Najczęściej zadawane pytania po pierwszej lekcji śpiewu
Najczęściej zadawane pytania po pierwszej lekcji śpiewu to zestaw pytań, które najczęściej zadają uczniowie po pierwszym spotkaniu z nauczycielem śpiewu. Pierwsze zajęcia wokalne to zazwyczaj początek fantastycznej przygody, a emocje w trakcie konsultacji sięgają zenitu, nic więc dziwnego, że w głowie pojawia się wiele pytań oraz wątpliwości. Niektóre tematy trudno poruszyć, zapytania wydają się nie na miejscu, głupie czy zbyt dziecinne. Oto zbiór kilku podstawowych pytań po pierwszej lekcji śpiewu, która zazwyczaj jest pierwszą w życiu.
- Jak długo trwa nauka śpiewu?
Średni czas zapoznania się z podstawami prawidłowej emisji głosu, nauki oddechu, wyczucia i zrozumienia procesów zachodzących w ciele podczas emitowania dźwięku, nauka frazowania, podstaw pojęć muzycznych to PÓŁ ROKU. Średni czas, czyli jednym zajmie to 3 miesiące, a innym nawet rok. Kluczowe znaczenie mają tutaj indywidualne predyspozycje, umiejętność skupienia się na kilku elementach, muzykalność oraz zaangażowanie, a także zdrowie aparatu głosowego i całego ciała.
- Jaka częstotliwość zajęć jest najlepsza, by szybko się rozwinąć?
Oczywiście nauka śpiewu ma być przede wszystkim przyjemnością, ale nic tak nie motywuje jak widoczne (i słyszalne rezultaty), a więc warto rozpocząć naukę agresywnie, czyli umawiając się na 2 – 3 lekcje w tygodniu, a po okresie 3 miesięcy można (jeżeli jest taka konieczność) zmniejszyć częstotliwość zajęć do MINIMUM 1 godziny w tygodniu. Pierwsze postępy są zauważalne wówczas, gdy zajęcia odbywają się często, gdy uczeń od pierwszych chwil w Akademii zakłada sobie: jedna lekcja w tygodniu i tylko tyle, wówczas musi liczyć się z tym, że swoje postępy zauważy dopiero po ok. 2 miesiącach nauki – jest to rozwój, ale powolny. Przy zajęciach 2 – 3 razy w tygodniu ogromne postępy u każdego zauważalne są już po 3 tygodniach.
- Jak długo dorośli uczą się śpiewu w Akademii?
Przynależność do Akademii nie jest jedynie pracą nad głosem, ale ucząc się śpiewu dostajesz zaproszenie do grona uczniów – stajesz się członkiem pewnej społeczności, która spotyka się poza zajęciami, chodzi wspólnie na koncerty, imprezuje czy prowadzi dyskusje na Messengerze. Niektórzy tak przywiązują się do Akademii, że nie wyobrażają sobie tygodnia bez choć jednej lekcji śpiewu i tak mijają lata – ciągle można doskonalić warsztat, poznawać nowe barwy własnego głosu i poszerzać swój repertuar o nowe utwory. Niektórzy uczą się tylko pół roku lub rok albo dwa lata, a inni są dumnymi uczniami Akademii już czwarty czy dziesiąty rok. Dla dorosłych uczniów często spotkania z nauczycielem śpiewu są formą pasji i relaksem po ciężkim dniu pracy.
- Czy jest coś, co mogę zrobić, by szybciej się rozwijać wokalnie?
Stosuj się zasad dotyczących higieny głosu, jakie otrzymałeś na pierwszej lekcji, przychodź na zajęcia punktualnie, wykonuj zadane ćwiczenia, pamiętaj, że na początku należy opanować podstawy prawidłowej emisji głosu (w tym oddech) i angażuj się w życie Akademii. Dodatkowo staraj się na początku nauki nie śpiewać samodzielnie, nie testować wszystkich dostępnych technik wokalnych, nie oglądać miliona filmików na YT pt: naucz się śpiewać w 15 minut i nie czytaj książek z serii: „Zrób to sam. Naucz się sam śpiewać”. Dbaj o głos, mów delikatnie, słuchaj rad nauczyciela i zauważysz już wkrótce postępy. Systematyczne wykonywanie zalecanych ćwiczeń zdecydowanie przyspieszy rozwój wokalny.
- Czy da się nauczyć śpiewu bez tej całej nauki oddechu?
Nauczam PRAWIDŁOWEJ emisji głosu, a jej podstawą jest oddech. Jeżeli chcesz śpiewać techniką w jakiej prowadzone są zajęcia w Akademii, która zapewnia zdrowie strun głosowych, dobre samopoczucie z własnym głosem i piękne, muzykalne brzmienie, to musisz nauczyć się oddychać.
- Czy będę otrzymywać zadania domowe?
Na pierwszej lekcji zawsze pytam ucznia, czy ma chęć samodzielnie ćwiczyć w domu. Oczywiście zawsze zachęcam do potrenowania niektórych zagadnień technicznie, „na sucho” bez śpiewania (a więc nie ma obawy o reakcje sąsiadów czy współlokatorów).
- Czy mogę odmówić wykonywania ćwiczeń oddechowych?
Oczywiście, każdy jest wolnym człowiekiem i sam o sobie decyduje, ale prawidłowa emisja głosu jest możliwa tylko wtedy, gdy wokalista posiada silne mięśnie oddechowe. Bez chęci trenowania oddechu będziesz śpiewać jedynie w połowie poprawną techniką, a możliwości rozwoju głosu będą bardzo ograniczone, ale nikt nie jest zmuszany do wykonywania ćwiczeń oddechowych.
- Kto decyduje o repertuarze?
Wspólnie – nauczyciel wyraża opinię o skali, możliwościach głosu i sugerowanym repertuarze, ale by śpiew był przyjemnością konieczne jest, aby uczeń lubił dany utwór (lub jeżeli poznaje nowy, by po przesłuchaniu stwierdził, że piosenka się podoba). W Akademii śpiewu często będziesz poznawać zupełnie nowe piosenki, czasem starsze, czasem już zapomniane, ale z pewnością Twoje zdanie też się liczy.
- Czy mogę zadać nauczycielce śpiewu pytanie?
Rolą nauczyciela jest przekazywanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, więc możesz zapytać pedagoga o kwestie techniczne, lecz warto podkreślić, iż temat emisji głosu jest niezwykle rozbudowany, a wiele kwestii jest ze sobą powiązanych. Nauczycielka prowadzi bloga, gdzie można odnaleźć artykuły na wszystkie możliwe zagadnienia z zakresu emisji głosu. Czas lekcji, to Twój czas, lecz zadając pytanie o np. zasady prawidłowej emisji głosu podkreślasz to, że poza zajęciami zupełnie nie interesujesz się emisją głosu, nie jesteś w pełni zaangażowany w proces edukacyjny. Nie czytając na temat śpiewu, nie interesując się psychologią głosu, nie poszukując najlepszej dla siebie motywacji czy nie angażując się w naukę, stajesz się biernym uczestnikiem lekcji śpiewu. Najpierw wiedza teoretyczna, a następnie praktyka – zainteresuj się i zafascynuj emisją głosu.
- Czy nauczysz mnie śpiewać jak…. (nazwisko gwiazdy)?
Zdecydowanie nie. Nie tworzę kopii danych artystów lub „artystów”, a jedynie pomagam odkryć Twój prawdziwy głos, który ma odzwierciedlać Twoje wnętrze i to jaki jesteś. W Akademii Śpiewu nie uczę śpiewać jak ktoś, bo Twój głos jest jedyny i wyjątkowy i powinieneś go docenić.
- Jaką techniką uczysz śpiewu? Mix?
Zdecydowanie nie nauczam ani mixu ani żadnej innej modnej techniki wokalnej. Nauczam prawidłowej emisji głosu, oznacza to, że śpiewasz naturalnie swoim głosem z zastosowaniem zasad zdrowej, naturalnej emisji głosu, która zapewni Ci jego zdrowie i piękne brzmienie.
- Czy muszę zrobić jakieś badania, iść na wizytę do lekarza foniatry?
Bez wyraźnego polecenia nauczyciela wykonywanie badań jest niepotrzebne. Jeżeli pracujesz zawodowo głosem, warto regularnie sprawdzać kondycję fałd głosowych i krtani. Profesjonalnie zajmuję się rehabilitacją głosu, więc jeżeli usłyszę coś niepokojącego, powiem wprost, że konieczna jest konsultacja lekarska.
- Czy w Akademii organizowane są koncerty?
Czasem mamy okazję śpiewać wspólnie, ale celem Akademii jest prowadzenie zajęć bez stresu i chorej konkurencji, więc nie są organizowane oficjalne przeglądy, popisy czy koncerty. Mamy wiele okazji do WSPÓLNEGO śpiewania.
- Kiedy będę mógł samodzielnie śpiewać i występować publicznie?
Wszystko zależy od Twojego poziomu, częstotliwości zajęć, samodzielnej pracy, Twojej systematyczności i zaangażowania. Przez kilka pierwszych miesięcy nauki z pewnością Twój głos nie będzie się nadawać do publicznych wystąpień, gdyż często muszę zburzyć „dawny, siłowy i nieprawidłowy sposób śpiewania”, by zbudować na mocnym fundamencie Twoją nową – prawidłową emisję głosu. Gdy będzie mógł samodzielnie ćwiczyć w domu lub przygotowywać się do występów, nauczyciel z pewnością Ci o tym powie.
- Czy mogę zgłosić jakieś zastrzeżenia dotyczące lekcji śpiewu?
Nauczyciel jest człowiekiem, może mieć czasem gorszy dzień czy użyć słów, które niechcący Cię urażą lub zostaną źle odebrane. Wszelkie zastrzeżenia warto zgłaszać i rozmawiać. Pamiętaj jednak, by nie używać atakującego tonu oraz nie przyjmować postawy roszczeniowej: płacę, więc wymagam. Akademia Śpiewu ma być drugim domem, miejscem bezpiecznym, gdzie każdy może czuć się swobodnie i gdzie panuje przyjacielska atmosfera. To nie jest biznes – to rodzina. W innych szkołach śpiewu, być może obowiązują inne zasady, ale w Akademii mamy się uczyć i wspólnie miło spędzać czas. To Twój i mój dom;)
- Co zrobić, gdy mam inną wizję swojego głosu niż nauczycielka?
Zajęcia w Akademii Śpiewu prowadzone są przez wykształconą i doświadczoną nauczycielkę emisji głosu. Nauczycielka jest profesjonalną śpiewaczką z odpowiednimi dyplomami i uprawnieniami. Posiada zarówno wiedzę merytoryczną, praktyczną, jak i intuicję i zdolność przewidywania niektórych kwestii związanych z głosem. Nauczycielka naucza w taki sposób, jaki wie, że jest najlepszy dla zdrowia ucznia z uwzględnieniem brzmienia i estetyki. Jeśli uczeń sądzi, iż posiada większą wiedzę na ten temat, może samodzielnie uczyć się śpiewu w zaciszu domowym, będąc równocześnie swoim własnym uczniem i pedagogiem.
- Czy nauczyciel może odmówić stałej współpracy lub zrezygnować z uczenia mnie?
Zgodnie z regulaminem nauczyciel nie ma obowiązku oferować stałej współpracy. Jeśli Uczeń nie angażuje się w naukę, jego postawa jest agresywna, jest niemiły czy sprawia trudności, wówczas nauczyciel może odmówić dalszej współpracy. Bez obaw – z powodu fałszowania, zbyt wolnych postępów czy innych problemów technicznych, nikt nie zostanie wyproszony z zajęć wokalnych.
- Czy można zgłosić reklamację, jeśli się nie robi szybko postępów?
Nauka śpiewu to nie zakup butów czy bluzki, która ma mieć konkretne wymiary, fason, rozmiar czy być wytrzymała na pranie lub mycie. Uczęszczając na zajęcia wokalne musisz mieć świadomość, że nikt nie da Ci gwarancji postępu, gdyż na sukces z zakresu emisji głosu ma wpływ wiele czynników, ale głównym jest uczeń.
- Mam jeszcze kilka wątpliwości – co zrobić?
Postaraj się wpisać zagadnienie w wyszukiwarce na stronie Akademii, jeśli nie znajdziesz tego, czego szukasz, wówczas zerknij do FAQ – jeśli tam również nic nie znajdziesz, wtedy zapytaj nauczyciela.
Najczęściej zadawane pytania po pierwszej lekcji śpiewu to wpis, który ma pomóc Ci stworzyć w swojej głowie prawdziwy obraz tego, jak wygląda nauka śpiewu.