Trening głosu
Trening głosu to zagadnienie, którym najprawdopodobniej zainteresowałeś się dopiero wówczas, gdy usłyszałeś nieprzychylne zdanie na temat brzmienia swojego głosu, jego donośności, modulacji czy barwy lub wtedy, gdy poczułeś dyskomfort w czasie mówienia lub nawet masz już problemy zdrowotne. Kto potrzebuje treningu głosu? Co to jest trening głosu? Kto powinien trenować głos? Czy są odpowiednie książki, dzięki którym bezpiecznie wykonasz trening głosu? Czy są uniwersalne ćwiczenia do trenowania głosu?
Trening głosu
Trening głosu jest czymś niezbędnym dla osób, które zawodowo wykorzystują głos – do komunikowania się ze współpracownikami, przeprowadzania szkoleń, pracy z klientem, prowadzenia negocjacji czy zarządzania firmą. Ogólnie przyjęło się, ze grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego używania głosu są nauczyciele i wykładowcy – nic bardziej mylnego. Pracownik, który przykładowo szkoli w firmie, właściwie cały dzień intensywnie pracuje głosem i jest narażony na przeciążenia czy nawet choroby głosu mimo tego, że mówi do małego grona osób (nawet tylko jednej). Treningu głosu potrzebuje każda osoba, dla której jakość głosu, jego zdrowie, brzmienie, siła i wytrzymałość.
Co to jest trening głosu?
Trening głosu to ogólnie mówiąc ćwiczenia, które wykonuje dana osoba, która chce poprawić jakość swojego głosu. Trening głosu na początkowym etapie powinien zawsze odbywać się przy wsparciu profesjonalisty, który określi problematykę, cele i dopasuje ćwiczenia do danej osoby. Trening to nie są jedynie ćwiczenia, lecz może przede wszystkim uświadomienie sobie, co wpływa na głos, jakie elementy znacząco wpływają na konkretne brzmienie, jakość itp., a następnie przygotowanie aparatu głosowego, oddechowego, rezonacyjnego czy artykulacyjnego do właściwej nauki (czyli rozgrzanie). Kolejnym elementem są konkretne ćwiczenia, które należy wykonywać systematycznie, by wytworzyć właściwe odruchy. Dopiero teraz następuje moment, gdy wiedzę teoretyczną, nową świadomość własnego głosu oraz oczywiście ćwiczenia można włączyć do mowy i starać się mówić nowym, lepszym sposobem, który sprawi, że głos będzie brzmiał inaczej, uzyska nowe brzmienie, barwę, zyska na elastyczności i sile.
Najlepsze książki do trenowania głosu
Jako doświadczony nauczyciel emisji głosu posiadam w swojej biblioteczce chyba wszystkie dostępne książki na temat emisji głosu. Niestety literaturę można podzielić na bardzo specjalistyczną, a której przeciętna osoba nie mająca wiedzy na temat emisji głosu – niewiele zrozumie, na same teksty i wiersze, które bez świadomości artykulacji głosek, pracy oddechem i innymi elementami – właściwie niewiele zmieni (równocześnie można czytać na głos gazetę i efekt będzie taki sam) oraz taką, która mam wrażenie powstała, by zapełnić jedynie półki w księgarni, gdyż znajdują się tam ćwiczenia bezsensowne, próba połączenia emisji głosu z jogą czy jakimś rodzajem rozciągania ciała oraz takie, które ciężko będzie wykorzystać w życiu, w trakcie używania głosu do komunikacji. Samo posiadanie literatury na temat trenowania głosu niestety nie jest gwarantem postępów i nie ochronią przed nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń oraz nie zagwarantuje postępów. Warto nie marnować czasu na testowanie różnych książek i poradników, a zasięgnąć rady u osoby, która dopasuje ćwiczenia do potrzeb konkretnego głosu.
Trening głosu – ćwiczenia głosu
Na początku wykonaj podstawowe ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, których celem jest rozgrzanie narządów biorących udział w tworzeniu konkretnych głosek.
- Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
- Mówienie samogłosek z mocnym otwieraniem ust: AAAAAA OOOOO EEEEE UUUU YYYYY IIIIII
- Mruczenie wysoko, nisko oraz przechodzenie od niskich do wysokich dźwięków i odwrotnie (tzn. mormorando) – zabawa głosem i rozgrzewka rezonatorów
- Ćwiczenia z wykorzystaniem różnych sylab: tata łoło lele tutu nini wawa lejlej gahgah łaja łaja dołdoł hejhej
- Liczenie do 7 na jednym oddechu z utrzymaniem mięśni w pozycji wdechowej – ćwiczenie oddechowe
- Ziewanie: haaaaaaaaa
- Głośne wołanie: Aaniaaaaa, Heeeeleeeenaaaa, Woooojteeeeeek, Tooooomeeeek
To oczywiście przykładowe ćwiczenia wykorzystywane w czasie treningu głosu. Warto poprosić specjalistę, by stworzył dla Ciebie indywidualny plan treningu głosu dostosowany do Twoich potrzeb oraz celów.