Jak ćwiczyć śpiew?
Jak ćwiczyć śpiew? To pytanie zadaje sobie wielu wokalistów – od tych bardziej profesjonalnych aż po totalnych amatorów. Jak ćwiczyć śpiew, żeby wyćwiczyć? Uczysz się śpiewu przy pomocy nauczyciela, ale nie jesteś pewny czy to przyniesie efekty? Nie masz pojęcia jak ćwiczyć śpiew? Zastanawiasz się, czemu nie rozwijasz się wokalnie? Czy możesz coś poprawić w czasie nauki śpiewu, by szybciej pojawiły się efekty nauki śpiewu? Wpis skierowany jest do osób, które uczą się śpiewu przy pomocy nauczyciela.
Jak ćwiczyć śpiew? O czym należy pamiętać ucząc się śpiewu?
Głos jest specyficznym instrumentem, codziennie pracuje inaczej, można powiedzieć, że każdego dnia dysponujesz zupełnie innym instrumentem. To niezwykle trudne, osoba grająca na skrzypcach posiada swój instrument – ma stałą wielkość, ciężar, rozstawienie konkretnych elementów, zaś ucząc się śpiewu ogromne znaczenie ma to, jak się czujesz, co jadłeś, ile spałeś, czy jesteś zdrowy, jak wygląda Twoja gospodarka hormonalna, co dzieje się w Twoim życiu prywatnym, czy jesteś zmęczony lub o czym myślisz, a nawet jak jesteś nastawiony do nauki śpiewu. Każdy element życia ma wpływ na Twój głos, dlatego ucząc się śpiewu nie bądź dla siebie zbyt surowy – masz prawo mieć gorszy dzień, zupełnie nie mieć ochoty na śpiewanie, wówczas nie zmuszaj się do pracy i co najważniejsze – nie załamuj się. Odpocznij, nabierz sił i chęci, a gwarantuję, że za dzień lub dwa zatęsknisz do pracy nad własnym głosem. Czasem zdarzają się słabsze okresy, wiele osób wówczas myśli, że się cofnęło w rozwoju, ma złego nauczyciela, nie nadaje się do śpiewania i rezygnuje z dalszego rozwoju wokalnego. Zmarnowany czas, energia, często też pieniądze, gdyż rezygnując na poczatku drogi, nigdy nie wiesz, czy za chwilę nie nastąpiłby skok rozwojowy. Ucząc się śpiewu pamiętaj, by się nie poddawać w chwili słabości.
Jak ćwiczyć śpiew? Marudzenie Twoim największym wrogiem
Pozytywne nastawienie to podstawa sukcesu w każdej dziedzinie, pamiętamy o tym trenując na siłowni, podchodząc po raz dziesiąty do diety (by schudnąć przed latem), ucząc się języków obcych czy innych aktywności, a zapominamy w czasie lekcji śpiewu. Skoro już wiesz, że cały jesteś instrumentem (Twoje ciało i głowa), to możesz się domyśleć, że negatywne myśli i marudzenie nie wpłynie pozytywnie na Twój rozwój wokalny. Skoro zdecydowałeś się na zajęcia z emisji głosu to naprawdę po kilku miesiącach pracy nie ma sensu zastanawiać się, czy się nadajesz do tego – zrób to. Gdybyś się nie nadawał, to nauczyciel z pewnością podczas pierwszego spotkania zasugerowałby zmianę hobby. Ponadto każdy może uprawiać sport, każdy może zmienić styl życia i każdy może nauczyć się śpiewu. Nauka śpiewu to decyzja, z której oczywiście możesz się wycofać, ale póki autentycznie nie planujesz zrezygnować ze śpiewu to nie marudź, gdyż zwyczajnie odbierasz sobie energii, a nauczycielowi chęci do współpracy z Tobą. Zdecydowanie lepiej się pracuje z kimś, kto przychodzi i wykonuje konkretną pracę niż z kimś, kogo trzeba ciągle pocieszać, że nie śpiewa tragicznie.
Jak ćwiczyć śpiew? Wszyscy jesteśmy specjalistami
Myślę, że tutaj podstawą jest pokora. Tak, nie będę mówić o talencie, predyspozycjach ani nawet o wytrwałości, lecz właśnie o pokorze. Ze względu na intensywny rozwój technologii i łatwy dostęp do informacji wszyscy jesteśmy specjalistami w każdej dziedzinie: wszyscy jesteśmy lekarzami, prawnikami, psychologami, prawnikami, kucharzami czy właśnie nauczycielami emisji głosu. Jeżeli masz właśną wizję swojego głosu, nie chcesz nic zmienić, bo podoba Ci się Twoja aktualna barwa, chcesz śpiewac po swojemu (niekoniecznie prawidłowo) to po co uczęszczasz na zajęcia? Zawsze jestem bardzo zaskoczona, gdy do mnie jako do specjalisty od PRAWIDŁOWEJ emisji głosu przychodzi ktoś, komu podoba się to, co nie jest zdrowe i nie mieści się w ramach prawidłowej emisji głosu. Z łatwością można odnaleźć w Internecie zasady prawidłowej emisji głosu, więc jeśli przykładowo: podoba się komuś “krzykliwa emisja głosu” to nigdy w 100 % nie będzie realizować uwag nauczyciela, gdyż chciałby “śpiewać “. Niestety brak pokory, własna wizja i przekonanie o swojej genialności to coś, co z pewnością utrudnia odpowiedni rozwój wokalny. Uczeń powinien najpierw dokładnie wybrać swojego nauczyciela, a gdy już zdecyduje się komuś powierzyć swój głos, wcielić się w rolę ucznia – pokornie słuchać poleceń i rad, wykonywać polecenia, a nawet zadania domowe. Nauka śpiewu to normalna nauka, która wymaga systematyczności, intensywnej pracy samodzielnej, ale jeżeli pracujesz z trenerem wokalnym, wówczas tworzycie jeden zespół i gracie w jednej drużynie. Od Waszej współpracy zależy Twój rozwój wokalny. Profesjonalny nauczyciel śpiewu przez lata kształcił się, praktykował, poszerzał swoją wiedzę i kompetencje, a więc jest kimś, kto wie co robi i powinieneś mu zaufać. Nie musisz być specjalistą w każdej dziedzinie – każdy jest mistrzem we własnym fachu.
Jak ćwiczyć śpiew?
Jeżeli chcesz przyspieszyć swoje efekty powinieneś przede wszystkim upewnić się, czy Twoja postawa (zachowanie) w czasie zajęć śpiewu nie stoi na przeszkodzie, by rozwijać się w odpowiednim tempie. Skup się na własnym nastawieniu psychicznym, współpracy z pedagogiem. Warto również, byś znał konkretny plan działania oraz rozumiał mechanizmy śpiewania. Jednym z najczęstszych błędów jest brak wiedzy na temat emisji głosu: jak należy oddychać, gdzie znajdują się konkretne rezonatory, jak otwierać krtań, jak dbać o głos itp.
Jeżeli chcesz dobrze ćwiczyć śpiew, musisz wiedzieć co trenować, dbać o systematyczne ćwiczenia oraz odpowiednią motywację i nastawienie psychiczne.