Jak wygląda pierwsza lekcja śpiewu?
Jak wygląda pierwsza lekcja śpiewu? Pierwsza lekcja śpiewu w życiu każdego wokalisty zawsze jest ważnym wydarzeniem, z którym wiążą się różne uczucia – niektórzy bardzo obawiają się pierwszego kontaktu z profesjonalnym nauczycielem, gdyż sądzą, że nie posiadają talentu, zostaną skrytykowani, ci bardziej pewni siebie przychodzą z dumą, chcąc pochwalić się swym wielkim talentem, ale są też tacy, którzy zupełnie nie wiedzą czego się spodziewać, lecz chcą spróbować czegoś nowego. Pierwsza lekcja śpiewu czasem jest pierwszą, a czasem bywa również ostatnią. Pierwsza lekcja śpiewu może być raz w życiu lub w czasie poszukiwań najlepszego nauczyciela śpiewu, można uczestniczyć w kilku (a nawet kilkunastu) pierwszych zajęciach wokalnych z danym pedagogiem.
Jak wygląda pierwsza lekcja śpiewu w Akademii Śpiewu?
To zupełnie naturalne, że obawiasz się swojej pierwszej w życiu profesjonalnej lekcji śpiewu, więc postaram się choć odrobinkę przybliżyć jak przebiegają pierwsze zajęcia.
Na początku chcę podkreślić, abyś się nie stresował, gdyż nie przeprowadzam żadnych przesłuchań – nie musisz do pierwszych konsultacji przygotowywać się przez wiele godzin, wybierać piosenki, szukać podkładu czy uczyć się czegoś na pamięć, by lepiej wypaść. Zupełnie nic z tych rzeczy. To jest tak jakbym zapisując się na siłownie miała test, czy nadaję się do tego, by być ich klientką. Brzmi zabawnie, prawda? 😉 Dlatego nie rozumiem dlaczego tak wielu pedagogów jest zainteresowanych współpracą jedynie z tymi, którzy już coś potrafią, ale każdy kiedyś zaczyna. Dodatkowo czy osoba grubsza lub słabsza fizycznie, nie może trenować na siłowni i mieć swojego trenera? Może. Ze śpiewem jest dokładnie tak samo. Każdy może się rozwinąć w tej dziedzinie, choć oczywiście czas i nakład pracy jaki należy włożyć, jest już sprawą bardzo indywidualną. Możesz odetchnąć z ulgą, na wstępie nikt nie będzie Cię przesłuchiwał. Za to podczas pierwszego spotkania otrzymasz profesjonalną diagnozę głosu, słuchu, określony zostanie plan działania i poznasz swoje mocne i słabe strony z zakresu prawidłowej emisji głosu. W czasie konsultacji niestety nie jestem w stanie określić precyzyjnie, ile zajmie wyeliminowanie błędów, gdyż każda osoba pracuje w swoim tempie – dodatkowo wiele czynników ma wpływ na tempo rozwoju: częstotliwość zajęć, otwarcie ucznia na nowości i konstruktywną krytykę, zaufanie nauczycielowi, wykonywanie zadań domowych, zaangażowanie, a nawet charakter ucznia. O tak, ciężko szybko nauczyć kogoś, kto jest przekonany o swej genialności, gwiazdorzy i część zajęć przeznaczona jest na naukę pokory i określenie ról podczas zajęć (ja jestem nauczycielem, więc się znam na swojej pracy, a Ty uczniem, więc powinieneś mi zaufać i z chęcią wykonywać polecenia). Problemem jest również, gdy zależy Ci tak bardzo na rozwoju, że wprowadza to atmosferę nerwowości i pewnego rodzaju wyścigu z czasem, gdy uczeń nie pozwoli sobie choć na minutkę odpoczynku podczas zajęć. To nie wyścig – najlepiej rozwija się w spokojnej i miłej atmosferze.
Jak wygląda pierwsza lekcja śpiewu? Co warto wiedzieć?
Podczas pierwszej lekcji jako nauczyciel zawsze chcę się dowiedzieć o przeszłości wokalnej ucznia (o ile taka jest), poznać motywację do rozpoczęcia pracy, jego cele i zwyczajnie poznać człowieka z jakim mam pracować. Nie oznacza to, że pierwsza lekcja to pogaduszki przy kawie (a robię pyszną) – PODCZAS PIERWSZEJ KONSULTACJI NORMALNIE PRACUJEMY. Co nie oznacza, ze nie chcę chwilkę porozmawiać z nowym uczniem.
Nauka śpiewu związana jest z aktywnością aparatu artykulacyjnego, oddechowego i rezonatorami, więc zanim przejdziemy do samej już nauki śpiewu na początku czeka Cię krótka rozgrzewka buzi i ewentualnie oddechu (gdy widzę, że jest to potrzebne), a następnie stajesz przed instrumentem, słuchasz jak pokazuję pierwsze ćwiczenie i już działamy.
Pamiętaj, że przychodząc na pierwsze zajęcia nie rozpoczynasz w ciemno współpracy na lata – to jest pierwsze spotkanie podczas którego masz szansę poznać nauczyciela, otoczenie, w wypadku Akademii Śpiewu również Niunię i Gamę (kotki) oraz zobaczyć jak to wygląda tak naprawdę. Pierwsza lekcja śpiewu ani trochę nie jest podobna do tych, które widzisz w telewizji – tam zawsze nauczyciele pokazują uczestnikowi programu jak ma wywołać ogromne emocje wśród publiczności, jakie ozdobniki wprowadzić w utwór, dodatkowo używa pięknych słów, magicznych porównań, zachęca do odczuwania dziwnych rzeczy we własnym ciele, a każdy wokalista z łatwością wykonuje polecenia pedagoga i trening wokalny kończy się „hymnem pochwalnym ku talentowi i wrażliwości ucznia”.
Jak wygląda pierwsza lekcja śpiewu – szczegóły
Przede wszystkim rozpoczynając swoją przygodę ze śpiewem musisz mieć świadomość, że do osiągnięcia sukcesu konieczne są dobre i trwałe podstawy techniczne, a one nie są wypracowywane podczas śpiewania najtrudniejszych i popularnych piosenek, lecz technicznie, jak to się mówi „na sucho”, czyli bez śpiewania oraz podczas wykonywania ćwiczeń emisyjnych ( ćwiczenie emisyjne to schemat muzyczny, który wykonujemy na poszczególnych sylabach, np. jaaaaaa, hooooooo). Właśnie na początku każdej lekcji (nie tylko tej pierwszej lekcji śpiewu) ma miejsce rozgrzewka wokalna, podczas której wyjaśniam podstawowe zagadnienia techniczne, jak np. otwarcie ust, ułożenie języka, prawidłowa postawa ciała itp. I szczerze mówiąc z reguły podczas pierwszego spotkania skupiamy się głównie na tychże ćwiczeniach, pierwsze spotkanie to nie jest odpowiedni moment, by rozpoczynać pracę nad piosenką, ze względu na zbyt małe zaplecze techniczne ucznia.
Jakie są najbardziej zaskakujące rzeczy podczas pierwszej lekcji śpiewu?
- oddech ma znaczenie w rozwoju wokalnym, jest podstawą
- mimika wokalna – śpiewając wygląda się inaczej niż w codziennym życiu
- prawidłowy śpiew, to nie krzyk – a wszyscy myślą, że im głośniej tym lepiej
- brzmienie Twojego głosu po rozluźnieniu krtani – tak, właśnie tak brzmi Twój głos
- nie brzmię zbyt operowo? – nie, nikt na pierwszej lekcji nie narzuca stylu muzyki w jakim masz śpiewać, to tylko podstawy, lecz ze względu na „wyłączenie” wszystkich gwiazdorskich elementów, pozostawienie czystego głosu, można mieć wrażenie, że głos brzmi bardziej klasycznie niż rozrywkowo, lecz to się wkrótce zmieni
- rodzaj głosu – wiele osób przychodzi i mówi „jestem altem, nie potrafię śpiewać wysoko”, a po otwarciu krtani okazuje się, że jednak mam do czynienia z sopranem, bez techniki nikt nie potrafi śpiewać wysoko
- to będzie trwało wieki, skoro podczas pierwszej lekcji nie pośpiewałem zbyt wiele – fakt, podczas kilku pierwszych zajęć więcej jest ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych i emisyjnych niż samego, czystego śpiewania, ale po około trzech spotkaniach już zaczyna się z reguły czas na rozpoczęcie pracy nad utworami
- co ja tu robię?!!! No tak, śpiew jest sztuką, więc możesz mieć wrażenie, że wylądowałeś na chwilę w innej rzeczywistości, ale jak tylko mogę, staram się w sposób bardzo zrozumiały, biologiczny wręcz, wyjaśnić zagadnienia wokalnej
- muszę przestrzegać diety wokalnej? To co jesz, ma wpływ na Twój komfort pracy głosem
Pierwsza lekcja śpiewu nie wystarczy, byś nauczył się śpiewać, minimalny okres nauki to zawsze co najmniej kilka miesięcy, profesjonaliści uczą się śpiewu latami. I znów porównam to do siłowni: czy jeden trening wystarczy by pozbyć się zbędnych kilogramów? No właśnie. Dokładnie tak samo jest z rozwojem wokalnym;)
I jeszcze jedna ważna sprawa: zajęcia stacjonarne oraz online przebiegają w bardzo podobny sposób, z jedną różnicą, że w przypadku zajęć na żywo to nauczyciel akompaniuje uczniowi na pianinie, zaś w czasie zajęć wokalnych online uczeń korzysta z gotowych melodii ćwiczeń emisyjnych przygotowanych przez Akademię Śpiewu i dostępnych na kanale YouTube.
Przychodząc na pierwszą lekcję śpiewu pamiętaj, że Twój głos jest w najlepszych rękach profesjonalnego, wykształconego i doświadczonego pedagoga, który specjalizuje się w rehabilitacji głosu i zdrowie aparatu głosowego stawia na pierwszym miejscu.
Do zobaczenia!