Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Nauka śpiewu krok po kroku

Nauka śpiewu krok po kroku to artykuł przedstawiający najważniejsze zagadnienia z emisji głosu, z którymi musi zapoznać się osoba, która chce nauczyć się śpiewu tak naprawdę. Nauka śpiewu to proces, który wymaga czasu, cierpliwości, wytrwałości, ale to nie wyklucza dobrej zabawy, ciekawych doświadczeń i najlepszej przygody w życiu;)

Nauka śpiewu krok po kroku – podstawy

Na początku nim zaczniesz śpiewać musisz nauczyć się dbać o swój głos, a więc poznać podstawy higieny głosu, co oznacza zapoznanie się z jadłospisem wokalisty, drobna zmiana diety, wykluczenie dań oraz napojów, które nie są zdrowe dla głosu i nie są wskazane w czasie wysiłku głosowego, tutaj warto poznać również metody na chrypkę, uczucie suchości, drapanie w gardle, które może się przytrafić każdemu wokaliście. Mówiąc o higienie głosu nie może zabraknąć ważnej informacji o tym, że głos ma się jeden i należy go szanować, a nic tak nie robi dobrze jak momenty milczenia i odpoczynku głosowego. Tak – chcąc się nauczyć śpiewać musisz najpierw nauczyć się milczeć, mówić ciszej, dopasowywać głośność mowy do otoczenia i zwyczajnie wyrobić sobie nawyk szanowania głosu. Higiena głosu to również uświadomienie sobie odpowiedniej motywacji, przygotowanie psychiczne i mentalne do nauki śpiewu.

Nauka śpiewu krok po kroku – diagnoza głosu

Niezwykle ważnym etapem podczas rozpoczęcia nauki śpiewu jest prawidłowa diagnoza. Z jakimś już głosem przychodzisz, każdy coś tam sobie śpiewa (choćby pod prysznicem) i ma już pewne nawyki, warto wiedzieć, które są dobre, a które niestety są błędami. Na początku musisz poznać swoje mocne, ale przede wszystkim słabe strony, poznać plan poprawy emisji głosu, ustalić cele i przybliżony czas ich realizacji. Tutaj nieoceniona jest pomoc nauczyciela, który ocenia głos, jego skalę, barwę, wolumen, pracę strun głosowych oraz ich zdrowie, pracę przepony oraz wykorzystywania konkretnych przestrzeni rezonacyjnych, ustala główne błędy emisyjne, a następnie pomaga dobrać odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu poprawę i zmianę emisji głosu.

Nauka śpiewu krok po kroku – odpowiednia rozgrzewka

W nauce śpiewu rozgrzewka, warto zacząć zawsze od ćwiczeń aparatu artykulacyjnego oraz mormoranda (mruczenia). Jednak w rozgrzewce najważniejsze są ćwiczenia emisyjne. To właśnie w czasie wykonywania ćwiczeń emisyjnych uczeń może powoli poznawać podstawowe zasady prawidłowej emisji głosu, poznać własny głos, a także wykorzystać je do tego, by trenować odpowiednie nawyki wokalne. Ćwiczenia emisyjne to podstawa. Powinny być wykonywane z niezwykłą uwagą, starannością i troską zarówno o sposób wydobywania dźwięku, jak i o intonację. Ćwiczenia emisyjne, choć nie wydają się czymś bardzo ciekawym i ekscytującym są idealną bazą do dalszego rozwoju.

Ćwiczenia oddechowe

O oddechu na tym blogu mówi się wiele, gdyż prawidłowa emisja głosu w całości oparta jest na silnym, mocnym i długim oddechu. Nie można osiągnąć podparcia oddechowego i zdrowego, silnego głosu bez treningu mięśni oddechowych. Tutaj kluczowe są odpowiednie odruchy oddechowe, które w początkowym etapie nauki nie będą wydawać się czymś naturalnym czy nawet swobodnym, gdyż przez lata nieprawidłowego oddychania w tej dziedzinie większość osób ma wiele złych nawyków. Kolejnym etapem jest wzmocnienie mięśni, a następnie spokojna nauka wykorzystywania ich w czasie fonacji, czyli już właściwego śpiewania.

Utwory wokalne

Nie bez powodu jest to ostatni krok. Zanim wokalista zacznie śpiewać piosenki musi minąć troszkę czasu, gdyż utwory wokalne wymagają od wykonawcy już jakiś umiejętności wokalnych (konkretnej skali, biegłości głosu czy długiej fazy wydechowej, nie wspominając już o konieczności trafiania w dźwięki), dlatego warto chwilę zaczekać, by “nie psuć” swoich ulubionych piosenek. Często osoby uczące się śpiewu chcą wykonywać repertuar, który przeznaczony jest dla naprawdę doświadczonych wokalistów. Złe dobranie piosenki do możliwości wokalisty może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla samej techniki, ale nawet dla zdrowia głosu. Wybór utworów nie powinien być ani przypadkowy ani podyktowany jedynie faktem, że “ulubiona wokalistka to śpiewa”, ale piosenka powinna wspomagać rozwój wokalny.

Nauka śpiewu krok po kroku to oczywiście bardzo skrócony opis tego, jak wygląda nauka emisji głosu. W istocie nauka śpiewu jest procesem, który wymaga opanowania wielu elementów, odpowiedniego podejścia, cierpliwości, ale to piękny czas, gdy można krok po kroku obserwować swoje własne postępy.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.