Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Niezwieralność strun głosowych

Co to jest niezwieralność strun głosowych? Czym się objawia niezwieralność strun głosowych? Czy każdy jest narażony na wystąpienie niezwieralności strun głosowych czy dotyczy to jedynie wokalistów? Czy można samodzielnie rozpoznać niezwieralność strun głosowych? Co to jest chuchana emisja głosu i jaki ma związek z niezwieralnością strun głosowych? Czy można wykonywać konkretne ćwiczenia, by wyćwiczyć odpowiednią zwieralność fałd głosowych?

Co to jest niezwieralność strun głosowych?

Niezwieralność strun głosowych lub inaczej niewydolność głośni jest to stan zaliczany do patologii głosu, gdyż wówczas struny głosowe nie zwierają się na całej długości, co skutkuje wydobywaniem się powietrza, które nie zostaje zamienione na falę akustyczną i słyszalne jest jako chuchana emisja głosu. Czasem niezwieralność może być tak wielka, iż doprowadza do afonii, czyli bezgłosu. Wtedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem foniatrą i odpowiednie leczenie, po którym konieczna jest rehabilitacja głosu, a nawet nauka nowego sposobu mówienia czy śpiewania, czyli zmiana emisji głosu, oczywiście jedynie z pomocą profesjonalnego nauczyciela emisji głosu. 

Czym się objawia niezwieralność strun głosowych?

Początkowo niezwieralność objawia się występowaniem chuchanej emisji głosu, wyraźnymi szmerami w czasie mówienia lub śpiewania, następnie pojawia się chrypka, momenty bezgłosu, mogą pojawiać się również dolegliwości bólowe w czasie używania głosu. Niezwieralność głosu objawia się się występowaniem sytuacji (jak ja to mówię): chcę coś powiedzieć lub zaśpiewać, ale dźwięk ze mnie nie wychodzi. Wówczas konieczne jest dodanie napięcia do mięśni krtani i wysiłek fizyczny, by pojawiła się fala dźwiękowa. Wokalista lub mówca czuje, że mówienie i śpiewanie to czynność, która nie przychodzi sama, lecz z trudem.

Do kogo zwrócić się z prośbą o diagnozę głosu?

Pracę, kondycję i zdrowie strun głosowych powinien ocenić lekarz foniatra i dopiero jego opinia jest wiarygodna. Nawet nauczyciel emisji głosu, bez specjalistycznego sprzętu do badań (i kompetencji w tej kwestii) nie jest w stanie w 100 % ocenić czy mamy do czynienia z niezwieralnością, aczkolwiek doświadczony pedagog w 90 % może poprawnie zdiagnozować, zdając się jedynie na własne ucho oraz wiedzę na temat emisji głosu.

Chuchana emisja głosu

Chuchana emisja głosu jest to rodzaj wydobywania dźwięku, który występuje w czasie tzw. niezwieralności strun głosowych i polega na tym, że struny głosowe na części swoich powierzchni się nie stykają. Część powietrza przechodzi swobodnie nie zmieniając się w falę akustyczną. Powietrze to dołącza do dźwięku jako wyraźny szum, który powoduje zaburzenia nie tylko w odbiorze głosu wokalisty czy mówcy, lecz przede wszystkim może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia narządów głosotwórczych. Przez foniatrów chuchana emisja głosu zaliczana jest do patologii głosu, gdy zdrowe struny głosowe drgają równomiernie i regularnie. Zaburzenia w pracy strun głosowych pojawiają się w wyniku przeciążenia głosu, nieprawidłowej emisji oraz wskutek stanów chorobowych, jak np. silne zapalenie krtani i strun głosowych. 

Kto jest narażony na niezwieralność strun głosowych?

Głos jest używany nie tylko przez wokalistów czy grupy zaliczane do zawodów pracujących głosem. Przypadłość ta może zdarzyć się każdemu, gdyś może być powikłaniem po przebytych chorobach krtani, niewłaściwego leczenia czy nawet używania głosu w momencie stanu zapalnego strun głosowych (poza oczywistą sprawą jaką jest przeciążenie głosu). Każdy może doświadczyć niezwieralności fałd głosowych, lecz intensywna praca głosem oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej patologii. 

Ćwiczenia na zwieralność strun głosowych

Nim przejdziesz do wykonywania ćwiczeń na zwieralność strun głosowych należy mieć pewność, że Twój głos jest zdrowy, nie występują żadne patologie, stany zapalne czy nie pojawiły się guzki śpiewacze. Jeśli lekarz nie dostrzeże przeciwskazań do trenowania głosu można rozpocząć można rozpocząć rehabilitację i ćwiczenia głosowe, wtedy niezbędna jest pomoc profesjonalnego i doświadczonego nauczyciela emisji głosu, który wyjaśni, zaprezentuje i dobierze odpowiednie ćwiczenia na zwieralność strun głosowych. Dodatkowo w tym okresie często stosuje się zabiegi takie jak jonoforeza, galwanizacja, inhalacje czy elektrostymulacje, lecz są to zabiegi wspomagające zwieralność strun mechanicznie, zaś niezbędna jest nauka nowego sposobu pracy tych narządów. Samodzielna praca nad zmianą emisji głosu może skutkować jeszcze większymi problemami głosowymi, pojawieniem guzków śpiewaczych czy wieloma złymi nawykami. W trosce o zdrowie Twojego głosu nie pojawią się tu zestawy ćwiczeń na zwieralność strun, lecz zachęta do tego, by pracę rozpocząć od nauki prawidłowego oddechu.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.