Jak wyćwiczyć podparcie oddechowe?
Jak wyćwiczyć podparcie oddechowe? Czym jest podparcie oddechowe? Czy można z łatwością nauczyć się śpiewać z podparciem oddechowym? Czy każdy może podpierać dźwięk? Poznaj sekret wytwarzania tzn. Podparcia oddechowego
Jak wyćwiczyć podparcie oddechowe? Co to jest podparcie oddechowe?
Podparcie oddechowe, czyli appoggio to sytuacja, w której osoba śpiewająca (lub mówiąca) jest w stanie świadomie wydłużyć fazę wydechową oraz doprowadzić powietrze do strun głosowych pod odpowiednim, konkretnym ciśnieniem. Rolą podparcia oddechowego jest uzyskanie pełnej kontroli nad wydychanym powietrzem w taki sposób, by jak najmniej go „zużywać” na proces fonacji, czyli powstawanie dźwięku. Niezwykle interesujący w podparciu oddechowym jest fakt równoczesnego działania antagonistycznych mięśni oddechowych – wdechowych oraz wydechowych. Percepcja, akustyka oraz fizjologia głosu zmienia się w zależności od intensywności podparcia. Wpływ podparcia oddechowego na brzmienie oraz wytwarzanie dźwięku jest ogromny – udowodniono naukowo zależność pomiędzy ruchami mięśni brzucha, a pozycją krtani. Powiększenie się obwodu brzucha w czasie wdechu umożliwia mocniejsze obniżenie przepony, a ta zaś powoduje obniżenie krtani. Mocne podparcie wpływa również na wzrost ciśnienia podgłośniowego , które warunkowane jest skurczem mięśni powłok brzucha. Podparcie oddechowe poprawia jakość dźwięku, wzbogaca rezonans, dźwięczność, a także wpływa na poszerzenie skali głosu.
Jak wyćwiczyć podparcie oddechowe? Warunki
Podparcie oddechowe często mylnie kojarzone jest z poprawnymi odruchami oddechowymi, lecz by mówić o podparciu oddechowym, muszą zostać spełnione konkretne warunki.
Podparcie oddechowe powstanie tylko wtedy, gdy:
- Odpowiednio wytrenowane są mięśnie międzyżebrowe oraz przepona
- Możliwe jest silne napinanie mięśni brzucha
- Uwypuklanie jamy brzusznej nie jest niczym ograniczone
- Mówca lub wokalista posiada prawidłową, stabilną postawę ciała
- Nie występują napięcia w obrębie klatki piersiowej, barków oraz szyi
- Krtań jest rozluźniona
- Krtań oraz fałdy głosowe są zdrowe i nie występują dysfunkcje tych narządów
- Śluzówka gardła nie jest przesuszona
- Mówca lub wokalista odpowiednio mocno otwiera usta
- Nie występuje szczękościsk
- Nie występują zaburzenia intelektualne (nauka podparcia oddechowego wymaga koordynacji intelektualno – ruchowej)
Jak wyćwiczyć podparcie oddechowe? O czym należy pamiętać?
Podparcie oddechowe można wytrenować, należy jednak pamiętać iż jest to proces. Standardowo wytrenowanie minimalnego podparcia oddechowego zajmuje od 3 miesięcy do nawet 3 lat. Appoggio to bardzo skomplikowane zjawisko, niezwykle ważne i przynoszące wiele korzyści, dlatego warto poświęcić ten czas na wyćwiczeniu podparcia oddechowego.
Świadomość i umiejętność operowania prawidłowym podparciem oddechowym przez śpiewaka pozwala mu swobodniej posługiwać się głosem oraz gwarantuje utrzymanie zdrowia głosu przez wiele lat intensywnego jego użytkowania.