Jak dobrze śpiewać piosenki przy ognisku
Jak dobrze śpiewać piosenki przy ognisku? To pytanie, które najczęściej pojawia się w naszych głowach w sezonie wakacyjnym, gdy aura sprzyja, by przy ognisku lub grillu spotkać się ze znajomymi. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby w gronie przyjaciół pojawiła się osoba z gitarą. Instrument ten naturalnie kojarzy nam się z wakacyjnymi wieczorami, relaksem, spokojem oraz taką „biwakową” atmosferą, gdzie liczy jest tylko chill. Najczęściej na barkach gitarzysty amatora ciąży odpowiedzialność za wybór odpowiedniego repertuaru (w zależności od swoich umiejętności) oraz zaintonowanie piosenki. I tu pojawia się ambaras. Umiejętność gry na gitarze nie musi być skorelowana ze zdolnościami wokalnymi, lecz z pewnością byłoby to duże ułatwienie i uniknięcie stresujących czy krępujących sytuacji. Jak wyjaśnić znajomym, że można zaakompaniować piosenkę, lecz nie chce się śpiewać? Czy można nauczyć się śpiewać dobrze piosenki przy ognisku? Oto mini poradnik wokalny do śpiewania przy ognisku. Nieważne czy planujesz poważnie uczyć się śpiewu czy jedynie nie zrobić sobie wstydu w czasie spotkania ze znajomymi – te rady będą niezwykle pomocne.
Jak dobrze śpiewać piosenki przy ognisku – wybór piosenek do śpiewania przy ognisku jest kluczowy
Każdy z nas chciałby być jak gwiazdy filmowe i w zachwycający sposób na zawołanie, z głowy, bez przygotowania zaśpiewać i zagrać piosenkę tak, by wszystkich oczarować. Niestety życie to nie bajka ani film i jeśli planujesz wziąć gitarę, musisz liczyć się z tym, że będziesz śpiewać. Nie działaj spontanicznie. Zabierasz z sobą instrument, więc będzie miało miejsce wspólne śpiewanie. Jesteś w tej komfortowej sytuacji, że to właśnie od Ciebie zależy wybór piosenek. I uwaga: nie rzucaj się z motyką na słońce, nie wierz w to, że jakimś cudem dasz radę zaśpiewać jak Justin Bieber czy Sanah – dopasuj repertuar do swoich możliwości. Jeśli nie chcesz wykonywać piosenki solo wybierz coś, co każdy zna, bez względu na zdolności językowe czy nawet wiek. Znasz kogoś, kto nie kojarzy: Szła dzieweczka do laseczka, Poszła Karolinka lub ciut ambitniej: Długość dźwięku samotności, Whisky czy Wehikuł czasu? Każdy Polak kojarzy te utwory. Decydując się na bardziej współczesne piosenki i to anglojęzyczne ryzykujesz tym, że być może biesiadnicy nie władają płynnie tym językiem i nie pamiętają tekstu. Możesz oczywiście „przypadkowo” mieć przy sobie kilka śpiewniczków i to jest jakieś wyjście z sytuacji. Wybór piosenki nieważne czy na koncert, kolędowanie czy właśnie do śpiewania przy ognisku jest kluczowy. Zastanów się przy jakich piosenkach Twoja ekipa może się dobrze bawić.
Jak przygotować się do śpiewania ze znajomymi przy ognisku?
Oczywiście w kontekście śpiewania przy ognisku lub grillu nie ma możliwości, by stosować się do klasycznych poradników wokalnych, w których kluczowe jest przestrzeganie diety wokalnej oraz podstawowych zasad higieny głosu, jak np. oszczędzanie głosu przed „występem”, picie konkretnych napojów (siemię lniane), unikanie dymu, hałasu oraz alkoholu. Biesiadowanie rządzi się własnymi prawami. Czy można się jakkolwiek przygotować do dobrego zaśpiewania przy ognisku?
Poradnik śpiewania przy ognisku (wersja dla gitarzysty):
- Wybierz odpowiedni dla siebie i dobrze Ci znany repertuar (nie ryzykuj śpiewania nowych piosenek)
- Dostosuj tonację do swojej skali głosu (zalecana jest tzn. średnica, czyli dźwięki ani zbyt wysokie ani zbyt niskie), ale pamiętaj też o innych osobach, które będą chciały się dołączyć do śpiewu.
- Naucz się perfekcyjnie grać akompaniament do wybranych piosenek, by w czasie ogniska skupić się na śpiewaniu.
- Nie śpiewaj piosenek zbyt wolno ani za szybko – pamiętaj, że w czasie śpiewania potrzebujesz pauz na oddech.
- Nie rozpoczynaj części muzycznej, gdy wszyscy są ją w stanie mocnego upojenia alkoholowego i przejedzeni, lecz zacznij ją wcześniej – wiadomo, że na początku część osób może się krępować, ale śpiewanie świetnie rozładuje atmosferę i nada spotkaniu lekkości oraz prawdziwie wakacyjny klimat.
- Śpiewając pamiętaj o mocnym otwieraniu buzi oraz o uśmiechaniu się – opuszczając żuchwę umożliwisz właściwą pracę narządom głosotwórczym, a unosząc policzki, odsłaniając górne zęby i robiąc pogodny wyraz twarzy nadasz swojemu głosowi dźwięczności i blasku.
- Nie śpiewaj na siłę głośno – jeśli nie masz techniki wokalnej wówczas następnego dnia będziesz leczyć bolące gardło, a nawet możliwa jest utrata głosu na kilka dni. Wolumen i sposób grania dopasuj do możliwości wokalnych oraz siły głosu wszystkich uczestników.\
- W trakcie śpiewania delikatnie bujaj się do rytmu – luźne ciało wspiera prawidłową emisję głosu oraz wpływa pozytywnie na nastrój.
- Nie traktuj śpiewania piosenek przy ognisku jako możliwości do własnego popisu wokalnego, nie twórz sobie presji – możesz się pomylić czy nawet fałszować.
- Obserwuj swoich znajomych i miej na uwadze dobrą zabawę ogółu.
Wspólne śpiewanie przy ognisku to piękny zwyczaj i warto go pielęgnować. Oczywiście jeśli planujesz częste śpiewanie repertuaru biesiadno – ogniskowo – turystycznego możesz pomyśleć o nauce śpiewu. Profesjonalne zajęcia wokalne nie są przeznaczone jedynie dla ludzi utalentowanych lub śpiewających zawodowo, lecz jest to opcja dostępna dla każdego. Nauka śpiewu nie musi również oznaczać 3 lat nauki, ale możesz kreatywnie i efektywnie spożytkować czas wakacji.
Śpiewanie przy ognisku powinno Cię relaksować i sprawiać przyjemność!