Test psychologiczny dla wokalisty
Test psychologiczny dla wokalisty to quiz, którego celem jest ustalenie, czy Twój stan psychiczny jest na tyle dobry, by wspomagać Twój rozwój wokalny oraz budowanie kariery, czy raczej nauka śpiewu i śpiewanie powinno przybrać formę śpiewoterapii. Test psychologiczny należy traktować jako ciekawostkę, jej wynik nie przesądza o braku konieczności skorzystania z pomocy psychologa czy nawet psychiatry. Quiz ten ma pomóc ustalić stan psychiczny wokalisty, siłę jego psychiki oraz predyspozycje do pracy nad własnym głosem czy występów publicznych.
Test psychologiczny dla wokalisty – instrukcja
Test staraj się wykonywać w ciszy i spokoju, ale działaj na zasadzie pierwszej odpowiedzi, która przychodzi Ci do głowy. Nie nadinterpretuj, staraj się odpowiadać konkretnie – tak, nie, dopiero w ostateczności wybieraj pośrednią opcję: różnie/nie wiem. Nie wybieraj tej odpowiedzi, która wydaje się własciwą, lecz odpowiadaj uczciwie.
Test psychologiczny dla wokalisty – pytania
- Czy jesteś pewny siebie (nie mylić z zarozumiały)? Tak/Nie/ Różnie
- Czy kochasz śpiewać? Tak/Nie/ Różnie
- Czy lubisz być w nowych sytuacjach i nie unikasz ich? Tak/Nie/ Różnie
- Jesteś zadowolony ze swojego życia zawodowego? Tak/Nie/ Różnie
- Jesteś usatysfakcjonowany swoim życiem osobistym? Tak/Nie/ Różnie
- Potrafisz się świetnie koncentrować, skupiać na zadaniu, które masz wykonać? Tak/Nie/ Różnie
- Robienie kilku rzeczy równocześnie to dla Ciebie żaden problem? Tak/Nie/ Różnie
- Jesteś pracowity (nie mylić z pracoholikiem)? Tak/Nie/ Różnie
- Jesteś cierpliwy? Tak/Nie/ Różnie
- Jesteś ekstrawertykiem? Tak/Nie/ Różnie
- Masz pasję, którą nie wykonujesz dla pieniędzy, lecz dlatego, ze to lubisz? Tak/Nie/ Różnie
- Często się śmiejesz, żartujesz? Tak/Nie/ Różnie
- Lubisz towarzystwo, choć nie przeszkadza Ci samotność? Tak/Nie/ Różnie
- Wiesz, że jesteś tak samo wartościowy, jak inni ludzie? Tak/Nie/ Różnie
- Masz świadomość, że każdy człowiek jest inny (ma inny głos)? Tak/Nie/ Różnie
- Myślisz pozytywnie o przyszłości? Tak/Nie/ Różnie
- Z łatwością wykonujesz codzienne obowiązki (nauka, sprzątanie, zakupy itp.)? Tak/Nie/ Różnie
- Dbasz o swoje zdrowie i zdrowo się odżywiasz? Tak/Nie/ Różnie
- Nie palisz papierosów i nie nadużywasz alkoholu? Tak/Nie/ Różnie
- Czujesz, że masz artystyczną duszę i czasem nie pasujesz do innych ludzi pod względem wrażliwości? Tak/Nie/ Różnie
- Dbasz o swoich bliskich? Tak/Nie/ Różnie
- Uważasz, że żyjesz aktywnie, ale znajdziesz czas na jeszcze jakieś hobby? Tak/Nie/ Różnie
- Często słuchasz muzyki? Tak/Nie/ Różnie
- Potrafisz realnie ocenić swoje możliwości, umiejętności, talent? Tak/Nie/ Różnie
- Wierzysz w to, że ciężka praca jest podstawą sukcesu? Tak/Nie/ Różnie
Test psychologiczny dla wokalisty – rozwiązanie
Punktacja: Odpowiedź TAK – 3 pkt, Różnie – 1, Nie – 0
Po odczytaniu wyniku koniecznie sprawdź, na które pytania odpowiedziałeś negująco i zastanów się nad powodem takiej odpowiedzi i czy możesz coś zmienić, by była ona inna.
Rozwiązanie
Wynik 75 – 60
Masz psychiczne predyspozycje do nauki śpiewu oraz budowania kariery wokalnej. Wiesz, co jest w życiu ważne, potrafisz odnaleźć równowagę między codziennością, a swoją artystyczną naturą. W nauce śpiewu widzisz przede wszystkim chęć spełnienia swoich marzeń, dobrą zabawę, ale masz świadomość tego, że nauka śpiewu jest procesem, który wymaga zaangażowania, systematyczności i jesteś gotowy na poświęcanie własnego czasu na lekcje śpiewu oraz samodzielne treningi. Ćwicz, walcz i spełniaj swoje marzenia.
Wynik 60 – 40
Twoja psychika z pewnością nie utrudni Ci rozwoju wokalnego, możesz zostać świetnym wokalistą, lecz czasem brakuje Ci odpowiedniej motywacji i energii do działania. Masz świadomość, że nauka śpiewu to przede wszystkim praca, lecz codzienność czasem sprawia, że nie odnajdujesz radości w procesie edukacyjnym i zapominasz o samodzielnej pracy w domu. Czasem zdarza Ci się zamknąć w swoim świecie i trudno Cię przekonać do otwarcia się na nowe możliwości czy drugiego czlowieka. Zdarza się, że nie ufasz ludziom, co może wpłynąć na Twoją relację z pedagogiem. Jesteś zmotywowany, lecz czasem brakuje Ci inicjatywy i energii. Postaraj się codziennie pielęgnować swoją motywację do śpiewu
Wynik 40 – 25
Powinieneś śpiewać, rozwijać się, aktywnie spędzać czas i uświadomić sobie, co tak naprawdę daje Ci w życiu radość. Często miewasz zły humor lub czujesz się nieswojo, nie jesteś przebojowy i gotowy na podbój świata, choć na tyle, na ile możesz, starasz się. Chciałbyś pięknie śpiewać, marzysz o tym, ale brakuje Ci pewności siebie i akceptacji swojego głosu – jego barwy, a nawet problemów. Często zastanawiasz się nad sensem nauki śpiewu, uczenia się prawidłowej emisji głosu. Wątpisz, ale po zastanowieniu dochodzisz do wniosku, że dasz sobie jeszcze szansę. Postaraj się bardziej zaangażować i aktywnie podchodzić do śpiewania – masz w sobie wiele obaw, lęków i różnych emocji, lecz z różnych powodów nie pozwalasz im dojść do głosu. Zauważ to, że śpiew może pomóc Ci otworzyć się na świat, innych ludzi i siebie samego.
25 – 0
Śpiewanie to dla Ciebie forma terapii, chcesz pomóc sobie, zrobić coś, co sprawi, że życie stanie się ciekawe i bardziej kolorowe. Nie potrafisz walczyć o siebie, nie radzisz sobie z porażkami, złośliwymi uwagami i masz problemy ze stresem. Zdarza Ci się, że nie masz ochoty na kontakty z ludźmi i najchętniej schowałbyś się pod kołdrą przed całym światem. Właściwie nie wiesz czego oczekujesz od śpiewania, jakoś tak czujesz, że chcesz to robić, ale nie potrafisz mówić o muzyce z pasją, nie czujesz jej energii i trudno Ci odnaleźć się w tych wszystkich zasadach wokalnych. Czujesz, że masz problemy, ale nie wiesz, gdzie szukać pomocy. Nauka śpiewu to dobra decyzja – śpiew uwalnia emocje, leczy rany, działa antydepresyjnie czy napełnia pozytywna energią. Nie rezygnuj z muzyki i zawalcz o siebie, bo zasługujesz na to.