Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Zła technika wokalna

Zła technika wokalna to prawdziwy koszmar każdego wokalisty, w najgorszych snach śpiewak słyszy ocenę: masz złą technikę wokalną… to nie może być prawdą, to musi być jedynie sen, bo to niemożliwe, a jednak niestety najgorszy scenariusz okazuje się rzeczywistością. Zastanawiasz się, jakim cudem? przecież się starasz, trenujesz, a nawet może masz indywidualne zajęcia wokalne, więc skąd zła technika? Tyle godzin treningów, pracy i energii na nic? Skąd zła technika? Jak rozpoznać niewłaściwą technikę? Jakie są powody jej pojawienia się? Czy może to być wina nauczyciela czy jedynie wokalisty? Co zrobić, gdy zorientujesz się, że masz złą technikę?

Zła technika wokalna – co to jest?

Złą techniką wokalną można nazwać nieprawidłową emisję głosu, czyli mówiąc najprościej śpiewanie, które jest niewłaściwe i niezdrowe dla organizmu, a w szczególności dla narządów głosotwórczych czyli krtani i fałd głosowych. Zła technika wokalna to łamanie zasad prawidłowej emisji głosu, a więc są to najczęściej: siłowa emisja głosu, niewłaściwie ułożona (zbyt wysoko) krtań, twarde nastawienie głosowe (zła praca strun głosowych), niewykorzystywanie mięśni oddechowych, brak podparcia oddechowego, nieaktywne rezonatory górne lub dolne, mocne rozszczepienie rejestrów, nosowanie i nosogardłowanie, nadmierne napinanie ciała, szczękościsk, zniekształcanie samogłosek i oczywiście fałszowanie (najczęściej detonowanie). Czy osoba początkująca lub laik jest w stanie samodzielnie odkryć, czy śpiewa złą techniką? Nie jest to niemożliwe, lecz bardzo trudne. Warto tutaj zdać się na własne odczucia – czy śpiewanie jest ogromnym wysiłkiem fizycznym, czy po śpiewaniu boli gardło, czy zauważa się różnice w brzmieniu dźwięków wysokich i niskich, czy są trudności w śpiewaniu jednym wolumenem na całej rozpiętości skali, czy czujesz się dobrze z własnym głosem? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś negatywnie, to może oznaczać, że Twoja technika jest niewłaściwa i należy ją zmienić.

Zła technika wokalna – kto jest winny?

Tutaj ogromne znaczenie ma fakt, czy regularnie uczęszczasz na lekcje śpiewu. Jeśli nie, to wiadomo, że jedynie Ty jesteś odpowiedzialny za Twój głos, jego zalety i również wady. Natomiast jeśli korzystasz z pomocy profesjonalisty są dwie drogi. Pierwsza z nich to taka, że uczęszczasz na zajęcia do dobrego nauczyciela, lecz nie słuchasz uwag, nie angażujesz się w pracę, nie jesteś otwarty na zmianę brzmienia własnego głosu i nie pozwalasz się uczyć – nauczyciel daje z siebie wszystko, ale to od Ciebie zależy na ile skorzystasz z jego wiedzy i doświadczenia. Druga droga (która z pewnością będzie wygodniejsza dla Ciebie) to sytuacja, gdy pobierasz nauki u kogoś, kto być może nie posiada wiedzy i umiejętności na takim poziomie, by nauczać (choć sam może śpiewać ładnie), nie ma odpowiednich kwalifikacji, czyli do kogoś, kto uczy śpiewu, lecz niekoniecznie wie, jak to robić. W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie musisz zrobić “rachunek sumienia” i odpowiedzieć sam przed sobą, czy to Ty nie pozwalasz sobie na rozwój wokalny i śpiewanie dobrą techniką czy nie masz obok siebie trenera, który jest w stanie Cię odpowiednio poprowadzić, by Twoja technika wokalna była dobra.

Zła technika wokalna – co robić?

Śpiewając złą techniką przez kilka miesięcy lub nawet lat niestety samodzielnie nie jesteś w stanie zmienić złych nawyków w dobre. Tutaj niezbędna będzie pomoc specjalisty, ale nie kogokolwiek, lecz kogoś, kto ma doświadczenie w “poprawianiu po innych nauczycielach”, ma wiedzę z zakresu foniatrii i oczywiście świetnie słyszy każdy najmniejszy błąd. Twój organizm zapamiętał już wiele nieprawidłowych schematów i według nich działa – potrzeba sprawdzonych i skutecznych sposobów, by przechytrzyć odruchy i pamięć mięśniową.

Podsumowanie

Każdy popełnia błędy, lecz najważniejsze to wyciągnąć wnioski na przyszłość, zmienić to, co się da i iść dalej, rozwijając swoje pasje, spełniając marzenia i ciesząc się życiem. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by Twoja technika wokalna była dobra, ale nie żyj przeszłością, nie obwiniaj siebie ani innych – czasem droga do sukcesu nie jest prosta i uczy: pokory, dyscypliny i samoświadomości.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.