Jak ładnie śpiewać ćwiczenia?
Jak ładnie śpiewać ćwiczenia – to pytanie zadaje sobie wielu wokalistów. Dlaczego? Ćwiczenia emisyjne to pierwsze dźwięki, jakie wyśpiewuje śpiewak, to nie tylko pobudka głosu, lecz test umiejętności wokalnych – ćwiczenia emisyjne wskazują prawdę o głosie, tutaj nie można zagrać emocjami, tekstem czy piękną interpretacją – wokalista staje w prawdzie o swoim głosie. Dodatkowo w czasie lekcji śpiewu to ćwiczenia emisyjne są „pierwszym pokazem umiejętności” przed nauczycielem śpiewu. Dlaczego ćwiczenia emisyjne mają tak wielkie znaczenie dla wokalistów? Czy można nauczyć się ładnie śpiewać ćwiczenia emisyjne? Czy są jakieś metody, by stać się mistrzem ćwiczeń emisyjnych?
Jak ładnie śpiewać ćwiczenia emisyjne?
Ćwiczenia emisyjne są ważne z powodów ściśle technicznych, a także psychicznych. Pierwsze dźwięki śpiewane mają kluczowe znaczenie dla całej emisji głosu i nie tylko ich sposób wykonywania, lecz nawet forma. Melodia, amplituda, szybkość przebiegu, poziom trudności, a nawet tekst, a właściwie wykorzystanie konkretnych głosek mają wpływ na wytworzenie konkretnego „miejsca wokalnego”. Przykładowo ćwiczenie oparte na dwóch sekundach wielkich legato wykonując mormorando pobudza górne rezonatory, co skutkuje jasnym, lekkim brzmieniem głosu (jeśli oczywiście jest prawidłowo śpiewane). Sposób wykonywania ćwiczenia – głośność, skupienie na konkretnych przestrzeniach rezonacyjnych, otwarcie krtani, rozluźnienie ciała, sposób łączenia dźwięków (legato, non legato), natężenie dźwięku, poziom vibrato, koncentracja wokalisty na konkretnym zagadnieniu wokalnym mają realny wpływ na brzmienie głosu tego dnia. Na przykład jeśli wokalista chce śpiewać ciemną barwą powinien skupić się na mocnym podparciu oddechowym oraz obniżeniu krtani wraz z koncentracją na wykorzystywaniu dolnych rezonatorów. Ćwiczenia emisyjne nastrajają głos, by brzmiał w konkretny sposób, dlatego są tak ważne dla każdego śpiewaka – jeśli ćwiczenia brzmią dla samego wokalisty „ładnie” wówczas staje się on spokojniejszy i może koncentrować się na tym, by śpiewać odpowiednią techniką, jego pewność siebie wzrasta, a to ma realny wpływ na jego rozwój wokalny oraz czerpanie radości ze śpiewania.
Jak ładnie śpiewać ćwiczenia na początku nauki?
Ćwiczenia emisyjne ukazują prawdę o głosie, służą nie tylko rozgrzaniu aparatu głosowego, rezonacyjnego i oddechowego, lecz również są materiałem, który można wykorzystać do opanowania podstawowych zagadnień wokalnych. To właśnie ćwiczenia emisyjne są tymi pierwszymi „piosenkami”, które wykorzystuje nauczyciel, by wyjaśnić początkującemu wokaliście te podstawy: otwarcie ust, pracę krtani i strun głosowych, rezonans, wytwarzanie podparcia oddechowego czy śpiewanie bez napięć. Ćwiczenia emisyjne na początku nauki należy przede wszystkim wykonywać naturalnie, swobodnie, troszcząc się o to, by głos wypływał sam, bez zbędnego wysiłku. Warto dokładnie wsłuchiwać się w uwagi nauczyciela. Na tym etapie kluczowe jest prawidłowe otwieranie ust oraz śpiewanie legato.
Jak ładnie śpiewać ćwiczenia emisyjne?
Ćwiczenia emisyjne należy traktować jak takie „małe arie” lub „miniaturki piosenek”, a więc najważniejsze jest zaangażowanie w śpiew, troska o dobrą intonację, właściwą technikę, a nawet muzykalność. Ćwiczenia powinny być dopasowane do możliwości, poziomu oraz wykonywanego repertuaru, a także śpiewane na stojąco, a poprzedzone rozgrzewką aparatu artykulacyjnego oraz oddechowego, najlepiej przy lustrze, by samodzielnie kontrolować każdy ruch. W trakcie śpiewania ćwiczeń warto unikać zbędnej gestykulacji, emocjonalności czy interpretacji, czyli należy śpiewać prosto, bez ozdobników, wibrata czy manier wokalnych, bez naśladowania wielkich gwiazd czy popisów, ale należy również pamiętać, że to od ćwiczeń zależy brzmienie głosu w danym dniu, gdyż to na nich głos odnajduje właściwy rezonans, podparcie czy natężenie, a nawet nastrój. Nie ma nic gorszego niż niedbałość w czasie wykonywania ćwiczeń emisyjnych. Ale co jest najważniejsze? Jak ładnie śpiewać ćwiczenia? Śpiewaj szczerze i swoim głosem – pozwól sobie na bycie naprawdę sobą, pokochaj lub choć zaakceptuj swój naturalny głos.
Nim wykonasz ćwiczenia emisyjne zadbaj o swoją dietę wokalną;)