Lekcje śpiewu dla dzieci

Lekcje śpiewu dla dzieci  w formie zajęć indywidualnych to bardzo dobry wybór w kwestii zajęć dodatkowych dla najmłodszych. Lekcje śpiewu wpływają na ogólny rozwój dziecka: w trakcie lekcji poprawia się słuch muzyczny, umiejętność trafiania w dźwięki, oddech, usprawnia się aparat artykulacyjny oraz często efektem nauki śpiewu jest nie tylko sama umiejętność śpiewania, ale bardziej wyraźna mowa. Lekcje śpiewu przeznaczone są nie tylko dla utalentowanych maluszków, ale również dla tych, które fałszują, ale chętnie w domu śpiewają piosenki.

Na początku zachęcam do lektury artykułu o tym, na czym właściwie polega specyfika w pracy z dziećmi pod kątem emisji głosu: Nauka śpiewu dla dzieci, czyli co powinieneś wiedzieć.

Zajęcia wokalne dla dzieci w Akademii Śpiewu prowadzone są indywidualnie i w swej formie niewiele różnią się od zajęć dla dorosłych. Akademia Śpiewu oferuje lekcje śpiewu dla dzieci powyżej 7 roku życia. Zanim rodzic zapisze dziecko na zajęcia warto, by poznał kilka faktów o lekcjach:

1. Zajęcia wokalne dla dzieci odbywają się indywidualnie.

2. Dzieci również są umawiane początkowo na pięć pierwszych zajęć zwanych konsultacjami i rodzic może być obecny w czasie lekcji ( tylko podczas trwania okresu konsultacyjnego)

3. W trakcie okresu konsultacyjnego nauczyciel dokonuje diagnozy głosu, oceny predyspozycji wokalnych dziecka, a także sprawdza jak reaguje ono na polecenia oraz czy zachowuje się odpowiednio, a także nie bez znaczenia pozostaje jakość kontaktu z opiekunami (sprawny i bezproblemowy) i stosowanie się do zasad panujących w Akademii.

4. Zajęcia wokalne dla dzieci prowadzone są profesjonalnie i Akademia Śpiewu nie powinna być przez dzieci i rodziców traktowana jako „kącik zabaw” lub „niania na godziny”.

5. Nauczyciel może, ale nie musi zaproponować stałej współpracy. Zazwyczaj najmłodszym uczniom Akademii proponowany jest Intensywny Kurs Indywidualny, czyli zakup 10 lekcji z góry (w cenie niższej niż zajęcia w ramach konsultacji, lecz bez zobowiązań z jakimi wiąże się stała współpraca). Więcej szczegółów znajduje się w specjalnej zakładce.

6. Po odbyciu pięciu konsultacji rodzice pozostawiają dzieci same w Akademii Śpiewu (wyjątek stanowi wyraźna prośba nauczyciela). Szczegóły zostały opisane w zasadach stałej współpracy.

7. Akademia Śpiewu nie organizuje konkursów ani koncertów dla dzieci oraz nie poszukuje w okolicach takich wydarzeń.

8. Zajęcia dla dzieci poniżej 10 roku życia odbywają się wyłącznie stacjonarnie w siedzibie Akademii Śpiewu.

9. Nauczyciel decyduje o wykonywanym repertuarze i jeżeli proponowane utwory przez dziecko lub rodziców nie są dostosowane do poziomu wokalnego i emocjonalnego dziecka, wówczas może odmówić przygotowania z dzieckiem danej piosenki.

10. Rodzice podczas pierwszych zajęć otrzymują zasady: jak dbać o głos i zobowiązują się dbać o przestrzeganie zasad higieny głosu dziecka w dniu zajęć.

11. Zachęca się rodziców, aby dziecko nie posiadało więcej niż jednego nauczyciela śpiewu dla lepszych postępów i by uniknąć sytuacji otrzymywania sprzecznych informacji odnośnie emisji głosu.

12. Rodzice powinni poinformować nauczyciela, jeżeli dziecko uczestniczy w grupowych zajęciach wokalnych w innych szkołach lub ośrodkach.

13. Na początku nauki zalecane jest, by uczeń zaprzestał samodzielnych prób wokalnych w domu, dla lepszej efektywności zajęć.

14. W Akademii Śpiewu kluczowa jest przyjacielska i swobodna atmosfera i wszystkie osoby, które zaburzają klimat charakterystyczny dla tego miejsca, nie będą umawiane na kolejne zajęcia.

15. Decydując się na naukę w Akademii Śpiewu zarówno rodzic jak i dziecko powinni mieć świadomość, że nauka emisji głosu jest procesem, który wymaga czasu.

Zajęcia wokalne dla dzieci w Akademii Śpiewu prowadzone są profesjonalnie, a nauczyciel dokłada wszelkich starań, by dzieci wychodziły z zajęć uśmiechnięte, zadowolone oraz z nowymi umiejętnościami wokalnymi;)