Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Problemy głosowe kobiet

Problemy głosowe kobiet to niezwykle ciekawy temat. Kobieta jest wyjątkową istotą – od wieków zawsze związana ze sztuką, muzyką i śpiewem ze względu na wrodzoną wrażliwość i delikatność. Emisja głosu to nie tylko aparat głosowy (krtań ze strunami głosowymi), ale również ciało i chyba przede wszystkim umysł oraz uczucia. To wszystko składa się na głos, jaki nasi rozmówcy słyszą. Taka sytuacja może być zaletą lub wadą.
Wiele czynników na które czasem nie mamy wpływu decydują o naszym głosie. Zaczynając od wychowania, wzorów i zwyczajów w rodzinie, po doświadczenia ze szkoły, życie prywatne i uczuciowe, charakter lub liczne sytuacje życiowe, które go ukształtowały, a także wiek, fakt posiadania lub nie (zmiany hormonalne) dzieci i rodziny oraz własne postrzeganie swojej osoby. Tak! Te czynniki naprawdę wpływają na głos kobiety –  nie da się odłączyć głosu od psychiki czy samopoczucia. A jak wiadomo pod tym względem kobieta jest istotą bardzo złożoną (tutaj zapewne męska część czytelników przytakuje i wymownie uśmiecha się).

Na wykształcenie się barwy, siły głosu oraz sposobu komunikowania się z otoczeniem ma wpływ wiele czynników. Oto niektóre z nich:

Problemy głosowe kobiet – sposób wychowania oraz rodzina

Jako wieloletni nauczyciel czasem trafiam na ogromny opór w rozwoju z powodu właśnie przewagi tych licznych kobiecych cech charakteru, nie mam tutaj na myśli jedynie zmiennych nastrojów niektórych uczennic. Sposób wychowywania dziewczynek, zdecydowanie różni się od metod wychowawczych w sytuacji posiadania syna. Od dziecka byłyśmy zawsze uciszane: “jak ty się zachowujesz, dziewczynce nie wypada tak mówić lub robić” chyba znane są każdej z nas.  Kto ma braci ten wie, że chłopak mógł hałasować i psocić, a dziewczynce zwyczajnie nie wypadało.  To spowodowało stopniowe wyciszanie się dziewczynki, aż w okresie dojrzewania doprowadziło do sytuacji, że bardziej szeptała niż mówiła. I w dodatku była przekonana, że tak jest dobrze, bo jest przecież teraz taka ” kobieca”. Doskonale pamiętam również sytuacje, gdy pracując z nastolatkami nad obniżeniem ich głosu, w domu często były upominane przez rodziców, że brzmią „zbyt męsko, a nawet wulgarnie” (choć pracowałyśmy jedynie nad sposobem rezonowania głosu podczas mowy, a nie uczyłyśmy się specjalnego słownictwa). To taka bardzo klasyczna reakcja rodziców. Nie chcąc nikogo obwiniać o problemy emisyjne kobiet, lecz jedynie uświadomić, co stało się powodem, że kobiety mówią zbyt cicho i niewyraźnie, trzeba przyznać, że to właśnie sposób wychowania oraz rodzina najczęściej są głównym powodem takiego stanu rzeczy.

Problemy głosowe kobiet – cechy charakteru

Głos jest czymś, co towarzyszy nam od samego początku, jest częścią nas, a więc w większości przypadków natura nie myli się i idealnie odzwierciedla on charakter osoby. Zupełnie inny głos posiadają dziewczyny z tzw. charakterkiem, a ciche, zamknięte w sobie, nieśmiałe (niezależnie od przyczyny). Warto podkreślić, iż na mowę (bo to na niej się dziś skupiłam) składa się nie tylko wysokość dźwięku, ale również barwa, intonacja wypowiedzi, sposób akcentowania wyrazów, artykulacja oraz sposób wypowiedzi. Z pewnością najłatwiej nam pojąć, że głos jest odbiciem naszego wnętrza jest przykład blondynki z wszystkich żartów. Nasze stereotypy w kwestii kobiecego głosu są zupełnie zrozumiałe. Dziewczyna, która mówi piskliwym głosikiem i sepleni (często specjalnie) zazwyczaj jest osobą płytką, zaś kobieta, która właściwie krzyczy niskim tonem – jest pewna siebie oraz swojej wartości.

Często w swojej pracy mam do czynienia z kobietami, które są niezwykle wartościowymi osobami, lecz z powodów np. chorób aparatu głosowego, wspomnianego już wychowania czy zmian hormonalnych, posługują się głosem z którym nie potrafią się utożsamiać. Są to jednak wyjątkowe sytuacje, w większości wypadków głos pokazuje szczerze z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Praca nad głosem niejednokrotnie oznacza zmianę własnych niedoskonałości w charakterze.

Problemy głosowe kobiet – środowisko oraz otoczenie

W zależności od kraju, kobieca emisja głosu jest odmienna. Ma na to wpływ często sytuacja polityczna, społeczna i finansowa kobiet. Żyjemy w Polsce. I choć niektórzy próbują powrócić do bardzo dawnych czasów w kwestii traktowania kobiet, na szczęście część z nas została wychowana na silne, niezależne i pewne siebie przedstawicielki płci pięknej. Zauważyliście, że wszystkie kobiety, które prowadzą manifestacje mówią pewnym, niskim i donośnym głosem? Kobieta po to ma głos, aby głośno mówiła o swoich potrzebach, poglądach czy walczyła w sytuacji, gdy ktoś ją próbuje skrzywdzić lub zawładnąć nad jej umysłem czy ciałem (szczególnie ostatnio politycy bardzo skupiają się na kobiecych ciałach i brzuchach). Czasy, gdy kobieta była tylko cichym narzędziem w dłoniach mężczyzny już dawno się skończyły, dlatego potrzebujemy silnych głosów (i charakterów). Jesteśmy niezależne, inteligentne, wykształcone, wysportowane, dbamy o swoje zdrowie, pamiętamy o tym, by troszczyć się o ciało, ale również rozwój duchowy czy emocjonalny. Polki są silne. Mam nadzieję, że wkrótce świadomość, iż głos jest ich wizytówką oraz jedynie z prawidłowo brzmiącym głosem będą w stanie wyrażać śmiało swoje poglądy, skupią się również na swojej emisji głosu.

Każdy głos można wyćwiczyć niezależnie od tego w jakim środowisku się wychowywałyśmy, czego nauczali nas opiekunowie, jaki poglądy nam narzucono czy jaki charakter mamy. Głos jest niezwykle elastycznym instrumentem nad którym każda z nas może, a nawet powinna popracować.

Popularne problemy głosowe kobiet:

  • zbyt cicha mowa
  • niestaranna dykcja i ospałość w artykulacji głosek
  • zbyt wysoka intonacja głosu (piskliwość)
  • liczne szmery, w tym intensywny przydech
  • płytki oddech
  • głośne i łapczywe wdechy
  • zbyt małe napięcie mięśni oddechowych (często jako następstwo ciąży)
  • nieprawidłowa postawa ciała  (m.in. zamknięta klatka piersiowa)
  • niska samoocena i zbyt mało pewności siebie
Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.