Pewność siebie w mowie
Pewność siebie w mowie to temat, który choć wydaje się mniej techniczny, a bardziej psychologiczny, to jednak pozostaje w ścisłym związku z nauką emisji głosu mówionego. Pewność siebie w mowie jest tym, czego bardzo często nam brakuje. Czy można nauczyć się pewności siebie w mowie? A może są sposoby, by mowa brzmiała pewnie, choć sam mówca niekoniecznie tak się czuje? Czy można udawać pewność siebie w mowie?
Pewność siebie w mowie – co to jest?
Pewność siebie w mowie to sposób mówienia, który sprawia, że słuchacz nie ma wątpliwości co do komptenecji, wiedzy czy inteligencji mówcy. Mówienie pewne jest związane z odpowiednim tonem mowy, wolumenem, sposobem artykulacji, akcentowania czy nawet samym tworzeniem ogólnej formy wypowiedzi. Pewna i zdecydowana mowa jest umiejętnością, którą można mieć naturalnie lub wyćwiczyć. Pewność siebie w mowie jest kompetencją upragnioną przez tych, którzy w swym zawodzie są specjalistami, nauczają, doradzają, gdzie kompetencja i wiedza są ciągle weryfikowane przez klientów. Brak pewnej mowy z pewnością wpływa na życie zawodowe, a nawet osobiste.
Pewność siebie w mowie – czy warto ją mieć?
Każdy niezależnie czy tego chce czy nie – ocenia ludzi, wytwarza zdanie o nich, na podstawie pozorów: wyglądu, sposobu ubierania, gestykulacji i właśnie mowy. Czasem można poznać się na człowieku, lecz często przekonujemy się, że pozory mylą. Myślę, że każdy z nas zna sytuacje, gdy poznając człowieka, który mówi niepewnie, zaczyna wątpić w jego kompetencje i umiejętności, zupełnie niepotrzebnie, gdyż okazuje się, że ktoś jest prawdziwym specjalistą, ma wiele do zaoferowania, lecz jego sposób mowy wpływa na to, jak jest odbierany. W życiu zawodowym pewność siebie może przyczynić się do sukcesu, ale również na płaszczyźnie prywatnej. Niech idealnym przykładem będzie randka w ciemno, gdy naprawdę pierwsze wrażenie ma ogromny wpływ nietylko na przebieg spotkania, lecz całej znajomości. Umawiając się z kimś przez Internet, idąc na spotkanie zupełnie nie wiemy z kim spędzimy czas, pierwsze spojrzenie, przywitanie to ta chwila, gdy oceniamy i już tworzymy w głowie scenariusz spotkania (jak najszybsze zakończenie lub początek ciekawej znajomości). Chyba żadna kobieta nie chciałaby spotkać mężczyzny, który mówi delikatnym, drżącym czy lekko piskliwym, chłopięcym głosem. Osobiście po przywitaniu zrobiłabym wszystko, by jak najszybciej zakończyć tę randkę. Chcemy czuć, że mamy do czynienia z mężczyzną dojrzałym, pewnym, silnym, inteligentnym i zdecydowanym, a jego sposób mówienia może wpłynąć bardzo negatywnie na naszą ocenę jego wad i zalet. Choć w odwrotnej sytuacji niepewny, kobiecy głos może znaleźć swych fanów, lecz w przypadku mężczyzn oczekujemy pewności siebie. Można przytoczyć wiele sytuacji, gdy pewność siebie w głosie zmieniłaby bieg zdarzeń – od otrzymania wymarzonej pracy, zlecenia, po ciekawą znajomość lub nawet cudowny związek.
Pewność siebie w mowie – moje osobiste doświadczenia
Czy jako nauczycielka emisji głosu również doświadczam sytuacji, gdy pewność siebie w mowie ma znaczenie? Oczywiście, zarówno jeżeli chodzi o moją osobę, mój sposób mówienia, jak i moje otoczenie. A teraz konkretny przykład – ci, którzy znają mnie lepiej wiedzą o kim mowa i jak wielki wpływ miała ta sytuacja na moje życie.
Doskonale pamiętam sytuacje, gdy w ubiegłym roku trwał remont w Akademii Śpiewu, niestety współpraca z “fachowcami” nie układała się odpowiednio i należało znaleźć kogoś innego do dokończenia prac – był to trudny czas dla mnie i uczniów, którzy co kilka tygodni zmuszeni byli do zajęć w innej dzielnicy lub nawet mieście, zależało mi, by jak najszybciej wrócić do swojej Akademii. Wierzyłam w siłę Internetu i zamieściłam wiele ogłoszeń na Facebooku itp., intensywnie poszukiwałam. Wiedziałam wówczas, że mój kolega zajmuje się remontami, rozmawialiśmy nawet o tym, ale jakoś przez myśl mi nie przeszło, by zaproponować mu tę pracę. Dlaczego? Jak możecie się domyśleć, jego sposób mówienia, brak odpowiedniej autoprezentacji, właśnie brak pewności siebie w mowie sprawił, że “mając pod nosem” prawdziwego specjalistę, nadal poszukiwałam i zatrudniłam kolejnych “fachowców”, którym również podziękowałam za wykonanie zlecenia (mówiąc delikatnie). Ze swoim znajomym nadal rozmawiałam o remoncie, żaliłam się na to, co mi się przytrafiło, aż z ciekawości umówiłam się na “wstępną wycenę”, lecz nie będę udawać, że chciałam go zatrudnić czy wierzyłam w jego umiejętności. Raczej podchodziłam do tematu: może jakimś cudem zrobi ten remont jakkolwiek i będę mogła wrócić do normalności. Gdy zobaczyłam go w akcji w czasie naszego spotkania: mierzenie, oglądanie, sprzęty jakie miał z sobą, pomyślałam, że chyba jednak zna się na rzeczy, ale nadal nie rozumiałam dlaczego tak nieśmiało mówił o tym, że w sumie zajmuje się remontami, skoro znał się na tym. Przekonałam się na własnej skórze, że oceniłam kogoś po głosie, sposobie mowy – słysząc delikatny, niepewny, nosowy i chłopięcy głos zwątpiłam w czyjeś umiejętności zawodowe. Wykonawca o niepewnym głosie wielokrotnie musiał podejmować decyzje za mnie, bo w sprawach remontowych (w przeciwieństwie do życiowych) potrafię być bardzo niezdecydowana, lecz to zrozumiałe: nie znam się na tym i na szczęście nie muszę, bo po to zatrudnia się specjalistów;)
A jak bywa z moją pewnością siebie w głosie?
Wszystko zależy od sytuacji: czasem spotykam się z opinią, że ludzie mają mnie za bardzo przebojową i wręcz zarozumiałą, gdyż właśnie tak pewnie mówię. Gdy muszę wypowiedzieć się na temat, na który się nie znam i nie czuję się pewnie, wówczas staram się “oszukiwać” i brzmieć na pewną siebie, wykorzystuję wtedy swoje umiejętności techniczne oraz wiedzę na temat emisji i psychologii głosu. Podchodzę wówczas do swojej mowy bardzo technicznie, wiem jak ma brzmieć mój głos niezależnie od tego jak ja się czuję. Oczywiście prywatnie, w rozmowach z bliskimi nie ma konieczności “udawać pewny siebie głos”, lecz czasem sytuacje zawodowe, w kontaktach z ludźmi wymagają od nas pewnego głosu bez względu na wszystko.
Chcesz zyskać pewność siebie w mowie? Chcesz mówić inaczej? Chcesz nauczyć się udawać pewny siebie głos? Chcesz mieć kontrolę nad swoją mową?
To wszystko można wytrenować – osobiście pomagam swoim podopiecznym nie tylko grać pewny siebie głos, lecz zmieniać swoje podejście do siebie, głosu, mowy i uczę, jak dobrze rozmawiać z ludźmi.
Zapraszam na konsultacje z emisji głosu mówionego😉