Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak nauczyć się śpiewać?

Chciałbyś dobrze śpiewać? Nigdy nie śpiewałeś publicznie, ale chciałbyś kiedyś założyć zespół i występować? Marzysz o tym, by dobrze wypaść na karaoke ze znajomymi? Pragniesz mieć głos jak Twój idol? Zastanawiasz się, jak nauczyć się śpiewu? Chcesz śpiewać, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Czy są jakieś ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie, by nauczyć się śpiewać?

Jak nauczyć się śpiewać – motywacja do śpiewania

Nauka śpiewu będzie skuteczna tylko wtedy, gdy stanie się świadomym procesem – z odpowiednią motywacją, planem, porządkiem w głowie i zaangażowaniem. Głównym błędem większości początkujących wokalistów jest nadmierna ambicja oraz płytka motywacja do śpiewania, która sprawia, iż w momencie pierwszego kryzysu wokalnego, który z pewnością prędzej lub później nadejdzie, przyczyni się do rezygnacji ze śpiewu lub współpracy z pedagogiem. Chęć do działania w kierunku rozwoju wokalnego powinna wypływać z potrzeby serca, miłości do śpiewu oraz marzeń o pięknym głosie.

Jak nauczyć się śpiewać? Wizja własnego głosu

Ustalenie konkretnego planu rozwoju wokalnego jest możliwe tylko wówczas, gdy wiesz, jak chcesz śpiewać po zakończonym procesie edukacyjnym. Oczywiście Twoje wizje być może nie będą możliwe do pełnego ich zrealizowania ze względu na Twoje możliwości aparatu głosotwórczego czy rezonacyjnego, budowę strun głosowych czy zdrowie organizmu. Koncepcja brzmienia głosu umożliwia realną ocenę możliwości jej zrealizowania i konkretnych działań (ćwiczeń) w celu jej osiągnięcia. Nieoceniona jest tu rola nauczyciela śpiewu, który może pomóc Ci urzeczywistnić Twoje marzenia lub ewentualnie lekko zmodyfikować Twój koncept.

Ćwiczenia przed rozpoczęciem nauki śpiewu

Ćwiczenie nr 1

Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie śpiewającego publicznie (może być to występ w Twojej ulubionej knajpce czy na scenie znajdującej się w centrum miasta) i skup się na emocjach jakie Ci towarzyszą – jesteś dumny, że śpiewasz publicznie? Cieszysz się możliwością wyśpiewania swoich emocji? W końcu czujesz się doceniony przez innych ludzi? Cieszysz się będąc w centrum uwagi? A może w tym momencie odczułeś strach, niepokój, stres i zacząłeś się denerwować? Pozostań chwilę w tych emocjach, a następnie przejdź do kolejnego ćwiczenia (niezależnie od tego, na które z powyższych ćwiczeń odpowiedziałeś pozytywnie).

Ćwiczenie nr 2

Gdybyś mógł wybrać jedną piosenkę, którą zaśpiewasz w najszczęśliwszym dniu swojego życia, to utwór jakiego artysty być wybrał? Jaki to rodzaj muzyki wokalnej? Jest to utwór spokojny, smutny, melancholijny czy może szalony, radosny i energetyczny? Dlaczego właśnie wybór takiej piosenki? Zastanów się i szczerze odpowiedz sobie na to pytanie: czy uwielbiasz tego artystę i jego dzieła, czy podoba Ci się melodia, a może zachwycił Cię tekst, który idealnie odzwierciedla Twój nastrój lub zwyczajnie uznałeś, że ta piosenka jest na tyle prosta, że jesteś w stanie ją wykonać. Czas na kolejne ćwiczenie.

Ćwiczenie nr 3

Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś osobą zmotywowaną, że gdy rozpoczniesz dążenie do konkretnego celu to nie spoczniesz póki go nie osiągniesz? A może szybko się nudzisz i zniechęcasz? Jesteś typem pracusia czy może leniuszka? Nikt Cię nie ocenia, możesz odpowiedzieć naprawdę szczerze.

Ćwiczenie nr 4

Jaki masz sposób uczenia się? Czy łatwiej Ci przyswajać wiedzę, gdy robisz notatki albo gdy doświadczasz czego ekscytującego? Ucząc się śpiewu powinieneś wiedzieć, w jaki sposób powinna przebiegać nauka, byś osiągnął najlepsze efekty. Musisz otrzymać konkretną dawkę wiedzy teoretycznej nim przejdziesz do praktyki, czy wystarczą same ćwiczenia?

Ćwiczenie nr 5

Czy znasz swój głos? Znasz jego mocne i słabe strony? Potrafisz je wymienić? Jak oceniasz pracę swojego oddechu? Jak zdiagnozowałbyś swój głos? Czy według Twojej opinii śpiewasz wysoko czy nisko? Jaka aktualnie masz barwę głosu? Napisz cechy swojego głosu.

Jak nauczyć się śpiewać? Podsumowanie

Wykonałeś ćwiczenia, które mają na celu pomóc Ci odkryć jaka jest Twoja prawdziwa motywacja, jaki głos posiadasz, o jakim głosie marzysz, jak się uczysz oraz jakie piosenki lubisz i chciałbyś wykonywać. To bardzo istotne na początku Twojej wokalnej drogi.
Każdy rozpoczyna naukę śpiewu z innego powodu: niektórzy wstydzą się swojego głosu, inni mają dużo kompleksów i chcą coś z tym zrobić, niektórzy odczuwają presję otoczenia (np. rodzice bardzo chcą, by dziecko zostało wokalistą), jeszcze inni marzą o sławie i wielkiej karierze, niektórym wystarczy sam fakt, że wiedzą na czym polega śpiewanie i potrafią zaśpiewać kilka prostych piosenek, niektórzy chcą wygrywać popularne talent show, a inni w śpiewie szukają ukojenia, odpoczynku czy możliwości wyładowania swoich napięć lub wyśpiewania emocji skrywanych przed całym światem. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja i jakich emocji, uczuć chcesz doświadczyć podczas śpiewania – warto spełniać swoje marzenia.
Jesteśmy inni, mamy odmienną wrażliwość, emocjonalność czy gust muzyczny, dlatego rodzaj muzyki czy konkretne utwory wokalne, jakie chciałbyś w przyszłości wykonywać mają znaczenie na przebieg nauki śpiewu. To, jakich uczuć poszukujesz w śpiewie, jaką część swojej osobowości chcesz ukazać światu jest niezwykle ważne.
Nauka śpiewu w wielu aspektach przypomina przyswajanie wiedzy czy nowych umiejętności – można ja porównać do nauki języka, treningu na siłowni, gry w koszykówkę czy squasha. Warto, byś był świadomy tego, w jaki sposób Ty się uczysz i tymi informacjami podzielił się ze swoim trenerem wokalnym – niezwykle przyspieszy to rozwój.
Świadomość własnych wad i zalet ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie, reagowanie na konkretne sytuacje czy nawet rozumienie innych ludzi. Dokładnie tak samo jest z głosem – znając jego mocne i słabe strony można na początku nauki skutecznie ukrywać niedoskonałości przed przed publicznością czy pierwszymi słuchaczami, zaś w czasie treningu wokalnego – intensywnie pracować nad poprawą błędów.

Samodzielna nauka śpiewu czy nauka śpiewu z nauczycielem?

Niezwykle trudno jest być samemu dla siebie nauczycielem, trenerem, coachem, terapeutą i nauczycielem śpiewu – pewnie na początku, gdy motywacja jest ogromna każdemu wydaje się, że poradzi sobie sam, ale niestety – przyjdą gorsze dni, zmęczenie, dużo obowiązków w pracy, problemy rodzinne i bardzo szybko minie dzień, potem dwa, następnie tydzień i kolejne, gdy nawet nie zorientujesz się, że nie zrobiłeś nic w temacie nauki śpiewu i własnego rozwoju. Znajdź swojego przewodnika po tej wokalnej drodze i ciesz się postępami.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.