Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Nauka oddychania

Nauka oddychania – czy można nauczyć się oddychać? Kto uczy prawidłowego oddechu? Czy warto inwestować w naukę oddychania? Co daje nauka oddychania? Dowiedz się więcej na temat nauki oddychania i podaruj sobie w prezencie zdrowy, prawidłowy oddech.

Nauka oddychania – kto powinien uczyć się oddychania?

Oddychanie jest jednym z najbardziej naturalnych i automatycznych procesów zachodzących w naszym organizmie. Niestety środowisko w jakim przyszło nam żyć, stres, brak wystarczającej ilości odpoczynku, sprawiają, że nie zwracamy wystarczającej uwagi na sposób, w jaki oddychamy, co wpływa na pogorszenie się techniki oddechu, osłabienie siły mięśni oddechowych oraz utratę kontroli nad wdechami czy wydechami. Każdy człowiek powinien w pewnym momencie swojego życia skoncentrować się na swoim oddechu, by odzyskać spokój, równowagę, przezwyciężyć trudności czy poprawić kondycję fizyczną, wydolność organizmu lub właśnie brzmienie swojego głosu w mówię lub śpiewie. Oddech daje życie, powinniśmy zatroszczyć się o jego jakość, by poprawić jakość życia oraz nawet jego długość. Osoby zawodowo pracujące głosem oraz sportowcy zdecydowanie częściej decydują się na naukę prawidłowego oddychania, by osiągać sukcesy. 

Nauka oddychania – co musisz wiedzieć o nauce oddychania?

Całe to gadanie o nauce oddychania wydaje Ci się naiwne i śmieszne? Uważasz, że skoro oddychanie jest procesem naturalnym, to nie ma sensu skupiać się na tym zagadnieniu? Oczywiście promowanie oddychania przeponowego uniemożliwia Ci całkowite odrzucenie koncepcji i sensowności prawidłowego oddychania, toteż intensywnie zastanawiasz się, jakby ten punkt z „zasad prawidłowej emisji głosu” skutecznie przeskoczyć. Być może nawet przez chwilę próbowałeś z różnymi tutorialami czy kursami online opanować umiejętność oddychania, lecz bez większych rezultatów, więc poczułeś, że temat ten Cię triggeruje i eskaluje Twoje niezadowolenie i zniecierpliwienie. W efekcie porzuciłeś wszelkie starania o włączenie ćwiczeń oddechowych oraz właściwego sposobu oddychania do swoich codziennym rytuałów. Prawdopodobnie zupełnie źle zabrałeś się za naukę prawidłowego oddechu, zabrakło Ci wiedzy, techniki oraz osoby obok, która będzie Cię wspierać w czasie tego procesu. Nauka oddychania nie wymaga ani dobrej kondycji fizycznej, świetnego zdrowia, prowadzenia zdrowego trybu życia, wielkich wyrzeczeń czy haseł motywacyjnych lub afirmacyjnych, lecz dobrych chęci. Tyle w zupełności wystarczy, by opanować umiejętność prawidłowego oddychania.

Jak wygląda nauka oddychania?

Nauka oddychania oparta jest przede wszystkim na ćwiczeniach praktycznych, lecz minimalna wiedza na temat anatomii oraz procesu oddychania jest niezbędna, by opanować tę umiejętność. Kompletna nauka oddychania składa się z około 12 etapów:

  1. Nauka teorii oddychania w kontekście emisji głosu ( w skrócie)
  2. Poznanie narządów biorących udział w procesie oddychania.
  3. Ćwiczenia oddechowe torem żebrowym.
  4. Ćwiczenia wydłużające fazę wydechową.
  5. Nauka oddechu przeponowego.
  6. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie oddechowe.
  7. Nauka świadomego i kontrolowanego wdychania i wydychania powietrza.
  8. Tor całościowy w praktyce. 
  9. Nauka śpiewania lub mówienia z zastosowaniem prawidłowego oddechu.
  10. Pierwsze próby uzyskania podparcia oddechowego.
  11. Ćwiczenia wzmacniające głos, czyli głośne mówienie lub śpiewanie dzięki mocnemu oddechowi. 
  12. Używanie głosu opartego na prawidłowym oddechu oraz korygowanie niedociągnięć.

Oddechu możesz uczyć się z pomocą doświadczonych nauczycieli śpiewu i emisji głosu mówionego oraz trenerów oddechu. Złe nawyki oddechowe łatwo nabyć, dlatego warto zwrócić się do prawdziwego specjalisty od oddychania.

Co daje nauka oddychania?

Nauka oddychania przynosi liczne korzyści nie tylko stricte techniczne, ale przede wszystkim psychiczne. Ucząc się prawidłowego oddychania poznajesz sposób, który zwalnia Cię z przytłaczającej świadomości , że nie wiesz, jak zapanować nad swoim organizmem, głosem, nie masz pewności jak zareaguje w różnych nieprzewidywalnych sytuacjach, jak zmieni się jego barwa, wolumen, jakość, czy nie pojawi się chrypka, zadyszka lub brak tchu. Zyskujesz dostęp do wiedzy, która sprawi, że będzie mniej podatny na wpływy innych osób oraz sytuacji  i okoliczności stresogennych. Świadomość i kontrolowanie własnego oddechu to synonim zaniechania walki o każde wypowiedziane słowo czy wyśpiewany dźwięk, by zastąpić je spokojem, pewnością i przyjemnością z mówienia i śpiewania. Nauka oddychania jest też niezbędna w procesie zdrowienia głosu po różnego rodzaju chorobach, nadwyrężeniach lub w sytuacji dysforii głosu. Nauka prawidłowego oddechu to tajna broń przed okazaniem swych słabości, niedociągnięć czy nawet dysfunkcji głosu. 

Dlaczego nauka oddychania jest tak istotna?

Bez nauki prawidłowego oddychania nie posiadasz odpowiednich zasobów energii (powietrze to paliwo dla Twojego głosu), by świadomie, bezpiecznie, zdrowo i dobrze pracować głosem. Ćwiczenia oddechowe uspokoją Cię, dodadzą pewności siebie, podniosą Twoje morale, usuną uczucie braku kontroli i wpływu na brzmienie głosu. Potrafiąc prawidłowo oddychać będziesz mógł śmiało koncertować na swoim instrumencie głosowym bez jakichkolwiek przeszkód czy odczuwalnego dyskomfortu. To właśnie mięśnie oddechowe są źródło siły, gdy przychodzi kryzys, pojawia się stres czy niesprzyjające okoliczności. Oddech może Cię skutecznie uratować w trakcie wystąpień publicznych. Ponadto bez nauki oddychania prawie nie sposób pozbyć się dawnych upartych nawyków i wzbić się na wyższy poziom samokontroli własnego głosu. Świadome oddychanie to wyraz troski o głos oraz własne samopoczucie psychiczne.

Na naukę oddychania nigdy nie jest za późno. Z okazji nadchodzącego Nowego Roku podaruj sobie w prezencie kurs prawidłowego oddechu i daj sobie szansę doświadczyć, jak oddech ma ogromny wpływ na Twój głos, jego zdrowie oraz Twoją kondycję psychiczną. Zapisz się na naukę oddychania do Akademii Śpiewu. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.