Wstydzę się śpiewać
Wstydzę się śpiewać przy ludziach. Wstydzę się śpiewać w domu, gdy mam świadomość, że ktoś z domowników lub sąsiadów może mnie usłyszeć. Wstydzę się śpiewania, bo obawiam się wielu rzeczy. Zastanawiam się, czy to, że wstydzę się śpiewać w towarzystwie jest normalne? Z czego wynika mój wstyd? Czy można to zmienić? Czy to kwestia osobowości lub charakteru i nie ma sensu z tym walczyć?
Wstydzę się śpiewać – dlaczego?
Ludzie wstydzą się śpiewać z różnych powodów. Głównym z nich jest świadomość tego, że się fałszuje (ale skoro czytasz ten artykuł, to wnioskuję, że ten problem nie dotyczy Ciebie, więc nie będziemy się na nim skupiać). Być może wstydzisz się śpiewać przy kimś, bo kiedyś (nawet w dzieciństwie) karcono Cię za podśpiewywanie pod nosem, rodzeństwo dokuczało Ci, że wyjesz lub rówieśnicy wyśmiali Cię, gdy wystąpiłeś w szkolnym karaoke. Niestety krytyka otoczenia to coś, co ma ogromne znaczenie dla samooceny umiejętności wokalnych czy odwagi wokalnej. Czasem wystarczy jedno wydarzenie w życiu, by ktoś przez wiele lat bał się otworzyć usta i coś zaśpiewać – można w takim wypadku mówić wręcz o traumie. Uczyłeś kiedyś śpiewać (lub uczysz nadal) i myśląc, że ludziom wokół spodoba się Twój śpiew chciałeś się pochwalić swoimi umiejętnościami, a zamiast podziwu i pochwał usłyszałeś krytykę. To boli i sprawia, że nie ma się ochoty już więcej przed nikim zaśpiewać. Być może lubisz inny rodzaj muzyki niż Twoi bliscy czy znajomi, wtedy zamiast miłych słów słyszałeś jedynie dezaprobatę w głosie Twoich słuchaczy. To również rani. Być może poświęcasz wiele godzin na treningi wokalne, oddechowe i intuicyjnie odczuwasz, że Twoja rodzina lub przyjaciele tego nie docenią, a nie chcesz, by ktokolwiek podcinał Ci skrzydła, bo uwielbiasz to robić.
Wstydzę się śpiewać – czy to jest normalne?
Zdecydowanie jest z Tobą wszystko w porządku. Wstyd, lęk, obawa, trema – to naturalne, ludzkie uczucia, do których masz prawo. Możesz się wstydzić śpiewać przed kimś obcym. Możesz nie mieć ochoty, by znajomi „oglądali Cię śpiewającego” jak jakiś eksponat w muzeum. Możesz zwyczajnie czuć się źle będąc w centrum zainteresowania. Śpiewając publicznie (nawet w małym gronie) sam pozwalasz, by inni oceniali Ciebie, Twój głos, technikę, interpretację utworu – możesz nie mieć na to ochoty. Niezależnie od tego na jakim poziomie wokalnym jesteś – masz prawo wstydzić się śpiewać i to nie jest nic złego pod warunkiem, że nie przeszkadza Tobie. Jeżeli chciałbyś śpiewać publicznie, ale obawiasz się tego, to pora coś z tym zrobić.
Wstydzę się śpiewać – czy mogę to zmienić?
Oczywiście można pokonać lęk i wstyd przed publicznym śpiewaniem. Pierwszym krokiem do tego jest zdiagnozowanie własnego wstydu i lęku oraz odpowiedzenie sobie na pytanie: dlaczego wstydzę się śpiewać? Gdy już poznasz odpowiedź, wtedy musisz pracować nad swoim nastawieniem psychicznym. Musisz zdobyć lub odzyskać pewność siebie w kontekście śpiewania – jak to zrobić? Jesteśmy bardziej pewni siebie wtedy, gdy mamy świadomość, że na czymś się znamy. Idealna w tym wypadku wydaje się nauka śpiewu, poznanie podstawowych zasad emisji głosu, pojęć wokalnych, technik, wytrenowanie swojego głosu. Mając wiedzę teoretyczną oraz praktyczną zyskasz świadomość, że ewentualny hejt ze strony otoczenia z łatwością uda Ci się odeprzeć. Dodatkowo opinia profesjonalnego nauczyciela sprawi, że poczujesz się pewniej z własnym głosem. Jeżeli trener wokalny powie, że możesz śmiało występować publicznie, bo masz dobrą technikę i piękną barwę, to czy nie poczujesz chęci do dzielenia się swoim głosem z innymi?
Nie musisz wstydzić się swojego głosu!