Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

1. Jaki jest koszt nauki w Akademii?

Niezależnie od tego z jakich zajęć indywidualnych skorzystasz, koszt pierwszych (pięciu) konsultacji to 180 zł (za każde), po pięciu spotkaniach można rozpocząć stałą współpracę i wtedy koszt jednej lekcji to 130 zł, lecz jedynie w wypadku podjęcia decyzji o stałej współpracy. Powyższa oferta (oraz ceny) dotyczy klientów indywidualnych. W wypadku firm czy szkoleń grupowych cena ustalana jest indywidualnie. Na początku umawiamy się na konsultacje.

2. Zajęcia odbywają się indywidualnie czy grupowo?

Zajęcia prowadzone są indywidualnie. W ofercie można zauważyć grupowe treningi oddechowe – są to zajęcia uzupełniające dla stałych uczniów Akademii. W cenniku również znajduje się informacja o zajęciach grupowych dla dwóch do pięciu osób, jednak nie są to zajęcia organizowane regularnie przez Akademię.

3. Oferta Akademii jest tak bogata – nie wiem jaki rodzaj zajęć jest dla mnie najlepszy. Co wybrać?

Podczas pierwszego spotkania i przeprowadzenia profesjonalnej diagnozy głosu, określam jego potrzeby – nikt nie musi już na początku decydować się na konkretny rodzaj zajęć. Lekcje odbywają się indywidualnie i dostosowane są do ucznia, a więc spokojnie możemy mieszać różne formy: skupić się na nauce oddechu, nauczyć się śpiewu i popracować z mikrofonem (lub dowolne kombinacje).

4. Czy osoby niepełnoletnie mogą zapisać się na zajęcia?

W Akademii Śpiewu prowadzone są zajęcia głównie dla dorosłych oraz młodzieży, ale istnieje możliwość zapisu również najmłodszych, jednak zasady współpracy z dziećmi różnią się od od tych dla dla dorosłych. Podczas ustalania terminu pierwszych konsultacji proszę o informację, że jesteś osobą niepełnoletnią lub mówimy o zajęciach ze śpiewu dla dziecka. Konieczna jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna, by umówić się na konsultacje. Rodzic może wyrazić zgodę podczas rozmowy telefonicznej, wysyłając maila lub wiadomość sms. Zasady dotyczące zapisów najmłodszych do Akademii Śpiewu umieszczone są w specjalnej zakładce: Zajęcia wokalne dla dzieci.

5. Czy muszę podpisywać jakieś dokumenty?

Nie jest podpisywana żadna umowa w trakcie trwania okresu konsultacyjnego, po jego zakończeniu chętni uczniowie (oferta dla klientów indywidualnych) mogą zdecydować się na stałą współpracę.

6. Czy po pięciu spotkaniach muszę podpisać umowę?

Oczywiście nie trzeba decydować się na stałą współpracę, lecz aby skorzystać z zajęć w korzystnej cenie, jest to konieczne. Umowa podpisywana jest na pół roku, ale z miesięcznym okresem wypowiedzenia można zrezygnować w dowolnym momencie. Chęć podjęcia się stałej współpracy należy zgłaszać na początku piątego spotkania, by umożliwić nam rozmowę na ten temat.

7. Po co potrzebna jest umowa?

Decydując się na stałą naukę w Akademii Śpiewu uczeń może zarezerwować stały termin zajęć, jest to gwarancja dla ucznia i nauczyciela, że zajęcia się odbędą. Dodatkowo decydując się na naukę rozpoczyna się pewien proces edukacyjny i umowa ma dać możliwość zakończenia tego procesu, przygotowania ucznia do samodzielnej pracy, występów, przygotowania pamiątkowych nagrań czy dyplomu uczestnictwa w zajęciach. Bez umowy, rezygnując z zajęć z dnia na dzień uczeń nie może odpowiednio zakończyć nauki, tak by czas spędzony w Akademii nie został zmarnowany.

8. Czy obowiązuje jakiś specjalny regulamin?

Akademia Śpiewu posiada swój regulamin, który dostępny jest na stronie internetowej. Główne zasady dotyczą odwoływania zajęć i płatności, o czym każdy uczeń informowany jest w wiadomości SMS jeszcze przed pierwszą lekcją. W momencie podpisywania umowy powstaje nasz osobisty kontrakt zajęć (oczywiście można pominąć ten element), a więc każde zajęcia rządzą się swoimi oryginalnymi zasadami.

9. Czy muszę szczególnie przygotowywać się do pierwszej lekcji?

Nie przeprowadzam przesłuchań – uczę osoby na każdym poziomie zaawansowania, a więc nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Przed pierwszym spotkaniem, przesyłam ankietę wstępną, której celem jest zapoznanie się z problematyką głosu, celami, a także preferowanym stylem komunikacji czy uczenia się. Rzecz jasna jej wypełnienie nie jest obligatoryjne. Jeżeli masz swoje nagrania, pracujesz zawodowo głosem lub uczyłeś się u innego pedagoga, może zabrać ze sobą nagrania, zestawy ćwiczeń itp. Najważniejsza jest odpowiednia motywacja i chęci.

10. Kto naucza w Akademii Śpiewu?

Nazywam się Ania Kamieńska. Tylko ja nauczam w Akademii Śpiewu. Więcej na mój temat znajdziesz w zakładce „o mnie”;)

11. Z jakim wyprzedzeniem muszę umawiać się na zajęcia?

Grafik staram się układać z tygodniowym/ max dwutygodniowym wyprzedzeniem.

12. W jakie dni i gdzie prowadzone są zajęcia?

W roku szkolnym zajęcia odbywają się we wszystkie dni z wyłączeniem piątków i sobót (w niedziele Akademia jest zazwyczaj czynna) w godzinach od 10 do 22. Zajęcia odbywają się w Akademii Śpiewu znajdującej się przy ul. Racławickiej 39 w Chorzowie (lub online).

13. Jaką techniką prowadzone są zajęcia wokalne?

Nauczam prawidłowej emisji głosu – nie chcę się zamykać w ramach jakiejś konkretnej techniki, dla mnie liczy się przede wszystkim zdrowy głos ucznia. Do pracy głosem podchodzę w sposób holistyczny, dlatego czasem w trakcie zajęć wykonujemy ćwiczenia wychodzące poza ramy standardowej lekcji śpiewu czy mowy.

14. Jak umówić się na pierwsze zajęcia?

Skorzystaj z formularza kontaktowego i napisz w mailu, czy jesteś zainteresowany zajęciami z emisji głosu mówionego czy śpiewanego, jeżeli masz ochotę możesz napisać kilka słów o swoim doświadczeniu z emisją głosu, motywacji, nad czym chcesz popracować, ale konkretny termin zajęć ustalany jest telefonicznie. Ze względu, że ciągle uczę i nie posiadam sekretarki proszę, abyś dzwoniąc skupił się JEDYNIE na ustaleniu daty zajęć, a nie opowiadał całej swojej historii, bo to możesz zrobić w mailu (który spokojnie odczytam po skończonych zajęciach) lub osobiście podczas konsultacji. Prawdopodobnie ktoś w czasie naszej rozmowy telefonicznej już czeka na swoją lekcję, więc niech umawianie na konsultacje odbywa się tak sprawnie, jak tylko jest to możliwe. Rozwinięcie tego tematu znajduje się w pytaniu numer 20.

15. Czy w Akademii organizowane są zajęcia grupowe dla dzieci?

Akademia Śpiewu skupia się przede wszystkim na nauce prawidłowej emisji głosu. Zagadnienia techniczne można opanować jedynie podczas zajęć indywidualnych – gdyż każde dziecko ma inne potrzeby głosowe, poziom wokalny, skalę głosu, siłę i problemy z zakresu oddechu czy rezonansu.

16. Jak wygląda lekcja śpiewu?

To na pytanie odpowiedź znajdziesz tutaj;)

17. Jak wyglądają pierwsze zajęcia z dykcji?

Przeczytaj koniecznie o pierwszych zajęciach z dykcji tutaj.

18. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji o emisji głosu, jakieś książki, artykuły?

Od lat prowadzę bloga o emisji głosu, gdzie możesz znaleźć wpisy z zakresu motywacji, psychologii, osobistych wspomnień, ćwiczenia dykcyjne, a także teorię dotyczącą emisji głosu oraz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

19. Czy w Akademii stosuje się zniżki/promocje na start?

Akademia Śpiewu nie stosuje zniżek lub promocji. Cennik jest stały.

20.  Jak umówić się na pierwszą konsultację indywidualną?

Można skorzystać z formularza kontaktowego, napisać maila, wiadomość na FB, sms- a lub zadzwonić.

Rezerwując termin konsultacji (stacjonarnie) należy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz do 24 godzin po ustaleniu terminu wpłacić zadatek w wysokości 80 zł na numer konta podany przez prowadzącą (zajęcia online opłacane są w całości z góry). Dopiero po dokonaniu płatności/przesłaniu dowodu zlecenia przelewu, termin zostaje zarezerwowany, zaś jeżeli osoba zainteresowana nie dokona płatności lub nie poinformuje o jej wykonaniu – wysyłając wspomniany dowód polecenia przelewu: zdjęcie, zrzut ekranu, korzystając z innych dostępnych opcji banków – rezerwacja zostaje anulowana. Do 24 godzin przed planowanym terminem lekcji istnieje możliwość zmiany ustalonego terminu pierwszego spotkania, wtedy zadatek przechodzi jako zadatek na kolejną rezerwację terminu. Odwołując zajęcia w czasie krótszym niż 24 godziny, zadatek nie zostaje zwrócony – chcąc umówić się na kolejny termin, należy ponownie dokonać płatności.

21. Czy konieczne jest wpłacanie zadatku? 

Zadatek to gwarancja rezerwacji terminu oraz wyraźny dowód dla pedagoga, że uczeń autentycznie pojawi się na pierwszej lekcji. Ze względu na dużą liczbę uczniów, zapełniony grafik, kilka osób chętnych na jeden termin zajęć potrzebuję gwarancji, że mój czas (który mógł wykorzystać inny uczeń) nie zostanie zmarnowany.

22. Czy uczniowie online również muszą wpłacać zadatek?

Osoby umawiające się na zajęcia online do 24 godzin po wstępnej rezerwacji terminu proszeni są o przesłanie dowodu wpłaty za CAŁE konsultacje, więc zamiast zadatku mają możliwość wpłacenia od razu całości.

23. Czy osoby korzystające z zajęć stacjonarnych mogą wpłacić zadatek osobiście w Akademii?

Oczywiście jest taka możliwość, ale należy mieć świadomość, że w tym czasie prawdopodobnie ktoś inny ma lekcję i nie będę mogła takiej osobie poświęcić więcej czasu niż trwa uregulowanie należności. Oczywiście należy umówić się na konkretny termin.

24. Czy mogę umówić się na spotkanie zapoznawcze (oczywiście bezpłatne)?

Niestety ze względu na bardzo napięty grafik, nie mam możliwości dodatkowo umawiać się z kimś na kawę, spacer czy oprowadzać po Akademii. W zakładce o mnie, ofercie, cenniku, na blogu czy nawet Instagramie lub Facebooku znajdują się wszystkie potrzebne informacje, które powinny pomóc podjąć decyzję, czy umówić się na pierwsze zajęcia. Jeżeli masz bardzo osobistą sprawę, wyjątkowy problem z emisją głosu, to napisz maila, zapytaj, a wtedy postaram się odpowiedzieć i wyjaśnić.

25. Czy zapisując się do Akademii Śpiewu poniosę jakieś dodatkowe koszty?

Wszystkich uczniów chcących rozpocząć stałą współpracę obowiązuje opłata wpisowa w wysokości jednej godziny zajęć indywidualnych zgodnie z obowiązującym cennikiem. W ramach tej opłaty uczeń otrzymuje zestaw ćwiczeń do domu.

26. Jakie są korzyści z podjęcia stałej współpracy?

Podstawowe korzyści to: niższa cena zajęć, możliwość korzystania z pakietów zajęć, dodatkowych materiałów oferowanych przez Akademię do trenowania oddechu, grupowych zajęć, warsztatów, wspólnych wyjść na koncerty czy imprezy, dołączenie do grupy uczniów, możliwość poznania nowych znajomych.

27. Czy mogę na pierwszym spotkaniu zarezerwować stały termin?

Niestety możliwość rezerwowania stałego terminu jest dostępna dopiero po podpisaniu umowy o stałą współpracę, dodatkowo ze względu na dużą ilość stałych uczniów Akademia Śpiewu nie jest w stanie zagwarantować osobom  chcącym zarezerwować tylko jeden, konkretny termin, że będzie on dostępny.

28. Czy jest możliwość otrzymania faktury za zajęcia?

Tak, jednak ten fakt należy zgłosić przed pierwszymi zajęciami, gdyż inna oferta jest dla firm, a inna dla osób prywatnych.

29. Czy można płacić kartą w Akademii?

Niestety nie.

30. Czy jest możliwe utrzymanie nauki w Akademii Śpiewu w tajemnicy przed moimi bliskimi/rodziną/znajomymi?

Oczywiście. Akademia Śpiewu bardzo często pomaga w przygotowaniu wokalnej niespodzianki z okazji ślubu/urodzin, więc jak najbardziej jest możliwe utrzymanie zajęć w zupełnej tajemnicy. Ponadto osoby postronne nie są informowane o uczestnictwie w zajęciach, przebiegu lekcji, częstotliwości lub kosztów. W przypadku osób niepełnoletnich podczas pierwszych konsultacji rodzic(prawny opiekun) określa z kim Akademia Śpiewu może się kontaktować (wystarczy zgoda jednego z rodziców) oraz informować. Telefonicznie nie będą nikomu udzielane informacje na temat uczniów Akademii Śpiewu.

31. Czy rodzic może uczestniczyć w zajęciach dziecka?

Korzystając z konsultacji rodzic (preferowana jest jedna osoba towarzysząca dziecka) może być obecny na lekcji, jednak decydując się na stałą współpracę i systematyczne zajęcia obecność rodzica może wpłynąć rozpraszająco na ucznia i zaburzać przebieg zajęć. Z reguły dzieci uczestniczą w lekcjach bez rodziców, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna w przypadku bardzo małych dzieci (lub dzieci, które wyrażają chęć, aby rodzic był obecny). Nauczyciel zastrzega sobie prawo do odmowy prowadzenia regularnych zajęć w obecności rodziców, dziadków lub opiekunów.

32. Od którego roku życia można zapisać dziecko na zajęcia?

Minimalny wiek dziecka to 7/8 lat, młodsze dzieci nie są umawiane na lekcje w Akademii Śpiewu.

33. Jakie jest ograniczenie wiekowe dotyczące górnej granicy wieku?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń, lecz ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie ucznia (śpiew jest pewnego rodzaju wysiłkiem fizycznym) w Akademii Śpiewu uczą się osoby do 80 roku życia.

34. Kto uczy się w Akademii Śpiewu?

  • amatorzy, którzy chcą spełniać swoje marzenia: księgowi, programiści, informatycy, graficy, lekarze, kosmetyczki, panie domu, sprzedawcy, dyrektorzy firm, sekretarki,  osoby pracujące w korporacjach, pracujący fizycznie, kelnerzy, kucharze, studenci –  każdy, kto chce nauczyć się śpiewać niezależnie od wykonywanego zawodu
  • profesjonaliści zawodowo pracujący głosem (mówionym lub śpiewanym): prezenterzy telewizyjni, lektorzy, nauczyciele, muzycy, wokaliści, chórzyści, raperzy, prawnicy, wykładowcy, psychologowie, trenerzy personalni, handlowcy, aktorzy
  • osoby doświadczające dysforii głosu
  • dorośli – Akademia Śpiewu specjalizuje się w pracy z osobami powyżej 16 roku życia
  • młodzież i dzieci

35. Co w przypadku, gdy zostaje zmieniona oferta/cennik/regulamin?

Wprowadzenie nowego regulaminu wygasza obowiązywanie starego zapisu, w przypadku cennika dla osób mających stałą współpracę, informacja o ewentualnej zmianie ceny pojawia się co najmniej miesiąc wcześniej (z reguły z 2 miesięcznym wyprzedzeniem) i jest omawiana z każdym indywidualnie. Wszelkie zmiany ogłaszane są z odpowiednim wyprzedzeniem w zakładce: “aktualności” oraz na Facebook’u. W razie wątpliwości proszę kontaktować się z prowadzącą.

36. Co oznacza, że stałą współpracę można rozpocząć dopiero po minimum pięciu konsultacjach, które przebiegły bez KOMPLIKACJI?

Oczywiście komplikacje nie są to problemy techniczne, błędy emisyjne, problemy z wykonaniem ćwiczenia itp. Do komplikacji zaliczamy: problemy z komunikacją z pedagogiem, nieprzestrzeganie regulaminu, niemiła i nerwowa atmosfera zajęć, niestosowne zachowanie względem pedagoga, nieumiejętność sprawnego ustalania terminów zajęć, stwarzanie sztucznych problemów, podważanie autorytetu i umiejętności pedagogicznych nauczyciela.

37. Jak wygląda zakup i realizacja Vouchera?

Wszystkie informacje umieszczone są w zakładce Voucher na zajęcia z emisji głosu

38. Czy mogę nauczyć się szybko śpiewać?

Akademia Śpiewu posiada swój własny, autorski program nauczania (oparty na prawidłowym oddechu), a głównym celem Akademii jest szerzenie PRAWIDŁOWEJ i ZDROWEJ emisji głosu. Niektórych procesów niestety nie da się przyspieszyć. Nauka prawidłowej emisji głosu wymaga czasu i cierpliwości. Akademia Śpiewu nie oferuje przyspieszonych kursów nauczania, weekendowych szkoleń “jak zabrzmieć jak prawdziwa gwiazda” ani akcji “naucz się śpiewać swoją ulubioną piosenkę w 3 dni”. Zajęcia w Akademii prowadzone są profesjonalnie i rzetelnie.

39. Co ubrać na lekcje śpiewu?

Strojem wpływamy nie tylko na to, jak inni nas odbierają, ale przede wszystkim na swoje własne samopoczucie. Lekcja śpiewu to ważne wydarzenie, szczególnie kobiety przykładają ogromną wagę do do swych stylizacji. Bezpośrednio ubiór nie jest determinantem prawidłowej (lub nie) emisji głosu, jednakże zbyt obcisłe czy uwierające elementy garderoby, mogą znacznie obniżyć komfort pracy głosem. Nie zaleca się śpiewania w golfach, w bardzo przylegających koszulkach oraz spodniach (lub spódnicach), które mocno upinają brzuch. Utrudnia to znacznie swobodną pracę mięśni oddechowych oraz krtani. W czasie pierwszej lekcji można ubrać się ładniej, ale w toku nauki w momencie nauki oddychania, preferowane będą wygodne (dresowe) spodnie oraz sportowy top/sportowa koszulka.

40. Co zabrać z sobą na pierwszą lekcję śpiewu?

Przede wszystkim weź dużo dobrego humoru, otwarty umysł i serce. Jeśli posiadasz wyniki badań foniatrycznych, opinię pedagoga, psychiatry czy innego specjalisty i chcesz się podzielić informacjami tam zawartymi, to jak najbardziej zachęcam.

41. Czy zmęczę się na lekcji śpiewu? Czy zmęczę się na lekcji mowy?

Każde pierwsze zajęcia mogą być lekko stresujące, więc zupełnie naturalne jest, że po spotkaniu możesz odczuwać zmęczenie. Każda lekcja śpiewu i lekcja mowy jest inna, być może już w trakcie pierwszego spotkania zaczniemy wykonywać ćwiczenia, które będą wymagały od Ciebie skupienia, skoordynowania kilku elementów i odkryjesz zupełnie nowe zależności w swoim ciele. Generalnie lekcje śpiewu mogą być porównywalne do umiarkowanego wysiłku fizycznego jak szybszy marsz czy jazda na rowerze, gdyż pracując głosem, oddechem, wieloma mięśniami wspomagającymi, przyjmując różne postawy ciała jednak ciało pracuje.

42. Czy mam jakikolwiek wpływ na przerabiany materiał w czasie zajęć z emisji głosu?

Nauka w Akademii Śpiewu znacznie różni się od tradycyjnego systemu edukacyjnego. Nauczyciel emisji głosu nie jest komendantem, szeryfem czy wielkim guru. Trener jest dla Ciebie, te zajęcia są dla Ciebie, więc to Ty decydujesz czego i jak chcesz się nauczyć. Oczywiście możesz zdać się na doświadczenie i intuicje nauczyciela emisji głosu, jednakże ostatecznie wspólnie wypracowujemy nasz system edukacji, formę zajęć i sposób komunikacji.

43. Czy w czasie nauki śpiewu nauczyciel kontroluje postępy? 

Nauka w Akademii Śpiewu jest zupełnie bezstresowa i osobiście odrzucam popularny system egzaminów, testów czy popisów (bardzo często praktykowany w szkołach muzycznych). Po kilku miesiącach nauki wykonuję ponownie diagnozę głosu, określam, które cele udało się osiągnąć, gdzie dostrzegalny jest progres, a co wymaga dalszej pracy. Oczywiście uczeń może poprosić w dowolnym momencie nauki o wykonanie diagnozy kontrolnej lub opinię nauczyciela na temat swoich postępów. W czasie nauki mowy obowiązują podobne zasady.

44. Kto nie może się uczyć śpiewu? Kto nie może uczyć się mowy?

Akademia Śpiewu to bezpieczna przestrzeń, więc nie współpracuję z osobami agresywnymi oraz cierpiącymi na silne choroby psychiczne, z ludźmi którzy mogą zagrażać bezpieczeństwu nauczyciela lub innych uczniów.

45. Gdzie znaleźć korepetytora ze śpiewu?

Można powiedzieć, że zajęcia w Akademii Śpiewu to swego rodzaju korepetycje ze śpiewu, choć osobiście wolę, by zajęcia były kojarzone nie z formą zajęć pozalekcyjnych, by nadrobić zaległości w szkole. Korepetytora ze śpiewu znajdziesz w Akademii Śpiewu, ale też przyjaciela, trenera i nade wszystko wiernego towarzysza.

46. Czy do śpiewania muszę mieć dobrą kondycję?

Śpiewanie jest czynnością psycho–fizyczną, więc jest wysiłkiem fizycznym. W trakcie fonacji pracują intensywnie mięśnie oddechowe główne (przepona i mięśnie międzyżebrowe), ale także wiele mięśni pomocniczych (mięsień prosty brzucha, mięśnie poprzeczne, mięśnie dna miednicy, a nawet mięsień najszerszy grzbietu i wiele innych). W trakcie śpiewania pracuje ciało, zmienia się rytm oddechu, podnosi się puls, wzrasta ciśnienie, a więc fizjologicznie odbywają się bardzo podobne mechanizmy jak w trakcie uprawiania sportu. Ponadto do prawidłowej emisji głosu niezbędna jest kontrola napięcia mięśniowego  i samoświadomości organizmu, a w wypadku osób, które nigdy nie uprawiały sportu lub nie lubią aktywności fizycznej, może być to utrudnione. W zdrowym ciele jest zdrowy i silny głos!

47. Czy mogę otrzymać tylko zestawy ćwiczeń i nie uczęszczać systematycznie na zajęcia z emisji głosu?

Sposób nauki dostosowany jest do potrzeb ucznia. Nauczyciel może zapoznać ucznia z podstawowymi ćwiczeniami i utworzyć indywidualny plan treningowy głosu, jednakże nie może zagwarantować efektów, gdyż zwyczajnie nie ma kontroli nad tym, co się dzieje z głosem, jak pracuje samodzielnie uczeń i z jaką intensywnością.

48. Czy będziemy się uczyć krzyku?

Niestety ze względu na lokalizację Akademii Śpiewu na ten moment nie ma możliwości wykonywania tak głośnych aktywności, które mogą zaburzyć spokój sąsiadów. Planowane są warsztaty uwalniające głos.

49. Co mam zrobić, gdy mam zastrzeżenia do sposobu nauczania czy przebiegu lekcji śpiewu lub mowy?

Koniecznie porozmawiaj o tym wszystkim co czujesz i myślisz z nauczycielem. Oczywiście zachęcam Cię do spokojnej, szczerej i otwartej wymiany zdań, bez agresji czy złośliwości. Jako nauczycielka staram się, by moje zajęcia w 100% satysfakcjonowały ucznia, toteż jestem otwarta na konstruktywną krytykę. Wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie i wypracować kompromis. Jeśli krępujesz się, możesz napisać do nauczyciela wiadomość prywatną na dowolnym komunikatorze. Ponadto uczniowie mają możliwość przesyłania anonimowo ankiety satysfakcji ucznia (link przesyłany jest po około 5 spotkaniach).

50. Czy nauczyciela śpiewu obowiązuje tajemnica? Czy nauczyciela emisji głosu obowiązuje dyskrecja? 

Zajęcia z emisji głosu to bardzo osobiste, a nawet wręcz intymne przeżycie, dlatego zasada dyskrecji jest bardzo ważnym elementem. Oficjalnie trenerów wokalnych czy nauczycieli emisji głosu nie obowiązuje żaden kodeks etyczny, jednakże osobiście dbam o komfort i dobre samopoczucie osób, które mi zaufały. Tutaj determinantem jest przekonanie, iż nauczyciel jest osobą, która potrafi zachować informacje dla siebie. Nawet po zakończeniu edukacji w Akademii Śpiewu nie są ujawniane żadne wrażliwe dane, informacje o stanie zdrowia fizycznego bądź psychicznego, kondycji czy umiejętnościach wokalnych. Rozmawiając z najbliższymi o swej pracy (wiadomo, iż takie rozmowy się zdarzają), zawsze zachowuję anonimowość swych podopiecznych.

51. Czy mogę zapisać się jedynie na naukę oddychania?

Akademia Śpiewu oferuje zajęcia indywidualne właśnie dlatego, by każdy w trakcie spotkania mógł pracować nad tym zagadnieniem, które najbardziej go interesuje. W czasie lekcji możemy skupić się jedynie na opanowaniu umiejętności zdrowego i najbardziej wydajnego sposobu oddychania.

52. Czy naukę śpiewu można traktować jak psychoterapię?

Nauka śpiewu równoznaczna jest z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem (nauczycielem), którego cała uwaga skupiona jest na uczniu. To naturalne, że w czasie spotkań poruszane są tematy osobiste. Zdarza się, że intensywne oddychanie, usłyszenie własnego głosu, poczucie swojego głosu uwalnia emocje – pojawiają się łzy, napady śmiechu czy głupawka. Czasem zamiast intensywnego treningu głosowego uczeń potrzebuje więcej rozmowy i lekcja nie polega jedynie na wykonywaniu ćwiczeń, lecz na dzieleniu się tym, co się nosi w sercu. Może się zdarzyć, że zajęcia z emisji głosu będą w swej formie przypominać psychoterapię lub będą przynosiły podobne odczucia (rozluźnienie, uspokojenie, napełnienie pozytywną energią), lecz w wypadku problemów psychicznych, zaburzeń czy chorób nie należy lekcji śpiewu czy lekcji mowy traktować jako panaceum.

53. Czy przed śpiewaniem można robić trening cardio, biegać lub jeździć na rowerze?

Każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na pracę mięśni oddechowych. Mięśniami wspomagającymi akt wydechu są wszystkie mięśnie brzucha, które aktywizujesz w trakcie robienia brzuszków (lub innych ćwiczeń na tę okolicę). Do najważniejszych mięśni wspomagających oddech zalicza się mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne, mięśnie zębate, mięśnie dna miednicy. Mocne mięśnie brzucha są ważne dla każdego wokalisty oraz mówcy – to właśnie dzięki ich pracy możliwe jest wytworzenie dobrego ciśnienia wydychanego powietrza. Ponadto aktywne mięśnie brzucha są ważnymi determinantami odpowiedniej postawy ciała, a ta ma swoje odzwierciedlenie w pracy krtani i całego aparatu głosowego. Troska o dobrą kondycję fizyczną oraz odpowiednią siłę mięśni (szczególnie brzucha, pleców) znajdzie swe przełożenie w komforcie pracy głosem.

54. Co mam zrobić, gdy nie rozumiem oferty Akademii oraz cennika?

Najlepiej skontaktuj się mailowo z nauczycielką, która chętnie przybliży całą ofertę i odpowie na wszelkie pytania.