Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Czynniki wypływające na rozwój emisji głosu

Czynniki wpływające na rozwój emisji głosu to bardzo szeroko rozumiane zagadnienie, które dotyka wielu aspektów technicznych, biologicznych, ale też społecznych oraz psychicznych. Na rozwój emisji głosu wpływa całe życie człowieka, sposób wychowania, dom rodzinny, opiekunowie, rówieśnicy, nauczyciele, trenerzy, przyjaciele, partnerzy – każdy człowiek, który stanął na drodze życiowej wokalisty mógł wpłynąć na tempo rozwoju, motywację czy ogólne podejście do nauki śpiewu. Czynniki wpływające na emisję głosu można podzielić na te, na które się ma wpływ oraz te, których się już zmienić nie da, jak np. budowa krtani, wielkość konkretnych przestrzeni rezonacyjnych czy grubość i długość fałd głosowych. Na rozwój emisji głosu wpływa wiele czynników, od tych biologicznych, przez społeczne, psychiczne, aż po techniczne (opanowanie konkretnych zagadnień). Większość osób ma świadomość, iż odpowiednia motywacja, systematyczność, zaangażowanie mają znaczenie dla rozwoju i zmiany brzmienia głosu, lecz niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, iż całe życie: prywatne, zawodowe, a także dzieciństwo oraz wychowanie mają kluczowe znaczenie w rozwoju wokalnym.

Czynniki wpływające na rozwój emisji głosu

Do czynników wpływających na rozwój emisji głosu u danej osoby należy zaliczyć przede wszystkim całą fizyczność, budowę ciała, zdrowie i funkcjonowanie narządów głosotwórczych, poziom umuzykalnienia, słuch muzyczny, kondycja fizyczna oraz psychika, która wpływa na koncentrację, motywację, energię wkładaną w naukę. Wszelkie dysfunkcje w życiu rodzinnym (nawet w dzieciństwie), choroby i zaburzenia psychiczne, zaburzenia osobowości, traumy, lęki mogą znacznie utrudnić postępy. W rozwoju wokalnym kluczowa jest dobra motywacja, stabilność emocjonalna w stosunku do nauki śpiewu lub mowy, wrażliwość (lecz wysoka wrażliwość również nie będzie zaletą) na piękno i sztukę, kontrolowanie własnego ciała i myśli, brak zaburzeń koordynacji oraz koncentracji, otwartość umysłu oraz pozytywne nastawienie.

Czy początkujący wokalista ma wpływ na swój rozwój wokalny?

Oczywiście to od wokalisty zależy tempo i forma rozwoju wokalnego. Początkujący wokalista powinien mieć świadomość, iż głos działa na zasadzie wzajemności – ile dajesz, tyle dostajesz. Jeśli ktoś, z całego serca angażuje się w swój rozwój wokalny, wówczas z pewnością pojawi się postęp, lecz w wypadku osób, które liczą na naukę śpiewu bez wysiłku, prawda o braku motywacji oraz zaangażowania w proces edukacyjny szybko ujawni się w postaci braku rozwoju. Wokalista ma wpływ na czynniki takie jak:

  • przestrzeganie diety wokalnej
  • stosowanie się do zaleceń w ramach higieny głosu
  • troska o dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną
  • systematyczne samodzielne treningi
  • regularne spotkania z pedagogiem
  • dokształcanie się z zakresu emisji głosu poprzez czytanie odpowiedniej literatury lub słuchanie podcastów
  • wykazywanie zainteresowania w czasie spotkań z nauczycielem
  • stosowanie się w 100 % do poleceń pedagoga

Czynniki wpływające na rozwój emisji głosu, na które masz wpływ

1. Właściwy wybór nauczyciela.
Oczywiście to Ty musisz ciężko pracować i zaufać, ale tylko dobry nauczyciel może Cię dobrze poprowadzić.

2. Regularne zajęcia z nauczycielem śpiewu.
Systematyczne zajęcia ( zalecane 2 razy w tyg) zdecydowanie przyspieszają rozwój wokalny. Tylko pod okiem swojego trenera możesz być pewny, że każde ćwiczenie wykonujesz prawidłowo.

3. Pełne zaangażowanie w naukę śpiewu.
Dostałeś ćwiczenia do wykonania w domu? Ćwicz codziennie, podczas nauki liczy się zdolność wyrobienia sobie dobrych nawyków, a to jest możliwe jedynie przy systematycznych treningach.

4. Właściwa dieta.
Nie od dziś wiadomo, że niektóre pokarmy polepszają stan gardła i jego nawilżenie, a inne podrażniają lub działają wysuszająco, dlatego wokaliści powinni przestrzegać specjalnej diety wokalnej.

5. Zdrowy tryb życia.
Wysiłek podczas śpiewania porównywany jest do wykonywania ćwiczeń fizycznych, mięśnie oddechowe wspierane są przez inne grupy mięśniowe, dlatego im masz lepszą kontrolę nad nimi, tym silniejszy masz oddech. Kondycja fizyczna również ma znaczenie, dlatego idź na siłownię, fitness lub pobiegać do parku. W zdrowym ciele, zdrowy głos.

6. Odpoczynek.
Ciągle gdzieś biegasz i jesteś przemęczony? Zatrzymaj się na chwilę i weź kilka głębokich oddechów. Twój organizm potrzebuje, aby mu dać chwilę odpoczynku. Idealną formą są relaksacyjne ćwiczenia oddechowe.

7. Dobra kondycja psychiczna.
Głos to również Twoja psychika. Zadbaj o chwilę czasu na pozbieranie swoich myśli, jeżeli czujesz potrzebę spotkaj się z przyjaciółmi i porozmawiaj o swoich problemach, to bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania całego Twojego organizmu, w tym również na rozwój emisji głosu.

8. Zaufanie nauczycielowi śpiewu.
Samo zapisanie się na zajęcia do dobrego nauczyciela nie wystarczy. Musisz z całych sił mu zaufać i uwierzyć, że poprowadzi Twój głos we właściwym dla Ciebie kierunku. Dlatego, gdy zwraca uwagę podczas zajęć nie zniechęcaj się, nie kłóć i nie próbuj z nim polemizować. Każda uwaga którą otrzymujesz jest z troski o Twój rozwój i jest oznaką tego, że nauczyciel chce Ci pomóc.

9. Radość z nauki oraz małych postępów.
Praca nad głosem wymaga czasu, niektórych rzeczy zwyczajnie nie da się przeskoczyć. Bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się przy drobnych porażkach, za to ciesz się każdym małym sukcesem. Udało Ci się wziąć prawidłowo oddech?  Poczułeś rezonans lub usłyszałeś swój silny głos? Brawo! Najpierw wyjdzie kilka razy podczas lekcji, a później nauczysz się tylko w taki sposób śpiewać.

10. Wiara w siebie
Wiary w siebie nie zależy myśli z zarozumiałością. Bądź świadomy swoich słabych i mocnych stron. Pamiętaj, że nikt inny nie ma takiego głosu jak Ty- jest unikatowy, wyjątkowy i przy odpowiedniej pracy może być zdrowy, silny i piękny!

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.