Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem to zestaw ćwiczeń, które może wykonać każdy wokalista przed koncertem, przesłuchaniem lub egzaminem, gdy nie ma odpowiednich warunków do tego, by rozgrzać głos w standardowy sposób. Każdy, kto jest czynnym (aktywnym) zawodowo wokalistą wie, że najtrudniejsze w jego pracy jest odnalezienie odpowiedniej chwili na rozgrzanie głosu, warunków, by w samotności, spokoju, bez skrępowania wykonać rozgrzewkę oddechową, ćwiczenia emisyjne lub szybko “prześpiewać” trudniejsze fragmenty utworu. Oczywiście wokalista rozgrzewa się w domu, lecz niestety trasa, przygotowywanie stroju, makijażu, całej stylizacji, ustawienia na scenie czy nawet ekspresowa próba sprawiają, że wrażenie “rozgrzanego głosu” mija, pojawia się uczucie “kluchy w gardle”, chrypka, problemy z odpowiednim rezonansem czy podparciem oddechowym. Czy można jakoś na szybko bezpośrednio przed występem wykonać rozgrzewkę głosu w warunkach, które uniemożliwiają śpiewanie czy swobodę ruchu? Jak wykorzystać czas przed wejściem na scenę, słuchając innych wykonawców, oczekując w garderobie lub stojąc bezpośrednio za kulisami? Czy są metody, by mimo wszystko ponownie rozgrzać głos? Czy istnieją ćwiczenia emisyjne bez użycia głosu lub rozgrzewka głosu bez używania go? Co może zrobić wokalista tuż przed występem?

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem – czy można rozgrzać bez użycia głosu?

Oczywiście najlepiej, gdy wokalista ma odpowiednie warunki, by swobodnie rozgrzać swój głos przed występem, lecz jeśli nie ma takiej możliwość są elementy wchodzące w skład prawidłowej emisji głosu, które można trenować zachowując zupełną ciszę. Co można rozgrzać bez używania głosu? Aparat artykulacyjny, miękkie podniebienie, krtań, mięśnie oddechowe, a nawet rezonatory. Aparat artykulacyjny – jego rozgrzanie nie wymaga używania głosu, a każde ćwiczenie można wykonywać bardzo dyskretnie tak, by osoby przebywające obok nawet się nie zorientowały, że ma miejsce rozgrzewka żuchwy, ust, języka. Miękkie podniebienie to narząd, który znajduje się w tylnej części jamy ustnej, pracuje on najbardziej w sytuacji ukrywania ziewania (czyli znów jak najbardziej można trenować je w ciszy, będąc blisko ludzi). Krtań – każdy wokalista świetnie wyczuwa to, jak pracuje jego krtań, dlatego ćwiczenia krtani, zmiany jej ułożenia, otwieranie jej nie wymagają mówienia ani śpiewania. Mięśnie oddechowe trenujemy pobierając powietrze i stosując energiczne wydmuchy, najczęściej z wykorzystaniem głosek bezdźwięcznych, lecz nie są one warunkiem koniecznym do tego, by rozgrzać mięśnie oddechowe, zaś ćwiczenia wydłużające fazę wydechową to nic innego jak wstrzymywanie powietrza. Górne rezonatory oraz ich praca mają ścisły związek z mimiką wokalną i wyobraźnią dźwiękową – unoszenie brwi czy uśmiechanie się są to czynności nie hałasują.

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem – czy ma sens?

Dla komfortu psychicznego, lepszej koncentracji, perfekcyjnej techniki spokojna, kompletna i profesjonalna rozgrzewka głosu byłaby idealnym rozwiązaniem, lecz niestety w życiu często zdarzają się sytuacje, gdy trzeba improwizować i dostosować się do warunków. Oczywiście każde działania mające na celu rozgrzanie ciała, głosu, aparatu artykulacyjnego, krtani, oddechu czy rezonatorów są lepsze niż bierna postawa i oczekiwanie na występ. Dodatkowo poza konkretnymi ćwiczeniami ogromne znaczenie dla całego występu ma psychika – wykonywanie pozytywnych afirmacji i nie chodzi o powtarzanie sobie w głowie zdania: jestem dobrym wokalistą, lecz o ćwiczenie polegające na wyobrażeniu sobie całego występu, przeżycie go w swojej głowie, by pozbyć się zbędnych napięć, stresu czy negatywnego nastawienia

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem – rozgrzewka aparatu artykulacyjnego:

  • Rozluźnianie żuchwy – swobodne opuszczanie żuchwy bez rozklejania ust
  • Machanie żuchwą na boki bez rozklejania ust
  • Utrzymywanie cofniętej żuchwy przez ok 30 sekund bez otwierania ust
  • Przeżuwanie
  • Robienie dzióbka ustami
  • Kręcenie dzióbkiem we wszystkie strony
  • Oblizywanie zębów bez rozklejania ust
  • Wypychanie policzków językiem
  • Ułożenie języka na dnie jamy ustnej i utrzymywanie go nieruchomo przez 30 sekund
  • Tworzenie łyżeczki z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej
  • Wypowiadanie w myślach samogłosek ze zmianami w ułożeniu języka oraz ust (bez rozklejania ust)

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem – rozgrzewka miękkiego podniebienia oraz krtani

  • Szybkie i intensywne przełykanie śliny z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej
  • Udawanie ziewania bez rozklejania ust, ale z mocnym obniżeniem żuchwy
  • Mocne i zaciągające wdechy przez nos z utrzymaniem żuchwy obniżonej bez rozklejania ust
  • Świadome ruszanie krtanią we wszystkie możliwe strony
  • Wypowiadanie w myślach samogłosek na obniżonej żuchwie oraz w pozycji ziewania

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem – rozgrzewka oddechowa

Powietrze należy wdychać oraz wydychać przez usta ułożone w dzióbek

  • Wdech z wypięciem górnej części brzucha i energiczny wydech z wciągnięciem brzucha
  • Piesek, czyli szybkie wdechy i wydechy
  • Wdech z wypięciem górnej części brzucha, zatrzymanie brzucha wypiętego, liczenie w myślach do 7 i wydech przez usta
  • Wdech z wypięciem górnej części brzucha, wytworzenie mocnego napięcia, utrzymanie brzucha twardego i wypiętego kilka sekund, a następnie rozluźnienie z wydechem
  • Wykonywanie ulubionych ćwiczeń oddechowych z klasycznym wydechem zamiast syczenia (2 parcia, 4 parcia, małe impulsy)

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem – mimika wokalna i górne rezonatory

  • Unoszenie i opuszczanie brwi
  • Duże oczy i rozluźnianie
  • Uśmiechanie się
  • Unoszenie policzków

Afirmacje

Wyobraź sobie jak wchodzisz na scenę, zobacz publiczność, być może bliską Ci osobę, poczuj te emocje, nawet lekki stres. Teraz uśmiechnij się do swojej publiczności i rozpocznij występ. Śpiewaj w myślach cały utwór, pozwól sobie nawet odczuć niepokój w tych fragmentach, których nie jesteś pewny – przeżyj ten występ. Wyśpiewaj dokładnie i starannie każdy dźwięk, każde słowo. Udało się? Poczuj dumę, radość, usłysz te wielkie brawa. Uśmiechnij się i zejdź ze sceny. Teraz jesteś gotowy na prawdziwy występ.

Szybka i cicha rozgrzewka głosu przed występem to ta wielka mała rzecz, którą możesz zrobić dla siebie, by poprawić swój komfort w czasie występu, upewnić się, że jesteś odpowiednio przygotowany do występu i że wszystko Ci się uda;)

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.