Otwarcie krtani
Otwarcie krtani jest jednym z warunków prawidłowej emisji głosu, gdyż to od niej zależy właściwa fonacja, czyli zjawisko polegające na wprowadzeniu fałd głosowych w drgania oraz wytworzeniu fali dźwiękowej. Kluczowe jest, aby praca strun głosowych nie pozostawała niczym ograniczona. Otwarcie krtani to jedna z głównych zasad, która jest niezbędna do utrzymania aparatu głosowego w dobrym zdrowiu, gdyż właśnie wskutek nieodpowiedniej pracy krtani lub jej usztywnień, pojawiają się choroby czy patologie głosu. Co więcej, ułożenie krtani wpływa znacząco na barwę i jakość głosu, który bezsprzecznie ma w niej swoje źródło.
Co to jest otwarcie krtani?
Emisji głosu nauczam od wielu lat. Każdy z moich uczniów we własnym tempie musi wykonać sporo ćwiczeń i przyswoić sobie wiele zagadnień wokalnych, ale jest jedno, które każdemu sprawia największą trudność. Chodzi o pracę miękkiego podniebienia oraz tzw. „otwarcie krtani”. Dzieje się tak dlatego, że niewiele osób zna się na anatomii ludzkiego ciała i rozumie, jak narządy ruchome aparatu artykulacyjnego są powiązane z brzmieniem głosu. Uczeń musi polegać na moich poleceniach oraz swoich wyobrażeniach i odczuciach, aby wytrenować narządy, o których bardzo często nie wiedział, że posiada.
Otwarcie krtani w czasie śpiewania
Spróbuję teraz przybliżyć ten element emisji głosu, który spędza sen z powiek wielu laikom sztuki wokalnej (i mówionej). Oto przed Państwem prezentuje się miękkie podniebienie wraz z języczkiem, które przy mocnym otwarciu ust możecie dostrzec z tyłu jamy ustnej. Są to części aparatu artykulacyjnego ściśle związane ze zjawiskiem fonacji (głównie w śpiewie), ponieważ odpowiadają za zmiany przestrzeni rezonacyjnych, otwarcie lub zamknięcie dopływu powietrza do nosa, gardła oraz ułożenie krtani. To część ciała, której funkcjonowanie decyduje o jakości, nośności i brzmieniu głosu. Wygląda niepozornie, jest małe i w ogóle… ale jak nad nim zapanować? I tutaj pojawiają się problemy. Ćwiczenia miękkiego podniebienia nie są ani przyjemne, ani estetyczne, a ich sens na pewno nie jest zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego. Początkujący uczeń może mieć przekonanie, że nauczyciel świetnie się bawi, wysłuchując tych dziwacznych dźwięków, które wydobywa z siebie jego podopieczny. Spokojnie, to tylko etap przejściowy, nie będziesz tak brzmiał cały czas. Trenując miękkie podniebienie i odpowiednie ułożenie krtani, musisz wyjść ze strefy komfortu i zaufać nauczycielowi, ponieważ ten jeden dziwny element naprawdę jest niezbędny do tego, by Twój głos brzmiał pięknie i donośnie. Tak po prostu jest, wynika to z anatomii człowieka.
Czy muszę otwierać krtań w czasie śpiewania?
Niektórzy jednak twierdzą, że bez otwarcia krtani też brzmią dobrze. Można mieć takie przekonanie, gdy wykonuje się proste utwory lub ma się do wypowiedzenia kilka zdań. Jednak w sytuacji, gdy wokalista lub mówca nie jest w stanie za pomocą miękkiego podniebienia zmieniać wolumenu swojego głosu, wówczas przy dynamice forte (głośno) można nie tylko brzmieć bardzo źle, nieprzyjemnie dla słuchaczy, siłowo, lecz także doprowadzić do powstania stanu zapalnego czy nawet guzków śpiewaczych. Każdy, kto sądzi, że bez tego elementu można śpiewać lub mówić poprawnie, jest w błędzie i wyrządza ogromną krzywdę przede wszystkim swojemu organizmowi, który narażony jest na nadmierne obciążenia i spięcia.
Jak otwierać krtań?
Twój głos zasługuje na szacunek i troskę. Zaufaj profesjonaliście i daj się poprowadzić nawet wtedy, gdy coś wydaje Ci się bardzo dziwne czy nawet głupie. W końcu każdy specjalista był kiedyś uczniem i doskonale rozumie Twoje zmagania i wątpliwości. Otwarcie krtani jest niezbędne, by Twój głos był zdrowy, silny i piękny, bez niego wszystkie wysiłki dotyczące prawidłowego oddychania, rezonowania czy artykułowania na nic się zdają, bo to od Twojej krtani zależy, czy głos połączy się z innymi elementami prawidłowej emisji głosu. Otwarcie krtani można porównać do tworzenia pięknej kopuły budynku, dzięki której dźwięki rozchodzą się z dużym wzmocnieniem i zyskują piękną, szlachetną, dostojną barwę. Otwieranie krtani potocznie w świecie wokalistów nazywa się wziewem – nie bez powodu. Otwarcie krtani w czasie śpiewu przypomina jej ruch w trakcie ziewania.
Otwarcie krtani jest zagadnieniem dosyć skomplikowanym, ale warto zadać sobie trud, by najpierw zrozumieć działanie krtani, a następnie wytrenować odruch jej otwierania i cieszyć się prawidłowa emisją głosu. O otwieraniu krtani z pewnością usłyszysz w podkaście: Akademia Śpiewu Po Godzinach.