Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Nie lubię rozmawiać

Nie lubię rozmawiać z ludźmi. Męczy mnie mówienie do ludzi, szczególnie obcych, prowadzenie poważnych dyskusji, a nawet luźne pogawędki z bliskimi. Najbardziej na świecie nienawidzę rozmów telefonicznych, gdy dzwoni obcy numer najczęściej odrzucam połączenie. Preferuję pisanie wiadomości zamiast rozmów. Nie jestem skrajnym introwertykiem, więc nie rozumiem skąd u mnie taka niechęć do rozmawiania. Ponadto nie posiadam przerośniętego ego, by z wyższością podchodzić do współrozmówców i uważać ich za niegodnych wkładanego wysiłku w zamianę myśli na słowo mówione. Często nie mam sił rozmawiać, komunikacja werbalna jest dla mnie dużym wyzwaniem. Nie lubię rozmawiać z ludźmi, gdyż często proszą o powtórzenie, co mówiłem lub o wyjaśnienie swojego toku myślenia. Dbanie o ciekawą konwersację kosztuje mnie mnóstwo sił. Nie jestem typem gawędziarza, lecz sądzę, iż mam dużo ciekawych i wartościowych rzeczy do przekazania, ale naprawdę nie lubię rozmawiać z ludźmi.  

Brzmi znajomo? Zastanawiasz się, dlaczego nie lubisz rozmawiać? W czym tkwi problem? I najważniejsze – czy można polubić rozmawianie z ludźmi? Jak ćwiczyć mowę, żeby polubić rozmowy i nie obawiać się ich?

Nie lubię rozmawiać – przyczyny

Niechęć do wchodzenia w interakcje z innymi często kojarzona jest z problemami natury psychologicznej, lecz powody mogą tkwić w czysto technicznych kwestiach związanych z mówieniem – emisją głosu i dykcją. Nie należy mylić lęku przed mówieniem do szerszego audytorium ze strachem przed prowadzeniem rozmów. Chwilowy brak radości z mówienia nie musi być powodem do niepokoju – każdy, nawet świetny mówca czasem potrzebuje czasu dla siebie, wyciszenia czy samotności. Wrażenie „wyładowywania swych energetycznych baterii” w trakcie konwersacji to efekt ogromnego zaangażowania intelektualnego oraz emocjonalnego, zmęczenie „mózgu” doprowadza do wejścia w tryb „musisz odpocząć” i pojawia się brak chęci do rozmawiania. Sama emisja głosu oraz dykcja mają kluczowe znaczenie dla chęci używania głosu mówionego. Zbyt mało nośny głos oraz konieczność wysilania się fizycznie, by mowa dotarła do uszu współrozmówcy sprawia, że mówienie nie jest przyjemnością, lecz ciężką pracą. Nic dziwnego, że taka osoba woli milczenie i staje się oszczędna w słowach. Niewyraźna i bełkotliwa mowa, ciągła konieczność powtarzania swoich wypowiedzi to przyczyna wzrastającej irytacji i frustracji. Kompleksy na punkcie własnego głosu, jego brzmienia, wysokości, manier czy sposobu wypowiadania głosek (wady wymowy) są przyczyną pojawienia się awersji do rozmawiania. Wykrycie konkretnej przyczyny niechęci do rozmawiania z ludźmi to pierwszy krok do polubienia rozmów. 

Zalety rozmawiania z ludźmi

Rozmowa to podstawowa forma komunikacji, a ta jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania w społeczeństwie. Znaczną część życia spędzamy właśnie na mówieniu. Czy rozmawianie przynosi jakieś korzyści?

Zalety rozmawiania:

  • Przekazywanie informacji
  • Nawiązywanie relacji służbowych i prywatnych
  • Narzędzie pracy
  • Możliwość wyrażania swoich uczuć i emocji
  • Dzielenie się własnymi doświadczeniami i przeżyciami
  • Sposób na poszerzenie horyzontów
  • Uczenie się od innych
  • Dzielenie się swoją wiedzą, umiejętnościami
  • Możliwość wymiany zdań
  • Okazja do zwrócenia na siebie uwagi, wzbudzenie szacunku czy pokazania się jako autorytet i znawca w danej dziedzinie
  • Kluczowy element spotkań towarzyskich
  • Inspiracja 
  • Najlepszy początek ciekawych znajomości
  • Zwiększenie pewności siebie

Czy można polubić rozmawianie z ludźmi?

Możliwe jest polubienie rozmawiania i warto podjąć się tego wyzwania, przede wszystkim dla samego siebie. Jeśli używanie mowy przysparza Ci trosk, jest Twoim kompleksem zrób wszystko, by komunikacja z ludźmi już nie była wielkim wysiłkiem, nieprzyjemnym obowiązkiem czy stresem, lecz czymś naturalnym i wywołującym pozytywne emocje. U podłoża niechęci do rozmów leżą problemy z zakresu emisji głosu oraz dykcji, które można z łatwością wypracować. Jeśli chcesz szybko i skutecznie polubić rozmawianie skorzystaj z pomocy profesjonalnego nauczyciela emisji głosu, który nie tylko zdiagnozuje Twoje problemy głosowe czy dykcyjne, ale dostosuje ćwiczenia do Twoich oczekiwań oraz nauczy Cię, jak dobrze rozmawiać z ludźmi. 

Zdradzę Ci pewien sekret: w swojej karierze często spotykam osoby, które podobnie jak Ty borykają się z awersją do rozmawiania czy używania głosu, ale dzięki ich zaangażowaniu w zmianę brzmienia głosu i poprawę dykcji odzyskali chęć do mówienia, zaakceptowali swój głos i polubili rozmawianie z ludźmi. Co więcej – kiedyś sama niechętnie odzywałam się do ludzi, unikałam publicznego zabierania głosu, gdyż wydawał mi się mało atrakcyjny i wstydziłam się swojej wady wymowy – poświęciłam kilka tygodni na wyeliminowanie niedoskonałości mowy, złapałam bakcyla i nawet zostałam profesjonalną nauczycielką emisji głosu. Doskonale wiem co czujesz, gdy nie masz ochoty rozmawiać z ludźmi, odbierać telefonu, zabierać publicznie głos i mówienie Cię stresuje i męczy – teraz wspólnie możemy to zmienić. 

Zasługujesz na to, by prowadzić ciekawe rozmowy z innymi ludźmi.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.