Trener głosu

Trener głosu

Trener głosu to pojęcie, które zyskuje na popularności. Niemniej jednak warto zastanowić się, jak wiele określeń możemy odnaleźć w sieci poszukując kogoś, kto zaopiekuje się naszym głosem – czy każde z nich świadczy o czymś innym, czy czymś się różnią, a może dotyczą określonego gatunku muzycznego? Dowiedz się czym zajmuje się trener głosu i z jakimi jeszcze określeniami możesz się w przyszłości spotkać.

Trener głosu – nauczyciel śpiewu

Kilkanaście lat śpiewu mianem nauczyciela śpiewu określano kogoś, kto nauczał w szkole muzycznej w klasie śpiewu solowego, na akademii muzycznej lub udzielał prywatnych lekcji w domu. Była to osoba posiadająca kompletne wykształcenie muzyczne (wyższe) wraz ze specjalnym kursem pedagogicznym, który uprawniał do profesjonalnego szkolenia. Nauczyciel śpiewu to nie tyle wokalista, ale przede wszystkim pedagog. W większości przypadków nadal nauczycielami śpiewu nazywają się profesjonaliści, aczkolwiek przeszukując czeluści internetu można odnaleźć ogłoszenia „nauczycieli śpiewu” bez jakiegokolwiek wykształcenia wokalnego czy nawet ogólnie muzycznego. Nauczyciel śpiewu często kojarzony jest z muzyką klasyczną i nic dziwnego – jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Akademiach Muzycznych nauczano tylko muzyki klasycznej. Chcesz uczyć się śpiewu u profesjonalisty? Poszukuj nauczyciela śpiewu

Trener głosu – trener wokalny

Mianem trenera wokalnego nazywamy osobę, która trenuje wokalistów, niekoniecznie musi sama posiadać ani umiejętności ani nawet wykształcenie, swoją wiedzę o śpiewie zdobywała w prywatnych szkołach wokalnych, u nauczycieli lub niestety korzystając ze szkoleń online. Słowo trener słusznie kojarzy Ci się z siłownią i podobne zasady obowiązują w świecie muzycznym – trener na siłowni ma swoich podopiecznych i nie legitymuje się dyplomem po AWF- ie czy nawet dietetyce, mógł ale nie musiał ukończyć kursy trenerskie, a jego kwalifikacje sprawdzane są bezpośrednio przez klientów na bazie obserwacji efektów. Udając się do trenera wokalnego można trafić w dobre ręce, ale również można powierzyć swój głos przypadkowej osobie, dlatego przed pierwszą lekcją warto zapytać o karierę wokalną lub doświadczenie czy certyfikaty nim pozwoli się komuś ingerować w swój głos.

Trener głosu – trener głosu

Głos to nie tylko śpiew, lecz również mowa. Trener głosu to osoba zajmująca się również emisją głosu mówionego – do takiej osoby można zwrócić się z prośbą o pomoc w razie chęci zmiany brzmienia swojej mowy, obniżenia lub podwyższenia głosu, a nawet wad wymowy. Trener głosu posiada doświadczenie, które umożliwia mu holistyczne spojrzenie na głos jako instrument. Oczywiście jak w przypadku trenera wokalnego, taka osoba nie musi posiadać odpowiednich kwalifikacji. Zawodem trenera głosu może trudzić się nie tylko osoba, która ukończyła Akademię Muzyczną, ale również Szkołę Teatralną czy Dziennikarstwo. Z pewnością nauka u prawdziwego, doświadczonego i dobrego trenera głosu może przynieść świetne efekty, które można dostrzec w codziennej komunikacji z otoczeniem.

Trener głosu – coach wokalny/vocal coach

Vocal coach to stosunkowo świeże określenie w wokalistyce, rozwinęło się głównie dzięki licznym programom muzycznym. Międzynarodowa nazwa słusznie sugeruje używanie jednej z międzynarodowych metod nauczania śpiewu jak np. speach level singing czy complete vocal technique. Często instytuty współczesnych metod nauczania śpiewu szkolą trenerów online i wydają międzynarodowe certyfikaty, dodatkowo nastawione są na „masowe” wręcz szkolenie trenerów. Czy jest to dobre? Nie jest to miejsce na ocenianie – warto jednak pamiętać, iż głos jest żywym instrumentem, a każdy z nas jest inny, na swój sposób oryginalny i niekoniecznie „uniwersalne” metody zawsze się sprawdzą.

Trener głosu – rehabilitant głosu

To chyba najmniej popularne określenie w kategorii: nauczyciele emisji głosu, nic dziwnego – niewielu nauczycieli posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by pomagać w najtrudniejszych przypadkach, wspomagać leczenie lub uczyć niejako na nowo używania aparatu głosowego. Rehabilitant głosu to nauczyciel emisji głosu, który pomaga w takich schorzeniach jak: afonia, niezwieralność strun głosowych, zapalenia krtani, dysfunkcje strun głosowych, guzki śpiewacze, choroby tarczycy, niedowłady itp. Rehabilitant głosu to osoba posiadająca najwyższe kwalifikacje oraz doświadczenie, niestety nie powstał instytut rehabilitacji głosu, nie szkoli się profesjonalnie rehabilitantów, więc są to nauczyciele śpiewu i emisji głosu mówionego, którzy samodzielnie doedukowali się z tego zakresu. Z uwagi na ogromną odpowiedzialność i liczne problemy pojawiające się w czasie rehabilitacji głosu – na szczęście chyba w Internecie nie znajdują się ogłoszenia „przypadkowych osób” z zakresu: rehabilitacja głosu.

Trener głosu – podsumowanie

Trener głosu, nauczyciel śpiewu, nauczyciel emisji głosu mówionego, vocal coach, trener wokalny, rehabilitant głosu to podstawowe określenia dla osób, które szkolą wokalistów i mówców, ale jak widać są drobne zmiany pomiędzy tymi definicjami. Szukając osoby nauczającej śpiewu lub mowy warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i priorytetami – czy zależy Ci bardziej na rozpoznawalności Twojego vocal coacha, stawiasz na kompletne wykształcenie i wiedzę, potrzebujesz skupienia się na zdrowiu Twojego głosu czy na tym, by było to modne śpiewanie. Gdy znasz już odpowiedź, wtedy podpierając się powyższymi definicjami, znajdź najlepszą osobę dla siebie.

Pamiętaj, że kluczowe jest tu Twoje zdrowie, samopoczucie i zdaj się również na intuicję – ona zwykle nie zawodzi w takich sprawach;)