Nauka śpiewu od podstaw
Nauka śpiewu od podstaw często kojarzona jest mylnie z zajęciami dla dzieci, choć dorośli również mogą rozpocząć naukę od zera. Kto zajmuje się nauką śpiewu dla poczatkujących? Czym nauka śpiewu od podstaw różni się od normalnych zajęć wokalnych? Czy można nie zakwalifikować się do tego, by uczęszczać na zajęcia wokalne? Masz wiele pytań i wątpliwości? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Nauka śpiewu od podstaw – kto naucza początkujących?
Nauka śpiewu od podstaw to zupełnie normalne lekcje śpiewu, a rozróżnienie zajęć na początkujących i zaawansowanych ma sens jedynie wówczas, gdy mowa o grupowych zajęciach. Każdy nauczyciel śpiewu może nauczać osoby od zupełnych podstaw, ale nie każdy chce. Dlaczego? Nauka od podstaw wymaga cierpliwości, dokładnej diagnozy wokalnej, określenia problematyki, spokojnego wyjaśniania podstawowych pojęć wokalnych, a nawet muzycznych, a czasem również wysłuchiwania fałszów, niezbyt atrakcyjnej barwy głosu czy powtarzania kilkukrotnie tych samych zagadnień. Niektórzy nauczyciele śpiewu, by ułatwić sobie pracę i nie narażać się na niekoniecznie miłe doznania słuchowe, przeprowadzają przesłuchania i nauczają osób początkujących. Musisz wiedzieć, że jeśli nie zakwalifikujesz się na zajęcia do danego pedagoga, warto poszukać kogoś, kto jest otwarty na amatorów, laików i nie zależy mu jedynie na uczniach, dzięki którym zyska sławę (wygrane konkursy, castingi czy muzyczne show), ale chce pomóc każdemu, kto pragnie pięknie śpiewać. Nie poddawaj się i nie bierz do siebie tego, że ktoś nie czuje się na siłach (nie chce) współpracować z osobami początkującymi. Warto poszukać dalej i trafić na nauczyciela z powołania, który z pasją będzie wprowadzać Cię do wokalnego świata i z cierpliwością wyjaśni te wszystkie skomplikowane zagadnienia, pojęcia i wskaże właściwy kierunek, będzie Cię wspierać, bez presji.
Nauka śpiewu od podstaw – jak wyglądają zajęcia wokalne od podstaw?
Zajęcia wokalne od podstaw to zupełnie normalne lekcje śpiewu, różnica polega jedynie na tym, że poruszane są PODSTAWOWE zagadnienia wokalne, takie jak otwieranie ust, praca języka, oddychanie, rezonans, praca strun głosowych, a czasem również trafianie w dźwięk. Oczywiście niektóre tematy trzeba powtarzać, przypominać zasady, objaśniać działanie głosu, rozmawiać o głosie, wyjaśnić specyfikę tego konkretnego głosu, pomóc komuś zrozumieć siebie w śpiewie. Lekcje śpiewu od podstaw prowadzone są w bardzo spokojnej atmosferze, wymagają cierpliwości i zaangażowania zarówno ucznia, jak i nauczyciela. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, aż te dziwne rzeczy, staną się naturalnymi odruchami i nawykami.
Nauka śpiewu od podstaw – czy każdy może nauczyć się śpiewać?
Słuchasz własnych nagrań i nie możesz uwierzyć, że brzmi to tak koszmarnie? Chciałbyś śpiewać, ale jak przypominasz sobie minę swoich znajomych, gdy próbowałeś swoich sił na karaoke, to czujesz jakbyś swoim śpiewem naprawdę krzywdził ludzi? Nie rozumiesz tego, co masz zrobić żeby trafić w dźwięk? Zastanawiasz się, skąd wokaliści wiedzą jaki dźwięk mają zaśpiewać? Choć masz się za człowieka inteligentnego, to śpiewanie wydaje się trudniejsze niż fizyka kwantowa czy równania różniczkowe jednocześnie. Słyszałeś o tym, że do śpiewania konieczny jest talent i słuch muzyczny, których z pewnością Ci natura poskąpiła.
Jeśli masz takie wątpliwości, to powinieneś zapisać się na lekcje śpiewu i przekonać się, że śpiewanie nie jest tak skomplikowane. Każdy może się nauczyć śpiewać, oczywiście nie wszyscy zostaną wybitnymi wokalistami, będą posiadać anielskie głosy czy wzbudzać zachwyt w słuchaczach, ale każdy może śpiewać tak, by otoczenie (i sam wykonawca) nie cierpieli, a śpiewanie nie wydawało się większym wysiłkiem niż dźwiganie ciężarów. Każdy może nauczyć się śpiewać.
Nauka śpiewu od podstaw – nie umiem śpiewać
Beznadziejne przypadki to moja specjalność. Uwielbiam, gdy ktoś przychodzi na lekcję śpiewu i od samych drzwi wejściowych zaznacza, że tak fatalnej osoby jeszcze nie widziałam, przeprasza mnie z góry za to, co będę musiała słuchać itp. Bardzo często okazuje się wtedy, że taka osoba naprawdę nie wierzy w siebie, a jej głos nie brzmi wcale tak źle, być może zdarzają się fałsze, ale wynikają one jedynie z nadmiernego napięcia krtani, braku wiedzy wokalnej i techniki. Kilka lekcji i głos zmienia się nie do poznania. Uśmiech, radość takiego ucznia są wspaniałe, dodają sił i sprawiają, że jeszcze bardziej kocham swoją pracę i uczenie śpiewu od podstaw.
Nauka śpiewu od podstaw w pigułce:
- Każdy może nauczyć się śpiewać.
- Dorośli mogą uczyć się śpiewu od podstaw.
- Niektórzy nauczyciele nie uczą początkujących.
- Na zajęciach wokalnych od podstaw można poznać podstawowe zasady emisji głosu.
- Nauka śpiewu od podstaw wymaga cierpliwości i zaangażowania (również nauczyciela).
- Ucząc się od podstaw uczeń musi ufać nauczycielowi i czuć się przy nim swobodnie.
- Nauka śpiewu od zera wymaga czasu i systematycznych ćwiczeń.
- Można nauczyć się czysto śpiewać.
- Można zmienić barwę głosu.
- Dobry nauczyciel śpiewu to podstawa.