mowa wymaga zdrowej krtani i strun głosowych, prawidłowej pracy mięśni międzyżebrowych, przepony, tłoczni brzusznej, a także dobrego przewodzenia dźwięku w zatokach, zębach i klatce piersiowej. Nieprawidłowo rozwinięta krtań (szczególnie u mężczyzn) w czasie mutacji lub choroby strun głosowych (niezwieralność, guzki) uniemożliwiają zwiększenie wolumenu mowy. Dodatkowo osoby o drobnej budowie ciała mają “mniejsze pudło rezonansowe”, co przy braku świadomości i skupieniu na rezonansie skutkuje cichą mową. Szczupła budowa ciała, mała klatka piersiowa, zapadnięty mostek – oto niektóre elementy, które przyczyniają się do problemów z głośnym mówieniem. Oczywiście są to rzeczy, których nie da się zmienić (proszę budowy ciała nie mylić z ilością tkanki tłuszczowej), ale uświadomienie sobie tych biologicznych utrudnień, może przyspieszyć pracę nad wzmocnieniem głosu. Poszukując źródła zbyt cichej mowy należy zadbać o własne zdrowie i upewnić się, że cały organizm dobrze funkcjonuje.

Mówię za cicho – czy da się to zmienić?

Zbyt cichą mowę można zmienić! Wymaga to przede wszystkim odnalezienia prawdziwej przyczyny tego, dlaczego nie potrafisz mówić głośniej, a następnie systematycznych ćwiczeń.

Zbyt cicha mowa z pewnością nie ułatwia komunikacji z otoczeniem, powoduje liczne problemy z komunikacją, czasem niezręczne sytuacje czy nawet wykluczenie z życia towarzyskiego, gdyż któż z nas lubi w czasie spotkania z przyjaciółmi 10 razy prosić, by ktoś powtórzył swoja wypowiedź. W życiu zawodowym mowa odgrywa znaczącą rolę – zbyt cicha może przyczyniać się do odbierania kogoś, jako osoby niekompetentnej czy niepewnej swojego zdania i poglądów. Mowa jest Twoja wizytówką – warto by była pewna, mocna i wyraźna.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.