Jak nauczyć się oddychać podczas śpiewania?
Zastanawiasz się, jak nauczyć się oddychać podczas śpiewania? Śpiewasz, ale czujesz, że bardzo często zwyczajnie zaczyna Ci brakować tchu? Chciałbyś móc dłużej śpiewać na jednym oddechu? Chcesz uzyskać to słynne podparcie oddechowe w śpiewie? Nauka oddychania jest kluczowym elementem w trakcie nauki śpiewu, niestety wciąż często ignorowana przez trenerów lub niektórych nauczycieli, którzy używają powiedzonek jak np. Podeprzyj dźwięk lub oddychaj przeponą, zamiast dokładnie wyjaśnić mechanizm oddychania w czasie fonacji oraz zaprezentować konkretne ćwiczenia oddechowe. Mimo tego, iż oddychanie jest czynnością naturalną i w codziennym życiu zazwyczaj nikt nie zwraca uwagi na sposób pobierania powietrza, napięcia konkretnych mięśni, jednak zmiana sposobu oddychania może znacznie przyspieszyć rozwój wokalny, wpłynąć pozytywnie na jakość dźwięku, siłę głosu oraz możliwości modulowania nim (i to nie tylko w śpiewie, lecz również w czasie mówienia).
Jak nauczyć się oddychać podczas śpiewania – jak oddychasz?
Najważniejsze jest to, byś uświadomił sobie, że nie zdobędziesz umiejętności prawidłowego oddychania w czasie śpiewania. Ćwiczenia oddechowe należy wykonywać osobno, skupiając całą swoją uwagę jedynie na oddechu. Nim przystąpisz do nauki prawidłowego oddychania warto, byś zwrócił uwagę na to, jak oddychasz w codziennym życiu: gdy mówisz, milczysz oraz oczywiście śpiewasz. Oto kilka pomocniczych pytań, na które powinieneś odpowiedzieć. Możesz również wykonać test oddechowy.
- Oddychasz ustami czy nosem?
- Jakiej długości robisz wdechy?
- Czy podczas oddychania unosi się klatka piersiowa?
- Czy w czasie oddychania napinasz mięśnie brzucha?
- Czy w Twoim odczuciu potrafisz długo wstrzymywać powietrze (utrzymując się w fazie bezdechu)?
- Czy często łapiesz zadyszkę lub odczuwasz problemy oddechowe?
- Co dostrzegasz, gdy obserwujesz swój sposób oddychania?
Na powyższe pytania odpowiedz aż 3 razy: biorąc pod uwagę oddychanie bez używania głosu, w czasie mówienia oraz w trakcie śpiewania. Koniecznie zanotuj swoje odpowiedzi i wnioski.
Jak nauczyć się oddychać podczas śpiewania? Podstawowe zasady
Porównaj swoje odpowiedzi z poniższymi zasadami:
W czasie śpiewania (lub mówienia) mamy do czynienia z oddechem dynamicznym, a więc wdechy odbywają się szybko, zaś faza wydechowa w czasie której śpiewamy powinna trwać o wiele dłużej niż czas wdechu. Podczas prawidłowego oddechu aktywne powinny być mięśnie oddechowe, a więc przepona, mięśnie międzyżebrowe, zaś klatka piersiowa nie unosi się. Wokalista może odczuwać napięcia w obrębie brzucha i są to właściwe nawyki. Oddech powinien odbywać się przez usta (tak, przez usta, a nie nos), gdyż konieczne jest pobranie dużej ilości powietrza, a nos ma duże ograniczenia w tej kategorii. Dobry wokalista potrafi bardzo długo wstrzymywać oddech – minimum to 15 sekund, docelowo faza bezdechu powinna wynosić ok 25 sekund. Uczucie zapowietrzenia, przyduszania lub zadyszki w trakcie śpiewania to objawy, które wskazują na znaczne problemy oddechowe. Oddychanie w czasie śpiewania powinno być świadome, bezdźwięczne (bez świstów), bez napięć w obrębie odcinka szyjnego. Warto zadbać o prawidłową postawę ciała w czasie ćwiczeń oddechowych oraz podczas śpiewania.
Ćwiczenie oddechowe
Głównym i pierwszym celem ćwiczeń oddechowych jest przede wszystkim uaktywnienie mięśni oddechowych oraz przepony. W tym celu stań, wyprostuj się, dłońmi chwyć za żebra, a następnie pobierając powietrze (ustami) skup się na tym, by Twoje żebra się rozszerzyły, zaś przy wydechu znów się skurczyły. Zwróć uwagę by w czasie oddychania klatka piersiowa się nie unosiła. Oddychaj tak przez minutę. Następnie połóż dłoń nad pępkiem (okolice żołądka) i pobierając powietrze uaktywnij swój brzuch tak, by górna część brzucha w czasie pobierania powietrza się wypinała, a podczas wydechu – swobodnie opadała. Oddychaj tak przez minutę.
Oczywiście właściwa nauka prawidłowego oddychania wymaga wykonywania wielu ćwiczeń oddechowych, lecz samodzielne próby mogą doprowadzić do pojawienia się złych nawyków lub nawet do znacznego skrócenia fazy wydechowej czy wytworzenia zbędnych napięć w ciele. Nauka oddychania powinna odbywać się wraz ze specjalistą.