Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak często ćwiczyć śpiew?

Jak często ćwiczyć śpiew? Czy nauka śpiewu wymaga codziennych treningów? Czy dobry wokalista musi codziennie śpiewać? Od czego zależy zalecana częstotliwość lekcji śpiewu oraz samodzielnych ćwiczeń wokalnych w domu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, a zależy od wielu czynników.

Jak często ćwiczyć śpiew? Zalecenia dla początkującego wokalisty

Na początku nauki śpiewu zalecana częstotliwość to jedna lub dwie lekcje śpiewu w tygodniu, zaś samodzielna praca początkującego wokalisty powinna ograniczać się do wykonywania ćwiczeń technicznych, jak np. Rozgrzewka aparatu artykulacyjnego, nauka oddychania, rozbudzanie rezonatorów. Na tym etapie nie jest zalecane śpiewanie bez kontroli pedagoga, gdyż trenowanie śpiewu na własną rękę może spowodować wyćwiczenie błędnych nawyków lub zakłócanie przebiegu rozwoju z zakresu emisji głosu. Początkujący wokalista powinien ćwiczyć śpiew wraz z nauczycielem śpiewu, zaś codziennie minimum przez kwadrans powinien wykonywać ćwiczenia zalecane przez swojego trenera. 

Jak często ćwiczyć śpiew? Jak często trenują wokaliści?

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku zawodowych wokalistów. Częstotliwość zajęć wokalnych z nauczycielem śpiewu dyktowana jest aktualnymi zleceniami, projektami, poziomem trudności repertuaru oraz możliwościami czasowymi (czy kondycyjnymi). Lekcje śpiewu dla profesjonalnych wokalistów mogą odbywać się nawet 4-5 razy w tygodniu, zaś samodzielne treningi głosowe w domu mogą mieć miejsce codziennie od godziny do nawet trzech godzin (oczywiście z odpowiednimi przerwami). Profesjonalni wokaliści, którzy aktualnie nie koncertują pozwalają sobie na zajęcia indywidualne w formie konsultacji, czyli raz na 2 – 3 tygodnie. Takie spotkania mają na celu uzyskanie feedbacku od trenera oraz pomagają utrzymać odpowiednią formę wokalną. Zawodowi wokaliści samodzielnie regulują częstotliwość ćwiczeń wokalnych w zależności od potrzeb.

Jak często należy ćwiczyć śpiew? Jak często muszę ćwiczyć śpiewanie?

Jeżeli uczysz się śpiewu u profesjonalnego nauczyciela śpiewu zapytaj swojego pedagoga jaką częstotliwość lekcji zaleca w Twoim wypadku. Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych oraz po spotkaniu z pedagogiem nie czujesz, że Twój głos jest przemęczony, wówczas możesz zdecydować się na dwie godziny zajęć śpiewu w tygodniu. Niektórzy trenerzy wokalni niestety nie przywiązują wagi do higieny głosu oraz nie troszczą się o zdrowie głosu swoich podopiecznych, wtedy warto zastanowić się nad zmianą swojego przewodnika w tym wokalnym świecie. Ból gardła, dyskomfort w czasie śpiewania – to czerwone flagi, które wskazują na nieprawidłową emisję głosu. Samodzielna praca w domu ucznia również powinna odbywać się według poleceń nauczyciela śpiewu, gdyż jest ona ściśle związana z obranymi celami, planem rozwoju oraz możliwościami początkującego wokalisty. 

Porada nauczyciela śpiewu:

Warto codziennie wykonać jakieś małe ćwiczenia, by rozgrzać głos, lecz niekoniecznie musi mieć to formę typowego śpiewania. 

Nauka śpiewu jest bardzo specyficznym procesem, wymaga ogromnej elastyczności, obserwowania narządów głosotwórczych, dokładnego wsłuchiwania się w potrzeby głosu, dlatego odbywa się ona w czasie indywidualnych spotkań z trenerem wokalnym. Częstotliwość zarówno lekcji śpiewu jak i samodzielnych ćwiczeń w domu musi być określana kierując się przede wszystkim zdrowiem, bezpieczeństwem głosu wokalisty. 

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.