Praca głosem
Praca głosem kojarzy nam się z zawodem lektora, aktora czy wokalistą. A czy mamy świadomość, że naprawdę większość zawodów to praca głosem? Do grupy osób pracujących głosem zaliczyć należy: nauczycieli, wykładowców, handlowców, telemarketerów, szkoleniowców, trenerów, prawników, osoby pracujące na recepcji, w sklepie czy poradni i wiele, wiele innych. Praca głosem to ok. 75 % wykonywanych zawodów, lecz niestety nadal wielu pracowników nie ma zapewnionej pomocy i opieki nauczycieli emisji głosu czy lekarzy foniatrów.
Praca głosem – co powinieneś wiedzieć?
Praca głosem często związana jest z pracą z ludźmi, a więc posiada liczne zalety: kontakt z klientem, możliwość prowadzenia dyskusji czy wykorzystywanie swoich umiejętności interpersonalnych. Pracując głosem (lub dopiero rozpoczynając taką pracę)m musisz uświadomić sobie, że podobnie jak musisz zadbać o swoją wiedzę merytoryczną stricte związaną z Twoim zawodem, to równie ważne jest odpowiednie zaprezentowanie jej właśnie poprzez używanie mowy. To mowa jest Twoim głównym narzędziem pracy. Do właściwego jej wykorzystywania niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat emisji głosu, poznanie jego możliwości modulacji, zmiany barwy czy odpowiednie wykorzystywanie konkretnego tonu chcąc osiągnąć określony cel. Znajomość fizjologii głosu, higieny oraz odpowiednich rozgrzewek, a także Twoich słabych i mocnych stron pod względem emisji głosu i dykcji to podstawy, które spowodują, że zaczniesz świadomie „czarować głosem” i uwydatniać swoje atuty, a zakrywać niedoskonałości. Odpowiednia wiedza teoretyczna, ćwiczenia praktyczne i świadomość własnego głosu to czynniki, dzięki którym będziesz odpowiednio pracować głosem.
Praca głosem – higiena głosu
Pracując głosem warto dbać o krtań oraz fałdy głosowe, by służyły w sile i zdrowiu przez całe lata. Na temat higieny głosu pisałam już wiele razy, ale warto pamiętać o tym, że mimo wielu środków medycznych, suplementów diety, napojów i nawilżaczy najważniejsza jest prawidłowa emisja głosu, gdyż tylko zdrowa fonacja daje gwarancję zdrowia. Pracując głosem warto po całym dniu dać głosowi odpocząć – tak zwyczajnie, nie mówić zbyt wiele, pozwolić sobie na chwile milczenia i zdrowy sen. Jak dbać o głos? Przeczytasz tutaj.
Praca głosem – czy każdy potrzebuje pomocy specjalisty?
Pracujesz zawodowo głosem i zastanawiasz się, czy nawet jeżeli nie odczuwasz dyskomfortu, nie masz chrypki, głos brzmi dobrze, potrzebujesz pomocy profesjonalnego nauczyciela emisji? Warto raz na kilka lat udać się do lekarza foniatry, który sprawdzi kondycję i zdrowie strun głosowych, a także do profesjonalnego nauczyciela emisji głosu, który oceni prawidłowość mowy. Oczywiście ktoś, kto właściwie mówi i nie posiada żadnych schorzeń głosu nie musi systematycznie pracować nad głosem, lecz warto kontrolować czy z czasem nie wytworzyły się nieprawidłowe nawyki lub pojawiły się błędy dykcyjne.
Praca głosem – czy każdy może pracować głosem?
Każda zdrowa osoba może pracować głosem. Problemy głosowe pojawiają się z reguły wskutek nieprawidłowej emisji głosu, mówienia na złej wysokości, zbyt głośnej mowy, przeciążania, napinania krtani i przepracowania, które nie każdy organizm jest w stanie znieść. Jak z każdym narządem – jedne osoby posiadają naturalnie silny głos, wytrzymałe fałdy głosowe, bardzo elastyczną krtań, zaś innym wystarczy jeden dzień, gdy przeciążają krtań i kończy się to zapaleniem krtani, niezwieralnością strun czy chrypką. Każdy może pracować głosem, lecz niektóre osoby posiadają do tego predyspozycje, a inne muszą nadrabiać techniką.
Praca głosem może przynosić wiele satysfakcji i być niezwykle ciekawa, lecz pamiętaj – głos masz jeden i warto o niego dbać poprzez przestrzeganie zasad higieny, odpowiednią technikę, fonację i regularne ćwiczenia głosowe.