Jak nauczyć się śpiewać z przepony
Jak nauczyć się śpiewać z przepony? Jak nauczyć się szybko oddychać z przepony? Jak używać przepony przy śpiewaniu? Chcę śpiewać z przepony! Wydaje mi się, że śpiewam z przepony! Możesz pokazać mi jak śpiewasz z przepony? Możesz pokazać mi, jak nauczyć się szybko śpiewać z przepony?
To stwierdzenia oraz pytania z jakimi najczęściej się spotykam. Wówczas moje ciśnienie szybko wzrasta, na twarzy pojawia się grymas świadczący o niezadowoleniu, a w głowie aż mi pulsuje ze zdenerwowania. Dlaczego? Powyższe frazesy są błędne z teorią powstawania dźwięku czy zasadami biologii. Od wielu lat wszyscy wokaliści, mówcy, a nawet niestety trenerzy wokalni ciągle powielają te błędne stwierdzenia, które powtarzają kolejne pokolenia młodych wokalistów i muzyków. Zapamiętaj: nie śpiewamy Z PRZEPONY, a z pomocą przepony. Dlaczego? Przepona jest mięśniem oddechowym, zaś nie pełni funkcji fonacyjnej (służącej do tworzenia dźwięku) w naszym organizmie, dlatego też wielce nieprawidłowym jest mówienie o tym, iż śpiewa się przeponą.
Oddychanie w śpiewie
Prawidłowy oddech jest niezbędny do wydobywania dźwięku, bez niego nie byłoby fonacji oraz nie zostałoby stworzone odpowiednie środowiska do rozchodzenia się fali akustycznej i to właśnie przepona jest jednym z głównych (ale nie jedynym!) mięśniem oddechowym.
Podczas pracy głosem wykonywany jest oddech dynamiczny, którego istotą jest pobranie jak największej ilości powietrza w krótkim czasie, maksymalne skrócenie fazy wdechowej i wydłużenie wydechowej. Spróbuję teraz przybliżyć temat oddychania tak, by nikt nie miał wątpliwości, że nie śpiewamy z przepony.
Jak nauczyć się śpiewać z przepony? Teoria oddechu
Wyróżniamy kilka rodzajów oddychania, ale najefektywniejszy jest oddech tzw. całościowy (brzuszno- przeponowo- żebrowy), gdyż wówczas wykorzystywana jest cała klatka piersiowa, a mięśnie żeber i przepona są najbardziej aktywne. Od sposobu i jakości oddechu zależy nie tylko emisja głosu, ale również kondycja fizyczna i psychiczna. Aparat oddechowy złożony jest z płuc, oskrzeli i tchawicy, jednak z oddechem związana jest praca mięśni międzyżebrowych, przepony, tłoczni brzusznej, mięśni dna miednicy – cały zespół mięśni musi ze sobą ściśle współpracować, aby uzyskać podparcie oddechowe (appoggio), czyli sytuację w której świadomie osoba posługująca się głosem jest w stanie wydłużyć fazę wydechową oraz doprowadzić powietrze do strun głosowych pod odpowiednim ciśnieniem. W podparciu oddechowym istotna jest kontrola tego właśnie ciśnienia.
Jak nauczyć się śpiewać z przepony – lekcja śpiewu
Udając się do profesjonalnego nauczyciela śpiewu, z pewnością zostanie poruszony temat prawidłowego oddychania. Kluczowe jest, aby swoją uwagę skoncentrować na wykonywaniu treningu oddechowego bez śpiewania, bez używania głosu. Jest to niezwykle ważne ze względu na fakt, iż śpiew wymaga skupienia na wielu elementach, a dokładając do nich jeszcze naukę oddychania staje się wręcz niemożliwe poprawne oddychanie w czasie wykonywania ćwiczeń emisyjnych czy piosenek. Organizm, Twoje mięśnie oddechowe, ale przede wszystkim głowa potrzebują czasu na wytworzenie odpowiednich nawyków. Ogromną trudnością w pracy nad prawidłowym oddechem jest praktykowanie nieprawidłowego sposobu oddychania przez większość życia – oduczanie błędnych nawyków wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy niż uczenie się od podstaw. Nauka prawidłowego oddechu wymaga ćwiczeń toru żebrowego, przeponowego oraz całościowego. Ucząc się śpiewu nauczyciel prezentuje, jak wygląda prawidłowy oddech: co się rozszerza, co wciąga, jakie odczucia towarzyszą procesowi oddychania oraz prezentuje podstawowe ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni oddechowych i maksymalne wydłużenie fazy wydechowej (a nawet ćwiczenia poprawiające kondycję oddechową). Prawidłowy oddech jest podstawą właściwej techniki wokalnej, więc jak oddychać przeponą (oraz innymi mięśniami oddechowymi) powinieneś dowiedzieć się na jednej z pierwszych lekcji śpiewu.
Jak nauczyć się śpiewać z przepony? O czym warto pamiętać
Dobrze, że chcesz „śpiewać z przepony”, bo oznacza to, że masz już świadomość, że oddychanie jest niezwykle ważnym zagadnieniem w emisji głosu, jednak należy pamiętać, że fraza: śpiewanie z przepony może być jedynie ogromnym skrótem myślowym i nie należy jej rozumieć dosłownie.
Nie wiesz, czy dobrze oddychasz? Wykonaj test oddychania.
Prawidłowy oddech umożliwia wydobycie silnego, mocnego i zdrowego głosu oraz chroni go przed przemęczeniem czy zaburzeniami lub chorobami. Świadomość własnego oddechu jest podstawą do osiągnięcia sukcesu w dziedzinie emisji głosu.