Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Ćwiczenia dla wokalistów

Śpiewasz i zastanawiasz się, jakie ćwiczenia są najlepsze dla wokalistów? Znasz już trochę ćwiczeń, ale nie widzisz wielkich efektów? Chciałbyś jeszcze intensywniej trenować swój głos? Poznaj podstawowe ćwiczenia dla wokalistów. Słowo podstawowe nie oznacza ćwiczeń banalnych. Pamiętaj, że odpowiednie podstawy techniczne umożliwią Ci dalszy rozwój, jeżeli nie masz dobrej bazy, a starasz się dotykać trudniejszych zagadnień wokalnych, wtedy możesz spotkać się z brakiem efektów lub co gorsza uszkodzić sobie narządy głosotwórcze wskutek nadmiernych napięć i siłowej emisji głosu. 

Wokalista

Wokalista jest sportowcem głosu, jest kimś kto pracuje zarówno ciałem, mięśniami, różnymi narządami odpowiedzialnymi za wydobywanie dźwięku, jak i umysłem. W sporcie niezwykle ważna jest siła mięśni, ich kontrola, odpowiednia dieta, styl życia dostosowany do danej dziedziny sportowej, tutaj mamy podobną sytuację. W sporcie kluczowe znaczenie mają treningi – w śpiewie również. Wokalista podobnie jak sportowiec powinien panować nad własnym ciałem (głosem), powinien posiadać odpowiednią wiedzę specjalistyczną i rozumieć to, czym się zajmuje. Niestety bardzo często można spotkać wokalistów, którzy nie mają pojęcia jak zbudowany jest oraz działa głos, jakie są podstawowe zasady prawidłowej emisji głosu, co jest ważne w śpiewie, na czym należy się skupić lub nawet jakie ćwiczenia wykonywać.

Po co wokaliście ćwiczenia?

Ćwiczenia dla wokalistów to swego rodzaju plan treningowy. Każdy trening wokalny powinien składać się z konkretnych elementów, podobnie jak trening sportowca – musi składać się z rozgrzania aparatu artykulacyjnego, pobudzenia konkretnych przestrzeni rezonacyjnych, ćwiczeń mięśni okołokrtaniowych wspomagających otwarcie krtani, ćwiczenia oddechowe oraz emisyjne ułożone od najprostszych do najtrudniejszych, od posiadających małą skalę, aż po przekraczające oktawę. Ćwiczenia dla wokalistów rozgrzewają konkretne elementy mające kluczowe znaczenie dla brzmienia głosu, a także jego formy po zakończonym wysiłku głosowym. Dodatkowo ćwiczenia mają usprawniać działanie tychże narządów i wpływać na wyraźny postęp wokalny. Wokalista, który regularnie nie wykonuje ćwiczeń cofa się w rozwoju (i oczywiście nie wchodzi na kolejny poziom). Podobnie jak w sporcie, wokalista również musi systematycznie trenować swój głos. Czy możemy wyobrazić sobie sportowca, który jedzie na olimpiadę mając jeden trening w tygodniu? Nie, a więc dlaczego będąc wokalistą do swojej aktywności podchodzisz zupełnie inaczej? Tutaj też konkretne narządy muszą „poczuć” trening, by odpowiednio działać. Ćwiczenia dla wokalistów są niezbędne do rozwoju wokalnego.

Ćwiczenia dla wokalistów – przykłady ćwiczeń

Oczywiście każdy człowiek jest inny, a więc posiada również odmienny głos. W związku z tym ćwiczenia dla wokalisty powinny być spersonalizowane, jednak są pewne narządy, które u każdego muszą działać tak samo, należą do nich: aparat artykulacyjny (żuchwa, usta, język) oraz mięśnie oddechowe. 

Przed rozpoczęciem treningu stricte wokalnego, należy rozgrzać szczękę, usta oraz język, czyli te części ciała, które biorą aktywny udział w tworzeniu głosek (samogłosek oraz spółgłosek), bo przecież wokalista do swojego śpiewania używa słów (nawet wokaliza „aaaa” to przecież głoska). Na blogu znajdują się już od dłuższego czasu ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, więc można się z nimi zapoznać.

Oddech jest kolejnym elementem prawidłowej emisji głosu, który u każdej osoby powinien intensywnie pracować – rozpoczynając wykonywanie ćwiczeń oddechowych należy skupić się na torze żebrowym, przeponowym oraz całościowym. 

Kolejnym ważnym ćwiczeniem dla wokalistów są oczywiście ćwiczenia emisyjne, czyli tzw. rozśpiewki – ich tekst, melodia, skala powinny być dostosowane do potrzeb oraz możliwości wokalisty. Na początku wykonujemy ćwiczenia mormorando, by pobudzić delikatnie struny głosowe, następnie ćwiczenia na samogłoskach mniej otwartych jak. np. „u”, następnie głoski wymagające większego otwarcia szczęki: „o”, „a” oraz oczywiście na końcu sylaby: „ja”, „do” czy większe ich układy: „do mi sol mi do”. Każdy wokalista powinien rozgrzewać swój głos na głoskach „wygodnych”, a dopiero później skupiać się na tych bardziej problematycznych. 

Potrzebujesz szybkiej rozgrzewki przed występem? Oto zestaw ćwiczeń przygotowany specjalnie na takie okazje.

Jeżeli nie jesteś profesjonalnym wokalistą, to pamiętaj, że warto, by Twoim głosem zaopiekował się profesjonalny nauczyciel emisji głosu, który ustali Twój indywidualny plan treningowy i pokaże ćwiczenia, które wspomogą Twój rozwój wokalny.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.