Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Psychologia głosu

Głos jest jednym z elementów tzn. pierwszego wrażenia. To on w znacznym stopniu determinuje nasze pozycjonowanie się wobec świata. Poprzez głos możemy zamanifestować naszą obecność w danym gronie, komunikować się, wyrażać siebie, a także wpływać na innych ludzi. Mowa towarzyszy nam w codzienności i ma ogromne znaczenie w każdym aspekcie życia, a paradoksalnie jest tak niedoceniana i ignorowana przez społeczeństwo. Brzmienie głosu wraz z wypowiadanymi słowami tworzą informację, którą przekazujemy do świata zewnętrznego — to właśnie od brzmienia mowy zależna jest interpretacja naszych słów, a także odbiór naszej osoby. Dlaczego więc temat wpływu głosu na nasze życie jest wciąż tak niedoceniany? Nauka mowy powinna być obligatoryjna dla każdego, to znacznie poprawiłoby komfort życia i funkcjonowanie w społeczeństwie. Abstrahując od faktu oceniania nas przez innych również ze względu na brzmienie głosu, wsłuchując się w czyjś sposób wypowiadania się, barwę, sposób oddychania, intonowania, akcentowania czy określając podstawowe parametry dźwięku mowy, można z łatwością rozszyfrować drugą osobę i poznać jej prawdziwe oblicze. Czy dzięki głosowi można czytać z ludzi? Zdecydowanie głos mówi wiele o nas, aczkolwiek nasza percepcja często jest zaburzona przez sugerowanie się opinią innych, nadmierne skupienie się na wypowiadanych słowach (zamiast na sposobie ich mówienia) oraz naszych doświadczeniach w interakcjach z innymi. Psychologia głosu – dowiedz się, jak rozpoznawać ludzi wartościowych i toksyny, słuchając uważnie ich głosów.

Psychologia głosu – co o kimś mówi ton mowy?

Określając podstawowe elementy głosu mówionego, możemy określić czyjś nastrój, temperament, kompetencje oraz ocenić ogólne wrażenie, jakie na nas robi dany człowiek, czy odbieramy go pozytywnie, czy wręcz przeciwnie.

Wysokość dźwięku mowy — to na nią w pierwszej kolejności zwracamy uwagę: „on ma bardzo niski głos”, „ależ ona piszczy”, „ten chłopak, który mówi tak wysoko” – określenie czyjegoś głosu w kontekście wysokości nie stanowi dla nas większego problemu. Wysokość głosu często koreluje z nastrojem i nastawieniem do zagadnienia lub słuchaczy. Ponadto ta cecha głosu ma ogromny wpływ na wiarygodność danej osoby, ocenę jego kompetencji oraz zależna jest od naszego słuchu — niektóre częstotliwości bywają drażniące dla wrażliwego ucha ludzkiego.

Głos wysoki – osoba jest wesoła, posiada w sobie wiele cech dziecięcych, nie jest specjalistą w swojej dziedzinie, ale potrafi swoim charakterem i przebojowością wpłynąć na innych ludzi. Mężczyźni o wyższym głosie nie wzbudzają zaufania u ludzi, kobiety posiadające taki głos są traktowane przez innych z wyższością.
Głos niski – osoba poważna, opanowana, pewna siebie i doskonale wiedząca czego chce. Nie jest to ktoś z kim można pośmieszkować czy się wygłupiać, za to przy nim można poczuć się nieswojo i nieco onieśmiela. Osoba kompetentna, wykształcona, erudyta. Mężczyźni o niskich głosach odbierani są jako bardzo męscy, kobiety jako konkretne, opanowane i świadomie dążą do celu. Ludzie sukcesu.
Głos średni – w takim wypadku ogromne znaczenie mają inne cechy głosu, szczególnie jego głębia lub płytkość, a także zdolność swobodnego modulowania głosem. Jeśli ktoś mówi barwnie, stosuje zmienna tonację mowy wówczas odbierany jest pozytywnie, jako ktoś godny zaufania i dobry człowiek, jeśli mowa odbywa się w obrębie jednego dźwięku, wtedy taka osoba jest szara, nijaka i nudna.

Psychologia głosu – o czym świadczy mocny lub silny głos?

Ocena tonu mowy w izolacji od pozostałych cech głosu nie da nam jednak pełnego obrazu danej osoby. Dlatego warto również zwrócić uwagę na wolumen.

Mowa wysoka i cicha – osoba bardzo nieśmiała, zamknięta w sobie, niepewna swoich umiejętności, zakompleksiona i wycofana z życia społecznego. Bardzo często taki głos idzie w parze z nerwicą oraz depresją. Introwertyk, osoba bez energii życiowej, sprecyzowanych planów na przyszłość czy większych ambicji. Osoba dobra, pomocna i uczciwa.
Mowa wysoka i głośna – osoba poszukująca atencji innych, próbująca zwrócić na siebie uwagę, często osoby ze spectrum narcyzmu lub autyzmu. Osoba egocentryczną, skupiona jedynie na swoich potrzebach, poglądach i mająca problemy z akceptacją innych. Ponadto nie docierają żadne słowa krytyki czy sugestie, aby popracować nad sobą oraz swoim głosem. Człowiek przemądrzały, choć niekoniecznie mający coś wartościowego do powiedzenia.
Mowa wysoka i o przeciętnej głośności – introwertyk, który wprawdzie nie lubi zabierać głosu w większym gronie, ale jest świetnym słuchaczem. Osoba może nie prowadzi szalonego i ekscytującego życia, ale cieszy się wykreowaną przez siebie codziennością. Ceni spokój i stabilizację. Jest wiernym i lojalnym przyjacielem.

Psychologia głosu – czy głos oddaje czyjś charakter?

Głos wysoki i ostry – osoba skrajnie egocentryczna, występują zaburzenia psychiczne lub nawet choroby, ogromne trudności z koncentracją, słuchaniem ze zrozumieniem, prowadzeniem sprawnej komunikacji. Osoba poszukuje w życiu wielu atrakcji, chce być w centrum uwagi. Najczęściej zapisuje się na wiele zajęć dodatkowych, lecz żadnej umiejętności nie jest w stanie doprowadzić do perfekcji. Mimo swych problemów z komunikacją może sobie poprawnie radzić w pracy i być dobrym pracownikiem, ale przyjacielem nie potrafi być dobrym. Nie jest osobą godną zaufania.
Głos wysoki i miękki – osoba pogodna, delikatna, miła i wzbudzająca zaufanie. Człowiek rozważny, kierujący się w swoim życiu logiką, ale nie zamyka się na uczucia. Jest dobrym słuchaczem i nie obawia się zabierać głos. Chętnie doradza i pomaga. Typowy sangwinik, choć potrzebuje chwil dla siebie i odpoczynku od ludzi. Jest świadomy swoich potrzeb i możliwości, aczkolwiek nie jest przebojowy i czasem trudno dostrzec jego wyjątkowość.
Głos niski i ostry – osoba agresywna, nerwowa, która często nie panuje nad sobą. Nie wzbudza zaufania i nie jest odbierana jako ktoś kompetentny. Człowiek pewny siebie, ale często będący arogancki i protekcjonalny. Miewa pretensjonalny styl bycia i komunikacji, ale potrafi rozbawić swymi kąśliwymi uwagami. Chętnie szydzi z innych, choć swych wad nie dostrzega. Nie ma złych intencji, lecz nie liczy się z uczuciami innych ludzi i często ich rani.
Głos niski i miękki – osoba atrakcyjna, wzbudzająca zaufanie, kompetentna, sympatyczna, ale pewna siebie i swych racji. Otwarty umysł, świadomy swojej wartości, umiejący samodzielnie podejmować dobre decyzje. Szanuje innych ludzi, z pewną dozą troski. Taki głos sprawia, że wszyscy wokół z przyjemnością słuchają jego porad i opowieści. Człowiek wesoły, zabawny, a przy tym wzbudzający same pozytywne emocje.

Psychologia głosu – czytaj z innych ludzi dzięki analizie ich głosu

Psychologia głosu jest niezwykle złożonym zagadnieniem. Korelacja pomiędzy głosem i charakterem człowieka są już od wielu lat dostrzegane i badane przez specjalistów. Świadomość ów powiązania może okazać się punktem zwrotnym i pozwolić na skonfrontowanie naszej wizji kogoś, z jego prawdziwym obliczem. Gdy chcesz przekonać się, czy człowiek obok Ciebie jest godny zaufania, najpierw wsłuchaj się w brzmienie jego głosu i pozwól sobie na analizę elementów mowy oraz zdaj się na własną intuicję. Powinniśmy się otaczać ludźmi, których głosy mają na nas pozytywne znaczenie, koją, wspierają, motywują. Gdy czyjś głos zwyczajnie Ci się nie podoba, wówczas zastanów się, dlaczego tak się dzieje, jakie elementy w tym głosie wywołują u Ciebie negatywne emocje i czy być może Twoje subiektywne odczucia nie powinny być czerwoną flagą przed bliższą znajomością z tym człowiekiem. Zaufaj sobie, a powyższych artykuł niech pomoże Ci spojrzeć (wsłuchać się) krytycznie w brzmienie głosu ludzi wokół. Oczywiście nie należy zawartych opisów traktować zbyt ortodoksyjnie, jedynie jako ciekawostkę i osobiste spostrzeżenia specjalistki z zakresu emisji głosu, która od wielu lat obserwuje i analizuje głosy swoich uczniów, a także ludzi wokół. Zastanów się, co Twój głos mówi o Tobie oraz jakie głosy mają Twoi najbliżsi.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.