Czy każdy może nauczyć się śpiewać?
Czy każdy może nauczyć się śpiewać? Jeżeli kiedykolwiek pomyślałeś o nauce śpiewu, to pytanie z pewnością pojawiło się w Twojej głowie. Nie wiem czy jesteś tego świadomy, ale jeżeli nigdy nie miałeś bliskiego kontaktu z muzykami, wokalistami, to Twoje wyobrażenie o śpiewie kreują media – to tam możesz posłuchać ludzi utalentowanych, małe dzieci, które podobno bez nauczyciela śpiewu brzmią jak największe gwiazdy estrady, na oczach widzów wokaliści uczą się piosenek w kilka chwil lub z zupełnego zaskoczenia są wybierani spośród publiczności i potrafią zaśpiewać każdy utwór, są naprawdę niesamowici. W związku z tym, w Twojej głowie pojawia się wizja, że do śpiewania niezbędny jest szczególny dar, talent i tylko takie osoby mogą śpiewać. Jednak każdy chciałby móc w miarę dobrze zaśpiewać „sto lat” na imieninach cioci lub spróbować swoich sił na karaoke i pojawia się to słynne pytanie: czy każdy może nauczyć się śpiewać?
Czy każdy może nauczyć się śpiewać? Talent wokalny
Do zawodowego śpiewania, faktycznie talent jest czymś bardzo przydatnym i ułatwiającym, lecz do nazwijmy to „domowego śpiewania” dla siebie, znajomych, na karaoke, by śpiewać ładnie piosenkę tak zwyczajnie, bez wielkich ozdobników i popisów wokalnych – talent nie jest czymś niezbędnym. Śpiewanie naprawdę rzadko bywa umiejętnością wrodzoną (mam na myśli tutaj potomstwo muzyków czy śpiewaków), zazwyczaj jest wynikiem intensywnego umuzykalniania w okresie dziecięcym lub późniejszym oraz oczywiście treningu (nawet tego niekoniecznie profesjonalnego). Talent nie jest kluczowy w czasie nauki śpiewu, lecz zaangażowanie i pracowitość. Często w swojej karierze nauczycielskiej spotkałam osoby posiadające wielki talent, ale niestety szybko zakończyły one swoją edukację wokalną czy nawet karierę, zaś ci, którym początkowo nauka śpiewu nie przychodziła tak łatwo, coś osiągnęli i aktualnie z ogromną przyjemnością dla siebie i swoich słuchaczy wykonują swoje ulubione piosenki. Dlaczego? Nie talent jest kluczem do sukcesu wokalnego, lecz pracowitość, wytrwałość i ciągłe pragnienie rozwoju.
Czy każdy może nauczyć się śpiewać? Śpiewu uczą się dzieci
„Tylko dzieci mogą uczyć się śpiewu.” – to stwierdzenie, które jest największym demotywatorem każdej dorosłej osoby, która marzy o zdobyciu umiejętności śpiewania. Czy tylko dzieci mogą uczyć się tańca? Czy tylko dzieci mogą trenować sporty walki lub balet? Czy tylko dzieci mają szansę nauczyć się języka obcego? Skoro osoby dorosłe mogą uczyć się języków, tańca, nowych sportów, to dlaczego nie mogą uczyć się śpiewu? Czym różni się śpiew od tańczenia czy gry na gitarze? Naprawdę nie wiem skąd w ludziach przekonanie, że jedynie dzieci mogą się edukować, rozwijać, posiadać liczne zainteresowania, a dorośli już nie. Coraz modniejsze stają się Akademie dla Seniorów i osobiście jestem ogromną fanką tego typu przedsięwzięć. Każdy z nas, nawet jeśli ma 40 czy 60 lat może zmienić coś w swoim życiu i rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem, odnaleźć w tym radość i pasje.
Czy każdy może nauczyć się śpiewać?
Tak, naprawdę każdy kto jest sprawny intelektualnie, posiada chęci, nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, może nauczyć się śpiewać. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z prawidłową emisją głosu. Istnieje przeświadczenie, iż do nauki śpiewu konieczny jest „słuch muzyczny” czy „dobry głos”, lecz tak naprawdę nawet ci najlepsi wokaliści nie urodzili się z taką barwą głosu, manierami czy nawet muzykalnością. Faktem jest, że ze względu na budowę krtani, fałd głosowych, a nawet budowę twarzy, klatki piersiowej czy naturalną siłę organizmu, niektóre osoby będą z większą łatwością uczyć się nowych zagadnień wokalnych. Nie bez znaczenia pozostaje również wychowanie czy umuzykalnienie od wczesnego dzieciństwa (tu nieoceniona jest rola rodziców, opiekunów czy nauczycieli) – jeśli ktoś wychowuje się w „muzycznym domu”, wówczas wrażliwość muzyczna czy słuch są na dużo wyższym poziomie niż u osób, w których domach nie ma żadnej tradycji do wspólnego śpiewania, kolędowania czy grania na instrumentach. Predyspozycje wokalne mają znaczenie w nauce śpiewu skoncentrowanej na rozwoju wokalnym w celu zdobycia wykształcenia muzycznego czy budowania kariery, czyli na poziomie zawodowym, zaś do śpiewania dla własnej przyjemności nie trzeba spełniać żadnych specjalnych warunków. Reasumując: każdy, kto chce śpiewać – może śpiewać!
Posłuchaj podcastu o emisji głosu i dowiedz się więcej na temat śpiewania: Akademia Śpiewu Po Godzinach.