Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Rehabilitacja głosu po Covid 19

Rehabilitacja głosu po Covid 19 to niestety temat, który staje się coraz bardziej popularny i dotyczy znacznej części społeczeństwa. Ozdrowieńcy wskutek intensywnego kaszlu czy intubacji odczuwają ogromny dyskomfort podczas mówienia, zauważają zmiany w barwie głosu, jego sile i wytrzymałości na wysiłek – głos staje się matowy, słabszy i często mowie towarzyszy mocna chrypka. Czy można przeprowadzić skuteczną rehabilitację głosu po Covid 19? Czy można samodzielnie przeprowadzić rehabilitację głosu?

Rehabilitacja głosu po Covid – 19

Rehabilitacja głosu po Covid – 19 należy podzielić na kilka etapów. Pierwszy, który można rozpocząć tuż po poprawie samopoczucia, kolejny po ok 2 miesiącach i następny po 4 miesiącach od zachorowania. Każdy etap powinien skupiać się na innych elementach, zawierać inną intensywność ćwiczeń oraz czas trwania samych ćwiczeń. Pierwsze dwa etapy to ścisła rehabilitacja, zaś trzeci bardzo mocno przypominać będzie zajęcia z emisji głosu (standardowe).

W pierwszym etapie należy skupić się na ćwiczeniach oddechowych, uaktywnieniu aparatu artykulacyjnego oraz delikatnej fonacji (mormorando). Wszystkie ćwiczenia powinny mieć umiarkowaną lub małą intensywność (w zależności od formy ozdrowieńca). Drugi etap to ćwiczenia oddechowe wymagające większego skupienia, samokontroli, a także właściwa fonacja samogłosek, kontrola trudniejszych zbitek dykcyjnych (niestety część osób po przebyciu choroby zauważa znaczne pogorszenie dykcji i sprawność aparatu artykulacyjnego). Ćwiczenia powinny mieć umiarkowaną intensywność, należy wydłużyć czas rehabilitacji. Trzeci etap to praca nad barwą głosu, nauka otwierania krtani, uzyskanie podparcia oddechowego i powrót do normalnej kondycji głosowej. To duży skrót przebiegu rehabilitacji.

Rehabilitacja głosu po Covid 19 – ćwiczenia do samodzielnej pracy

Czy można samodzielnie przeprowadzić rehabilitację głosu? Oczywiście większość ćwiczeń należy samodzielnie wykonywać w domu, lecz by rehabilitacja odbywała się dynamicznie i nie dłużyła się nadto, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który ustali konkretny plan rehabilitacji i będzie na bieżąco kontrolował zmiany głosowe. Niestety powikłania po zakażeniu koronawirusem nadal są jedną wielką tajemnicą i co kilka miesięcy do ich listy dopisywane są kolejne. Każda osoba, która zauważyła u siebie powikłania związane z głosem i oddechem powinna udać się na rehabilitację, by jak najszybciej wrócić do formy. Głos jest potrzebny do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, służy do komunikacji, więc głos powinien dla każdego być ważny.

Rehabilitacja głosu po Covid 19 powinna być przeprowadzana pod opieką specjalisty.

Czy Akademia Śpiewu prowadzi rehabilitację głosu po Covid 19? Oczywiście – od lat uczniowie otrzymują pomoc z zakresu rehabilitacji głosu. Chcesz umówić się na konsultacje? Zadzwoń lub napisz SMS-a korzystając z zakładki “kontakt “.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.