Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Jak nie mówić monotonnie?

Jeżeli zastanawiasz się, jak nie mówić monotonnie, to najprawdopodobniej boleśnie przekonałeś się o tym, że ludzie odbierają Twoją mowę jako monotonną i nudną. Co sprawia, że choć niektórzy nie mówią o niczym ważnym, nie mają nic odkrywczego do powiedzenia, to jednak ich sposób wypowiedzi sprawia, że każdy słucha z ogromnym zainteresowaniem? Jakie elementy są ważne, by nie mówić monotonnie? Czy można wyćwiczyć mowę tak, by nie brzmiała monotonnie?

Co to jest monotonna mowa?

Monotonna mowa to taka, która nie jest interesująca i nie chodzi o treść, lecz o sposób wypowiedzi, z reguły wiąże się z brakiem odpowiedniej intonacji, mówieniem na jednym tonie, braku akcentów, zbyt małą energią wypowiadanych słów, a także zbyt małą aktywnością aparatu artykulacyjnego (leniwa mowa). Monotonna mowa nie zna różnorodności pod względem dynamiki, intonacji i tempa.

Jak nie mówić monotonnie? Poradnik

1. Staraj się zadbać o odpowiednią intonację.

Mowa jest mocno związana ze śpiewem, ma z nim wiele wspólnych elementów, więc można ją śmiało porównywać do piosenki, mówiąc tworzysz własny utwór muzyczny, a więc nie możesz mówić ciągle na jednym dźwięku, bo będzie to najnudniejsza piosenka świata. W celu pozbycia się monotonii mowy należy niektóre części wypowiedzi mówić nisko, a inne trochę wyżej, wszystko w ramach własnej skali głosu. Tutaj kluczowe znaczenie ma treść i to, co chcesz przekazać.

2. Stosuj akcenty.

Akcenty nadają mowie dynamiki, to dzięki akcentowaniu niektóre słowa zapadają Ci w pamięć w czasie słuchania czyjejś mowy. Słowa akcentujemy za pomocą wydłużenia sylaby (warto znać zasady akcentowania słów w języku polskim), zmiany tonu (wysokości) mowy oraz wolumenu (głośności). Odpowiednie stawianie akcentów jest niezwykle ważne w czasie mówienia.

3. Zadbaj o odpowiednie tempo wypowiadanych słów.

Mówienie zbyt wolno i wypowiadanie wszystkich sylab w tym samym tempie jest jedną z głównych przyczyn monotonnej mowy. Zmienne tempo wypowiedzi, niektóre słowa wypowiadane wolniej, zaś inne szybciej sprawi, że mowa stanie się ciekawa dla słuchaczy.

4. Pracuj aktywnie aparatem artykulacyjnym.

Brak aktywności aparatu artykulacyjnego nie tylko wpływa negatywnie na samą dykcję, lecz również sprawia, że mowa odbierana jest jako niedbała, a sam mówca jako ktoś niezaangażowany czy nawet znudzony swoją własną wypowiedzią. Duża aktywność ust to coś, co powoduje, że mowa jest odbierana jako energiczna i staranna – język polski wymaga zmiennego układu ust, od szerokiego aż do mówienia na tzn. dzióbku.

5. Zaangażuj się we własną wypowiedź.

Mowa nie będzie monotonna, jeśli się zaangażujesz, postarasz o uwagę Twoich słuchaczy – nieważne czy opowiadasz o filmie, który ostatnio widziałeś czy prowadzisz wykład, musisz się starać mówić ciekawie i z pasją.

Jak nie mówić monotonnie? Podsumowanie

Stosując się do powyższych rad należy pamiętać o równowadze. Każda przesada może sprawić, że zamiast ubarwić swoją wypowiedź sprawisz, że stanie się ona nienaturalna, sztuczna czy nawet śmieszna. Sposób mówienia można zmienić: świadomość własnych błędów, konkretne ćwiczenia i praktyka to coś, co jest potrzebne każdemu, kto chce, by jego mowa nie brzmiała monotonnie. Zastanów się nad swoimi słabym stronami, nad tym, co mógłbyś zmienić, by mówić ciekawiej i by inni chcieli Cię słuchać.

A może potrzebujesz pomocy specjalisty? Poproś o pomoc jeżeli czujesz, że mówisz monotonnie – zasługujesz na to, by inni Cię słuchali z zaciekawieniem.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.